Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #1 – Arcymag Antonidas

Ostatnio mieliście okazję poznać sporą część historii Warcrafta w cyklu Zigzaglera przetłumaczonego przez Tomek51882. Tym razem chcemy przybliżyć Wam dokładniej postacie bohaterów z kart Heathstone’a w nowej serii przygotowanej przez Piotra „Ventasa” Budaka, autora Pradawnej Kroniki.

Arcymag Antonidas

Antonidas w walce

Wielu z Was kojarzy zapewne Antonidasa jako zarozumiałego starca z Warcrafta III, który nie zgodził się opuścić Wschodnich Królestw, w wyniku czego poległ z ręki Arthasa oraz skazał Dalaran na zagładę. Jest to jednak bardzo krzywdząca ocena jego postaci. W swym długim życiu dał się poznać nie tylko jako potężny mag i wielki uczony, ale również jako rozsądny i gotowy do najwyższych poświęceń człowiek, z czego wielu nie zdaje sobie sprawy.

Antonidas rozpoczął studia w Dalaranie już w chłopięcych latach. Czy posiadał wrodzony talent, czy swoją pozycję osiągnął jedynie dzięki ciężkiej pracy i zarywaniu nocy nad książkami? Trudno powiedzieć, ale faktem jest, że dzięki swej dokładności i pilności szybko stał się jednym z najlepszych studentów, a w wieku zaledwie 12 lat wydał swój pierwszy poważny traktat „Konsekwencje subtelnych zjawisk Odwrotnej Podróży Czasoprzestrzennej oraz ich wymierność w praktyce magicznej”, który zapewnił mu szacunek nauczycieli i starszych kolegów.

Antonidas autorstwa arcane-villainPo ukończeniu studiów, pomimo młodego wieku, otrzymał nominację do Kirin Tor. Z biegiem lat stał się cenionym we wszystkich kręgach mędrcem i specjalistą w dziedzinie magii obronnej, co zapewniło mu pozycję w Radzie Sześciu – grupie magów władających Dalaranem. Dzięki poważaniu, jakim cieszył się Antonidas, arcymag szybko podporządkował sobie resztę Rady, sprawiając, że jego głos był decydującym w wielu kluczowych sprawach, czyniąc go tym samym faktycznym przywódcą miasta czarodziejów.

Gdy orkowie wdarli się przez Mroczny Portal do Azeroth, paląc bogate królestwo Wichrogrodu i mordując jego władcę, Llane’a Wrynna, arcymag Antonidas przybył do stolicy Lordaenoru na prośbę króla Terenasa, aby wraz z innymi władcami ludzkich krain znaleźć sposób na przeciwstawienie się sile Hordy. Był jedynym, obok arcybiskupa Alonsusa Faola, monarchą, który nie starał się zdobyć dla siebie stanowiska głównego przywódcy zjednoczonych armii. Zamiast tego koncentrował wszystkie swoje siły na podtrzymaniu negocjacji i łagodzeniu konfliktów. Obok uciekinierów z Wichrogrodu, Antonidas najbardziej zdawał sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakim była Horda, dzięki raportom Khadgara, ucznia zdradzieckiego Medivha, który sprowadził orków do Azeroth. Możliwe, że to dzięki jego mądrości udało się w końcu znaleźć zadowalające wszystkich władców rozwiązanie.

Antonidas-WHPo pokonaniu Hordy i zniszczeniu Mrocznego Portalu pojmani orkowie zostali zamknięci w obozach dla internowanych. Wkrótce wszyscy zachorowali na dziwną chorobę, odbierającą im chęć do życia. Orkowie potrafili całymi dniami spoglądać bezmyślnie w ziemię, ograniczając aktywność fizyczną do minimum. Lord Antonidas jako pierwszy doszedł w swych badaniach do poprawnych wniosków, odkrywając, że za letarg orków odpowiada brak dostępu do energii demonów. Atakując ludzkie królestwa orkowie byli napędzani mocami Płonącego Legionu, a nie własną, krwiożerczą naturą. Jednak wraz z zamknięciem Portalu i odcięciem zielonych stworów od ich panów, kierująca nimi siła uległa wyczerpaniu, zostawiając w nich bolesną i obezwładniającą pustkę.

Gdy Horda najechała ponownie Azeroth, tym razem w poszukiwaniu potężnych artefaktów, Antonidas stawał dzielnie u boku Krasusa, Kael’Thasa i reszty Kirin Tor w walce z Teronem Gorefieldem i jego rycerzami śmierci. Chociaż nieumarły stwór zdołał uciec z Dalaranu przy pomocy Śmiercioskrzydłego i zabrać z sobą Oko Dalaranu, jego rycerze zostali zdziesiątkowani przez towarzyszy arcymaga.

Gdy ucichła wojenna zawierucha Antonidas przyjął na swą uczennicę Jainę, córkę admirała Daelina Proudmoore’a, władcy morskiego królestwa Kul Tiras. Dziewczyna pod okiem sędziwego maga wyrosła na jedną z najlepszych czarodziejek w królestwie.

Ciężko wywalczony pokój zakłóciła tajemnicza plaga nieumarłych, nadchodząca z północnych krain. Antonidas ponownie dowiódł swej mądrości, proponując królowi Terenasowi usługi Kirin Tor, którzy mieli objąć zarażone wioski kwarantanną i spróbować opanować zarazę. Gdy nie otrzymał zgody przywódcy Przymierza, wysłał na zarażony teren Jainę, nakazując jej zbadać źródło choroby. Arcymag obawiał się, że za wszystkim mógł stał Kel’Thuzad, niegdysiejszy członek Rady Kirin Tor i jego bliski współpracownik, skazany przed laty na banicję za eksperymenty z magią nekromantów. Dlatego też Antonidas nie mógł usłuchać ostrzeżeń i próśb tajemniczego Proroka i udać się zza morze, zostawiając na pastwę nieumarłych Wschodnie Królestwa. Czuł, że Kirin Tor są współodpowiedzialni za obecny stan rzeczy.

Pomnik

Poczucie obowiązku stania na straży sekretów Dalaranu powstrzymało również Antonidasa przed późniejszą ucieczką razem z Jainą, gdy pod murami miasta stanął Arthas na czele armii nieumarłych. Arcymag wspólnie z resztą Kirin Tor przygotował magiczną osłonę, mającą ochronić Dalaran, ale przeczuwał, że będący na usługach upadłego księcia Kel’Thuzad, dobrze znający magię Antonidasa, szybko znajdzie sposób na obejście zabezpieczeń. Mimo tego, nie porzucił swych ludzi, wręczając Jainie na pamiątkę swój magiczny kostur i dając ostatnie błogosławieństwo. Antonidas walczył dzielnie aż do końca, gdy runiczne Ostrze Mrozu przebiło jego serce. Jednak nawet po śmierci, jego widmo strzegło zrujnowanych komnat, do momentu aż uchodzący z miasta książę Kael’Thas nie odesłał go na wieczny spoczynek.

Gdy ciężką pracą magów Dalaran został podniesiony z gruzów, Jaina na pamiątkę zamordowanego przywódcy Kirin Tor wzniosła pomnik przedstawiający lewitującego Antonidasa z kosturem w jednej, a magiczną sferą w drugiej ręce.

Zobacz oblężenie Dalaranu i ostatnie chwile Antonidasa:

Autor:

ventas okoPiotr Budak, znany szerszej publiczności jako Ventas, jest jednym z czołowych znawców historii Warcrafta w naszym kraju. Zasłynął jako autor „Pradawnej Kroniki” (pierwszej polskiej książki o dziejach Azeroth), opowiadań fan fiction „Kroniki Nasturana” oraz serii filmów „Lore of W3” zamieszczanych na kanale YT. Prywatnie z zamiłowania i zawodu nauczyciel języka polskiego oraz pasjonat kuchni – im dziwniejszej, tym lepiej. Jeśli chcecie poznać bliżej twórczość Ventasa, odwiedźcie jego profil Pradawnej Kroniki na FB lub jego kanał na YouTube.

 

BZK Antonidas

Author: hearthstone

Share This Post On

22 komentarze

 1. Super tekst ! Pomysl na ta nowa serie – GENIALNY. Juz sie nie moge doczekac historii innych bohaterow i antybohaterow !

 2. Świetny pomysł (kiedyś podobna seria była na Hearthcore), pamiętam, że jak zaczynałem przygodę z Hearthstone zaciekawił mnie background historyczny dotyczący bohaterów występujących na kartach i to zachęciło mnie do poszerzania wiedzy na temat jakże bogatego lore Warcrafta. Zarówno laicy, jak i wyjadacze znajdą tutaj coś dla siebie. Czekam z niecierpliwością na dalsze części ; ]

 3. ,,Był jedynym, obok arcybiskupa Alonsusa Faola, monarchą, który nie starał się zdobyć dla siebie stanowiska głównego przywódcy zjednoczonych armii.”
  Nie powinno być przypadkiem: ,,Był jedynym, obok arcybiskupa Alonsusa Faola, przywódcą, który nie starał się zdobyć dla siebie stanowiska głównego wodza zjednoczonych armii.”
  W końcu jeśli się nie mylę, Antonidas był przywódcą Dalaranu/Kirin Toru a nie królem – a to dość znacząca różnica :)
  Ogólnie tekst bardzo fajny, pozytyw!

 4. QUOTE

  Świetny pomysł (kiedyś podobna seria była na Hearthcore), pamiętam, że jak zaczynałem przygodę z Hearthstone zaciekawił mnie background historyczny dotyczący bohaterów występujących na kartach i to zachęciło mnie do poszerzania wiedzy na temat jakże bogatego lore Warcrafta. Zarówno laicy, jak i wyjadacze znajdą tutaj coś dla siebie. Czekam z niecierpliwością na dalsze części ; ]

  Tak, seria „Jestem Legendą”, której sam byłem autorem :P

 5. QUOTE

  Tak, seria "Jestem Legendą", której sam byłem autorem :P

  W takim razie jestem Ci mega wdzięczny, gdyż między innymi dzięki Twoim artykułom złapałem bakcyla na lore Warcrafta (który potem się jeszcze pogłębił przez granie w WoWa). ^^

 6. Co do artykułu o Antonidasie, perełka. Nie urażając serii o świecie Warcrafta, chciałbym zauważyć że ten posiada o wiele lepszą składnie, interpunkcje oraz brak powtórzeń. Czyta się go zdecydowanie lepiej.

 7. QUOTE

  W końcu jeśli się nie mylę, Antonidas był przywódcą Dalaranu/Kirin Toru a nie królem - a to dość znacząca różnica :) 

  Zachowam się jak polityk, ale „zdanie zostało wyrwane z kontekstu” :D a na serio, jedynie osoba, która nie czytała wcześniejszego tekstu mogłaby uznać Antonidasa za króla. „Monarcha” został użyty jako synonim „władcy”, żeby uniknąć niepotrzebnych powtórzeń.

  @Ryjek polecam moją Pradawną Kronikę (link w sygnaturce)

 8. Każdy monarcha to władca, ale nie każdy władca to monarcha :D
  Sorry za czepianie się, ale po prostu wydaje mi się to błędne.
  Zawsze można zmienić na:
  ,,Był jedynym, obok arcybiskupa Alonsusa Faola, przywódcą/władcą/ew. wodzem (choć to brzmi średnio), który nie starał się zdobyć dla siebie stanowiska głównego wodza/zwierzchnika zjednoczonych armii.””

 9. QUOTE

  @Ryjek polecam moją Pradawną Kronikę (link w sygnaturce)

  Jakiś czas temu zauważyłem odnośnik na WoW Head i dodałem do zakładek, teraz wreszcie odpaliłem i jestem pod nielichym wrażeniem. Naprawdę świetna robota, będę miał co czytać jak tylko skończę „Zbrodnie Wojenne”. Brawo. ;)

 10. QUOTE

  Zawsze można zmienić na:
  ,,Był jedynym, obok arcybiskupa Alonsusa Faola, przywódcą/władcą/ew. wodzem (choć to brzmi średnio), który nie starał się zdobyć dla siebie stanowiska głównego wodza/zwierzchnika zjednoczonych  armii.""

  Na sprawdzianie zaznaczyłbym Ci wtedy powtórzenie w zdaniu z Wichrogrodem, które jest ciut wyżej ;) sorry, ale jestem nauczycielem j. polskiego. Nie dam się przegadać ;)

 11. Jesteś nauczycielem j. polskiego a usprawiedliwiasz błąd logiczny w zdaniu, ponieważ mogłoby dojść do powtórzenia?
  Nazywanie Antonidasa monarchą – mimo, że nie jest monarchą – jest ok według Ciebie. Nadal mnie to zupełnie nie przekonuje. Równie dobrze możemy go nazwać zatem telewizorem albo koparką.
  Co z tego, że nimi nie jest, skoro dzięki temu unikniemy powtórzenia.
  Dla mnie jest to zdanie które może wprowadzić czytelnika w błąd. Trudno, to tylko moja opinia.
  Wciąż uważam jednak, że odwaliłeś kawał dobrej roboty.

 12. @Podwodny, to chyba Ty coś tutaj źle interpretujesz. Samo słowo monarchia oznacza jednego/jedynego władcę, ale nie musi być to król. Antonidas zdobył wystarczającą władzę, żeby móc uznać go za monarchę. W książce Tides of Darkness stawiany był na równi z resztą władców. Może i bliżej mu było do monarchii elekcyjnej, ale jednak było! Poza tym chyba nie wiesz, czym jest błąd logiczny i synonim.

 13. Tak btw. byłby z tego ciekawy temat do rozważań. „Czy możemy uznać Antonidasa za króla?” (zostawiając już monarchę). Podobne pytanie możemy zadać odnośnie admirała Daelina Proudmoore’a. Pamiętam, że niektórzy zarzucali również brak tytułu Aidenowi Perenolde’owi, władcy Alterac. Częściej był nazywany lordem niż królem, ale tutaj musiałby wypowiedzieć się ktoś zaznajomiony z angielskimi zwrotami grzecznościowymi :P

  @Paool Angielską wersję odradzam. Zawiera sporo błędów lore’owych. Tłumacz musiał nanieść sporo poprawek.

 14. Za wikipedią:,,Monarcha – osoba będąca głową państwa w państwie o ustroju monarchicznym. Tradycyjnie wstąpienie monarchy na tron związane jest z uroczystością koronacji. W niektórych przypadkach zamiast koronacji ma miejsce jedynie złożenie uroczystej przysięgi”.
  ,,Monarchia- – ustrój polityczny lub forma rządów, gdzie niewybieraną w sposób republikański głową państwa jest jedna osoba, nazywana monarchą – wyjątkiem monarchia elekcyjna.

  Dalaran/Kirin Tor -nie jest monarchią – władca więc Kirin Toru nie może być monarchą. Dalaranowi najbliżej do republiki kupieckiej (tudzież czarodziejskiej)
  Antonidas nie zdobył władzy poprzez urodzenie -a także nie został wybrany na monarchę (jak to ma miejsce w mon. elekcyjnej).
  Antonidas zdobył swoja władzę poprzez umiejętności i wpływy. Najbliżej zatem mu do weneckiego Doży ( Doża – tytuł przysługujący władcom RW – oznaczający wodza). Jako historyk z wykształcenia nie słyszałem nigdy by ktoś nazwał Doże monarchą. Doża to Doża a Monarcha to Monarcha (bez względu czy to będzie król , cesarz czy arcyksiążę. Ba nawet papież! Gdyż jest to teokracja a jednocześnie monarchia absolutna i elekcyjna).

 15. Wystarczyło to napisać 3 komentarze wcześniej, a nie o koparkach etc.;) w każdym razie chodzi nam chyba o 2 różne aspekty, ale wywód o Doży jest ciekawy. Dzięki za niego! Pozwolę sobie z niego skorzystać w przyszłości, a w każdym razie dogłębniej to zbadać ;)

 16. nie wiem kto mnie bardziej smieszy, ten co daje wyklad o tym ze nie powinno tam byc slowa monarcha czy ten ktory broni tego:P oczywiscie ze to nie byl monarcha ale to jakis mikroskopijny blad:)

  tekst super, zawsze mnie serducho boli jak gram ta misje nieumarlymi w W3, ja nie chce rozwalac dalaranu:D fajnie jakby ktos kiedys opisal co sie dzialo w W1 i W2 tylko tak z gry. bo na wiki jest mnostwo tego ale 3/4 informacji pochodzi z wowa, a ja chcialbym tylko to co dzialo sie w starych warcraftach. a kiedy w nie gralem angielskiego nie znalem nic:P

 17. QUOTE

  fajnie jakby ktos kiedys opisal co sie dzialo w W1 i W2 tylko tak z gry.

  Obawiam się, że z jedynki to pamiętam jedynie dwie rzeczy… hurryupguys i sallyseashers czy jakoś tak :D

 18. I]- Mamo, a czemu te frytki są takie małe?
  – Nie wiem. Spytaj Jamesa.
  [/I]
  Czasami człowiek musi posprzeczać się o byle kartofla :P

  @[COLOR

  - Mamo, a czemu te frytki są takie małe?
  - Nie wiem. Spytaj Jamesa.
  
  Czasami człowiek musi posprzeczać się o byle kartofla :P
  
  @
  
  
  jameshetfield

  Na wowpedii znajdziesz opis wszystkich misji http://wow.gamepedia.com/Orcs_%26_Humans_missions ale teraz to przestarzała wersja historii. Obowiązującą tzn. rozwiniętą w książkach bazujących na W1 & 2 znajdziesz w II tomie mojej książki ;)

 19. Genialny pomysł na nową serię! Świata Warcrafta nie znam wcale, a chętnie się dowiem co nieco o postaciach z kart, z którymi do czynienia mam niemal codziennie ;)
  Poza tym czyta się to naprawdę przyjemnie. Jak dla mnie strzał w dziesiątkę.

  PS. Czemu za moich szkolnych czasów nie było nauczycieli polskiego o takim hobby? Kappa

 20. QUOTE

  PS. Czemu za moich szkolnych czasów nie było nauczycieli polskiego o takim hobby? Kappa

  Hah, gdybyś widział moją lekcję o słowotwórstwie bazującą na HS’ie :P analiza Wichrogrodu, Bieżywiatr etc.^^

Trackbacks/Pingbacks

 1. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #2 – Grommasz Piekłorycz | HSArena.pl - Największy oficjalny serwis fanowski Hearthstone - […] Ventas prezentuje drugą część Bohaterów Żagiewnego Kamyka. Dzisiaj poznasz prawdziwą historię Grommasza Piekłorycza. Pierwszą część BŻK możesz przeczytać tutaj…
 2. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #3 – Edwin VanCleef | HSArena.pl - Największy oficjalny serwis fanowski Hearthstone - […] Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #1 – Arcymag Antonidas […]
 3. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #4 – Kel’Thuzad | HSArena.pl - Największy oficjalny serwis fanowski Hearthstone - […] Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #1 – Arcymag Antonidas […]
 4. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #5 – Mal’Ganis | HSArena.pl - Największy oficjalny serwis fanowski Hearthstone - […] Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #1 – Arcymag Antonidas […]
 5. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #6 – Tirion Fordring | HSArena.pl - Największy oficjalny serwis fanowski Hearthstone - […] Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #1 – Arcymag Antonidas […]
 6. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #7 – Medivh | HSArena.pl - Największy oficjalny serwis fanowski Hearthstone - […] Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #1 – Arcymag Antonidas […]
 7. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #8 – Alleria Bieżywiatr | HSArena.pl - Największy oficjalny serwis fanowski Hearthstone - […] Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #1 – Arcymag Antonidas […]
 8. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #9 – Rhonin | HSArena.pl - Największy oficjalny serwis fanowski Hearthstone - […] Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #1 – Arcymag Antonidas […]
 9. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #10 – Rwij Czarnoręki | HSArena.pl - Największy oficjalny serwis fanowski Hearthstone - […] Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #1 – Arcymag Antonidas […]
 10. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #11 – Leeroy Jenkins | HSArena.pl - Największy oficjalny serwis fanowski Hearthstone - […] Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #1 – Arcymag Antonidas […]
 11. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #12 – Zaduszniki i Klątwa Bezgłowego Jeźdźca | HSArena.pl - Największy oficjalny serwis fanowski Hearthstone - […] Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #1 – Arcymag Antonidas […]
 12. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #13 – Gruul | HSArena.pl - Największy oficjalny serwis fanowski Hearthstone - […] Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #1 – Arcymag Antonidas […]
 13. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #14 – Liga Odkrywców | HSArena.pl - Największy oficjalny serwis fanowski Hearthstone - […] Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #1 – Arcymag Antonidas […]
 14. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #15 – Uther Światłodzierżca | HSArena.pl - Największy oficjalny serwis fanowski Hearthstone - […] Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #1 – Arcymag Antonidas […]
 15. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #16 – Gul’dan | HSArena.pl - Największy oficjalny serwis fanowski Hearthstone - […] Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #1 – Arcymag Antonidas […]
 16. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #17 – Onyxia | HSArena.pl - Największy oficjalny serwis fanowski Hearthstone - […] Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #1 – Arcymag Antonidas […]
 17. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #18 – Nefarian | HSArena.pl - Największy oficjalny serwis fanowski Hearthstone - […] Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #1 – Arcymag Antonidas […]

Submit a Comment