Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #12 – Zaduszniki i Klątwa Bezgłowego Jeźdźca

Dzisiejszy odcinek Bohaterów Żagiewnego Kamyka od Ventasa jest wyjątkowy bo opowiada o specjalnym wydarzeniu, które możemy obchodzić w World of Warcraft każdego roku. Mowa o Zadusznikach, czyli evencie z okazji Wszystkich Świętych i Halloween, a skoro o tych świętach mowa to nie można zapomnieć o Bezgłowym Jeźdźcu. Trochę szkoda, że w Hearthstone nie doświadczamy żadnych specjalnych wydarzeń tego typu. Jakie Blizzard mógłby wprowadzić wydarzenia do Hearthstone na cześć różnych świąt i wydarzeń? Napisz nam w komentarzu swoje pomysły!

Poprzednie części Bohaterów Żagiewnego Kamyka znajdziesz poniżej:

 1. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #1 – Arcymag Antonidas
 2. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #2 – Grommasz Piekłorycz
 3. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #3 – Edwin VanCleef
 4. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #4 – Kel’Thuzad
 5. Headless Horseman FigureBohaterowie Żagiewnego Kamyka #5 – Mal’Ganis
 6. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #6 – Tirion Fordring
 7. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #7 – Medivh
 8. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #8 – Alleria Bieżywiatr
 9. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #9 – Rhonin
 10. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #10 – Rwij Czarnoręki
 11. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #11 – Leeroy Jenkins

Zaduszniki

Zaduszniki – dzień, w którym granica między światem żywych a umarłych ulega zatarciu. Chociaż niemal w każdym zakątku Azeroth można spotkać przedstawicieli nieumarłej „rasy”, jedynie w tym szczególnym dniu możemy nawiązać kontakt z tymi, którzy odeszli już na tamtą stronę. Zaduszniki – co o nich wiemy?

rewers

Niektórzy mogą sądzić, że święto pochodzi od Opuszczonych – grupy nieumarłych prowadzonych przez królową banshee, Sylwanę Bieżywiatr, którzy zdołali uwolnić się spod władzy Króla Lisza. Owszem, ich wersja święta jest dość młoda i sięga końca Trzeciej Wojny, jednak początki Zaduszników są trochę starsze.

Nie wiemy dokładnie, kiedy zaczęto obchodzić w Azeroth święto zmarłych. Już wcześniej obserwowano mniejsze i większe, skromniejsze i pełne przepychu obrządki związane z przejściem na drugą stronę i czczeniem śmierci. Wiemy, że jeszcze przed nadejściem Plagi, w Lordaeronie na zakończenie święta Żniw palono w stolicy ogromną kukłę zrobioną ze słomy. Mieszkańcy zachodnich królestw wierzyli, że wraz z szalejącym ogniem odchodziły od nich wszystkie negatywne i złe uczucia, takie jak gniew, strach, nienawiść, czy nieodwzajemniona miłość. Wpatrywanie się w płomienie liżące stopy słomianego giganta i szybko pożerające jego ciało skłaniało do refleksji i wyciszało. Dzięki temu ludzie mogli w spokoju przygotować się na przyjście zimy.

Headless Horseman Pumpkins

Po Trzeciej Wojnie Zaduszniki powróciły w rozwiniętej formie. Chociaż Lordaeron upadł, jego ruiny i podziemia zasiedlili Opuszczeni. Poddani lady Sylwany Bieżywiatr nie zapomnieli o świętach, które obchodzili za życia. W stolicy ponownie stanęła ogromna kukła, którą uroczyście podpalała sama królowa banshee. Dla Opuszczonych palony chochoł stał się symbolem zwycięstwa nad ich wrogami, nad Plagą, która zabrała im poprzednie życia, rodziny i wszystko, na czym im zależało.

Gdy słomiana postać obraca się w proch, Opuszczeni znaczą nim swoje twarze na dowód, że chociaż śmierć dotknęła ich wszystkich, nie są częścią bezrozumnej Plagi, lecz czymś znacznie groźniejszym. Jest to ich przesłanie kierowane do wszystkich, którzy pragnęliby zagrozić ich bytności w Azeroth.

Upiorny jeździec

Podejście mieszkańców Wichrogrodu do Zaduszników nie pociągało za sobą aż tak głębokich przemyśleń. Obchodzili święto zmarłych bardziej z przyzwyczajenia niż ochoty. Dopiero ponowne przyłączenie do Przymierza Gilneas przywróciło Zadusznikom właściwą powagę. Dla poddanych króla Genna Szarogrzywego jest to przede wszystkim święto „przejścia” – dzień zmian. Tak, jak życie doczesne przechodzi w wieczne, tak przemianie uległy ciała Gilneańczyków, z człowieka w worgena. Dlatego też czczą wszelkie zmiany, które uczynią ich silniejszymi i pozwolą któregoś dnia odzyskać ich ukochaną ojczyznę.

Klątwa Bezgłowego Jeźdźca

Od paru lat obchody Zaduszników zaczęło zakłócać straszliwe, bezgłowe widmo jeźdźca, który swym szaleńczym śmiechem wzbudza lęk nawet w najwaleczniejszych sercach. Niewielu jednak zna jego prawdziwą historię i przyczyny szaleństwa.

headless horseman

Sir Thomas za życiaBezgłowy jeździec za życia był jednym z paladynów Zakonu Srebrnej Dłoni, sir Thomasem Thomsonem. Pochodził z niewielkiej farmy leżącej obok młynów rodu Agamandów na Polanach Tirisfal, gdzie wraz ze swą rodziną hodował dynie. Gdy wybuchła wojna, wstąpił w szeregi rycerzy Świętego Światła. Jako paladyn był świadkiem pozbawienia Uthera Światłodzierżcy przez księcia Arthasa Menethila wszystkich przywilejów za odmowę wymordowania mieszkańców Stratholme, rzekomo zarażonych nieumarłą zarazą. Podobnie jak jego przełożony, sir Thomas wypowiedział posłuszeństwo, nie będąc w stanie przelać niewinnej krwi. Gdy Plaga zaczęła ogarniać kolejne osiedla, Thomson nakazał swojej rodzinie udać się wraz z Jainą Proudmoore do Kalimdoru, gdy on, wraz z resztą Srebrnej Ręki, postara się ocalić Lordaeron.

Jeździec na tle księżyca

Niestety wszystkie próby spełzły na niczym, a przybycie Legionu sprowadziło zagładę królestwa ludzi. Jednak nawet wtedy sir Thomas nie porzucił swej misji. Dołączył do drużyny legendarnego Alexandrosa Mograine, władającego potężnym mieczem, Spopielaczem, by wraz z nim odbić krainę spod władzy nieumarłych. Paladyna przydzielono do brygady Saidana Dathrohana, jednego z pierwszych pięciu paladynów. Wielkie plany pokrzyżowała śmierć Alexandrosa, zamordowanego przez jego własnego syna, Renaulta. Gdy prawda wyszła na jaw, doszło do rozłamu. Niektórzy odeszli z głównego trzonu armii, zakładając Brzask Argentu, jednak sir Thomas pozostał przy Saidanie w formującym się zakonie Szkarłatnej Krucjaty.

Headless Horseman TCG

Headless Horseman WoWJego członkowie szybko przemienili się w bezwzględnych fanatyków, na co niezaprzeczalnie wpływ miał sam Dathrohan, który był jedynie marionetką, pustą i martwą powłoką, którą zamieszkiwał upiorny władca Balnazzar, zabijając wpierw prawdziwego Saidana. Któregoś dnia przywódca Krucjaty nakazał sir Thomasowi zamordowanie grupy uchodźców, którzy według niego byli nosicielami zarazy. Pod wpływem demonicznego zwierzchnika paladyn wykonał rozkaz, za późno orientując się, że wśród skazanych była jego rodzina, która nie zdołała opuścić Lordaeronu. Zrozpaczony Thomson popadł w obłęd, uznając, że wszyscy poza nim są nosicielami zarazy. W swym szaleństwie udał się w czasie Zaduszników do Szkarłatnego Klasztoru, gdzie zamordował wielu ze swych braci. Dopiero cios, który pozbawił go głowy, zakończył krwawą rzeźnię. Pomimo tego, Saidan Dathrohan nakazał pochówek z zachowaniem wszelkich honorów. Gdy ciało sir Thomasa oddano płomieniom, Balnazzar użył swych demonicznych mocy, aby wskrzesić go, jako bezgłowego jeźdźca, kontynuującego swą szaloną krucjatę.

Autor:

ventas okoPiotr Budak, znany szerszej publiczności jako Ventas, jest jednym z czołowych znawców historii Warcrafta w naszym kraju. Zasłynął jako autor „Pradawnej Kroniki” (pierwszej polskiej książki o dziejach Azeroth), opowiadań fan fiction „Kroniki Nasturana” oraz serii filmów „Lore of W3” zamieszczanych na kanale YT. Prywatnie z zamiłowania i zawodu nauczyciel języka polskiego oraz pasjonat kuchni – im dziwniejszej, tym lepiej. Jeśli chcecie poznać bliżej twórczość Ventasa, odwiedźcie jego profil Pradawnej Kroniki na FB lub jego kanał na YouTube.

 

bzk zaduszniki

Author: hearthstone

Share This Post On

1 Comment

 1. „Prepare yourselves, the bells have tolled! Shelter your weak, your young and your old! Each of you shall pay the final sum! CRY for mercy! THE RECKONING HAS COME!”
  Bardzo lubiłem ten event głos jeźdźca, dzienne ubijanie go aby wydropić mounta(nigdy mi nie padł), i inne. Z tego co pamietam gdy Sylvanas sie pojawiała to dawała jakiś buff.

Trackbacks/Pingbacks

 1. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #14 – Liga Odkrywców | HSArena.pl - Największy oficjalny serwis fanowski Hearthstone - […] Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #12 – Zaduszniki i Klątwa Bezgłowego Jeźdźca […]
 2. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #15 – Uther Światłodzierżca | HSArena.pl - Największy oficjalny serwis fanowski Hearthstone - […] Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #12 – Zaduszniki i Klątwa Bezgłowego Jeźdźca […]
 3. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #17 – Onyxia | HSArena.pl - Największy oficjalny serwis fanowski Hearthstone - […] Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #12 – Zaduszniki i Klątwa Bezgłowego Jeźdźca […]

Submit a Comment