Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #14 – Liga Odkrywców

Jak myślisz co ma wspólnego Liga Odkrywców z Królem Liszem? Ventas przygotował specjalny odcinek Bohaterów Żagiewnego Kamyka, w którym opowiada o bujnej historii tej organizacji.

The_League_of_Explorers_promo

Liga Odkrywców

Explorer Guild bannerMieliście kiedyś do czynienia z nonsensopedią? To taki dziwny twór w stylu pseudowikipedii opisujący nieumarłych jako przeterminowanych ludzi, a gnomy jako istoty z wrodzoną zdolnością do stawania się niewidzialnym w trawie powyżej jednego metra. Na nonsensopedii można znaleźć definicje z dużą dawką humoru i pisane z mocnym przymrużeniem oka. Gdyby ktoś pokusił się o dodanie tam opisu Ligi Odkrywców, wyglądałby zapewne tak: „Grupa zbieraczy złomu wszelakiego. Niegdyś byli twardzi, ale zmienili się w mięczaków po tym, jak ostro zaimprezowali u elfiaków. Na bibie, od której aż ziemia drżała, pochlali się do tego stopnia, że zapomnieli kim są, gdzie mieszkają (Stary, gdzie moja bryka?!), pogubili dowody osobiste etc. Teraz szukają ich na ziemi, w ziemi i pod ziemią.” A na poważnie było tak:

457px-BrannHsŻeby poznać powody założenia Gildii, zwanej również Ligą, Odkrywców musimy cofnąć się do czasów Ery Mitów, gdy tytani z Panteonu pokonali w straszliwej wojnie Starych Bogów, a ich sługi, żywiołaki, uwięzili na Płaszczyźnie Żywiołów. Przystępując do naprawy zdewastowanego świata, tytani wykuli z żywego kamienia morskie i górskie olbrzymy oraz ziemnych. Ci ostatni, znacznie mniejsi od reszty, mieli pomóc swym stwórcom w kształtowaniu podziemnych tuneli i jaskiń. Byli to przodkowie krasnoludów. Po odejściu Panteonu, uwięzieni Starzy Bogowie wykorzystali resztki swych mocy do rzucenia straszliwej Klątwy Ciała na sługi tytanów, która zaczęła przemieniać niewrażliwe na ból kamienne ciała ziemnych w tkankę mięsną, pokrytą delikatną skórą. Ziemni stali się śmiertelni. Przerażeni nową formą, zaczęli drążyć głębokie tunele, aby znaleźć ukojenie w ziemi, którą tak bardzo kochali. Gdy wybuchła Wojna Starożytnych, która doprowadziła do rozdarcia Kalimdoru, ziemni odczuli na sobie ból rozrywanego kontynentu, zapadając w głęboki letarg, który trwał tysiące lat. Przez ten czas z ciał sług tytanów zniknęły ostatnie pozostałości ich pierwotnej, kamiennej formy. Ziemni przeobrazili się w krasnoludy, całkowicie zapominając o swym dziedzictwie.

800px-Brann_Uldum2_(HOTS)

BrannPo przebudzeniu umysły pierwszych krasnoludów wypełniała miłość do ziemi oraz bolesna pustka braku przeszłości. Utrata wspomnień ciążyła im przez kolejne pokolenia, ale trudne czasy nie pozwalały im na rozwikłanie zagadki ich pochodzenia. Budowa Żelaznej Kuźni, pierwszy kontakt z ludźmi, spotkanie gnomów, Wojna Trzech Młotów i przybycie Hordy orków – zawsze było coś, co odciągało ich od szukania odpowiedzi na dręczące pytania.
Dopiero po zakończeniu Drugiej Wojny i nastaniu pokoju, król krasnoludów, Magni Miedziobrody, zdecydował się zebrać najznamienitszych uczonych, inżynierów i podróżników Żelaznej Kuźni, fundując powstanie Gildię Odkrywców, której głównym zadaniem było zgłębienie prawdy o początkach rasy krasnoludów, jak również zbadanie, opisanie i skatalogowanie całej historii Azeroth. Główną siedzibą Gildii stała się Hala Odkrywców w Żelaznej Kuźni, która wkrótce mogła poszczycić się największą i najbardziej imponującą biblioteką, możliwe, że przewyższającą nawet legendarne zbiory Dalaranu. Obok bezcennych manuskryptów, przemierzający Halę mogli nacieszyć oczy imponującymi eksponatami, w tym nawet czaszką Tyranastrasza, zabitego pod Grim Batol małżonka Alexstraszy, Aspektu Życia.

Hala Odkrywców

Siedziba LigiNiezaprzeczalnie największym i najznamienitszym członkiem Gildii jest najmłodszy brat króla Magniego, Brann, będący nieformalnym przywódcą Odkrywców. W czasie swych słynnych wypraw Brann sporządził dokładne mapy i opisy Wschodnich Królestw, nie pomijając nawet dzikich ostępów Doliny Cierniodławów oraz tajemniczej metropolii imperium dzikich trolli, Zul’Gurub. Gdy do Żelaznej Kuźni dotarła wieść o odkryciu zapomnianego kontynentu, Kalimdoru, Brann zorganizował wyprawę na zachód, docierając nawet do ukrytego w piaskach pustyni Ahn’Qiraj jeszcze przed otwarciem bram Skarabeuszowej Ściany. Po zaginięciu jego starszego brata, młodszy Miedziobrody wyruszył na Północną Grań, gdzie odnalazł nie tylko dotkniętego amnezją Muradina, ale również porzucone budowle tytanów, zdobywając bezcenną wiedzę o ich konflikcie ze Starymi Bogami.

Bracia Miedziobrodzi

Kostur StworzeniaNiezaprzeczalnie Azeroth ma wiele do zawdzięczenia Brannowi, ale nie tylko wielkie odkrycia znajdują się na koncie tego krasnoluda. Spod jego skrzydeł wyszedł, słynny na cały świat archeolog i poszukiwacz przygód, Harrison Jones.
Ostatnimi czasy, poszukujący Kostura Stworzenia, Brann połączył swe siły z wybitną kartografką, Elizą Astrowidzącą, jej podopiecznym, murlockiem Sir Płetwinem Mrrggltonem, oraz zapalonym i narwanym stażystą Odkrywców, Reno Jacksonem.

biblioteka

O wykopaliskach samej Ligi i ich wyprawach mówi się wiele, nie zawsze jednak w dobrych słowach. Jej członkowie dotarli do najdalszych zakątków Azeroth, odkrywając wiele tajemnic przeszłości ukrytych głęboko pod ziemią. Doprowadziło to do konfliktu z taurenami zamieszkującymi równiny Mulgore, nie potrafiącymi pogodzić się z, w ich mniemaniu, dewastacją krainy i ranieniem Matki Ziemi za pomocą materiałów wybuchowych używanych przez Ligę. Skończyło się to rozlewem krwi i śmiercią grupy Odkrywców, ale Gildia nie zaprzestała swych badań.

800px-Brann_in_Un'Goro_Crater_(HOTS)

Wielu nie pamięta innego czarnego rozdziału w kronikach Ligi, lub do tej pory nie powiązało jej z wydarzeniami, które rozegrały się na mroźnych wybrzeżach Północnej Grani w czasach Trzeciej Wojny, gdy brat Branna, Muradin, wyruszył na czele ekspedycji Gildii Odkrywców na lodowy kontynent. Na miejscu poznał legendy o tajemniczym runicznym mieczu zwanym Ostrzem Mrozu. Dzięki jego wiedzy i pomocy książę Lordaeronu, Arthas, zdołał uwolnić przeklętą broń z lodowego więzienia i stać się rycerzem śmierci Króla Lisza. Chociaż Muradin nie miał pojęcia o ciążącej na ostrzu klątwie, a po jej odkryciu próbował powstrzymać swego przyjaciela, nie można nie wspomnieć o tragicznej roli, jaką odegrała Liga w tamtych dniach i o późniejszych skutkach.

800px-Brann_Uldum1_(HOTS)

Jak widać, bycie członkiem Ligi Odkrywców nie należy do najbezpieczniejszych pasji. Zagrożenie dodatkowo wzrosło w ostatnich latach, a to za sprawą Relikwiarza – lustrzanej organizacji założonej przez krwawe elfy i sympatyzującej z Hordą. Ich przywódca, Tae’thelan Krwistoglądacz, rozpoczął otwarty konflikt z Ligą Odkrywców, pragnąc zagarnąć dla swego ludu jak najwięcej magicznych artefaktów pradawnych ludów. Do najbardziej zażartych walk doszło przy wykopaliskach na południu Kalimdoru w piaszczystej dolinie Uldum, gdzie kilofy i łopaty Ligi i Relikwiarza splamiła krew konkurentów…

800px-The_League_of_Explorers_key_art

Pomimo ciężkich momentów i chwili zwątpienia, dzięki swemu uporowi i odwadze, Liga zdołała w końcu dopiąć swego i rozwikłać tajemnicę pochodzenia krasnoludów. Było to przełomowe wydarzenie dla Żelaznej Kuźni, nawet jeśli zawierało w sobie sporo goryczy. Zgodnie z odkrytym zapisem historii, wyrytym na spoczywających w podziemnej krypcie Uldaman dyskach tytana Norgannona, nie tylko krasnoludy pochodziły od ziemnych. Przodkami ludu Branna była „druga seria” ziemnych, poprawionych i ulepszonych konstruktów. Ich pierwowzór był nieudanym eksperymentem – prymitywnym, nieusłuchanym i bardzo agresywnym. Z tego powodu tytani zmuszeni byli zapieczętować pierwszą serię ziemnych pod ziemią, ale nawet tam dotknęła ich Klątwa Ciała, przemieniając ich w znane dzisiaj troggi.

biblioteka Ironforge

Explorer'sGuildWiadomość o posiadaniu wspólnego przodka z troggami na pewno nie była tym, czego oczekiwały krasnoludy i niejednemu z brodatego ludu stanęła w gardle niczym ość, ale niestety, czasami tak wielką cenę przychodzi nam zapłacić za upragnioną wiedzę.

Poprzednie części Bohaterów Żagiewnego Kamyka znajdziesz poniżej:

 1. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #1 – Arcymag Antonidas
 2. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #2 – Grommasz Piekłorycz
 3. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #3 – Edwin VanCleef
 4. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #4 – Kel’Thuzad
 5. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #5 – Mal’Ganis
 6. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #6 – Tirion Fordring
 7. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #7 – Medivh
 8. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #8 – Alleria Bieżywiatr
 9. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #9 – Rhonin
 10. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #10 – Rwij Czarnoręki
 11. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #11 – Leeroy Jenkins
 12. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #12 – Zaduszniki i Klątwa Bezgłowego Jeźdźca
 13. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #13 – Gruul

Autor:

ventas okoPiotr Budak, znany szerszej publiczności jako Ventas, jest jednym z czołowych znawców historii Warcrafta w naszym kraju. Zasłynął jako autor „Pradawnej Kroniki” (pierwszej polskiej książki o dziejach Azeroth), opowiadań fan fiction „Kroniki Nasturana” oraz serii filmów „Lore of W3” zamieszczanych na kanale YT. Prywatnie z zamiłowania i zawodu nauczyciel języka polskiego oraz pasjonat kuchni – im dziwniejszej, tym lepiej. Jeśli chcecie poznać bliżej twórczość Ventasa, odwiedźcie jego profil Pradawnej Kroniki na FB lub jego kanał na YouTube.

 

bzk liga odkrywcow

Author: hearthstone

Share This Post On

1 Comment

 1. Bardzo fajny tekst, jak zwykle, ale boli mnie trochę rozmieszczenie niektórych przecinków. Podrzuciłbym przykłady, ale chwilowo jestem zajęty, może wieczorem coś dopiszę :)

Trackbacks/Pingbacks

 1. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #17 – Onyxia | HSArena.pl - Największy oficjalny serwis fanowski Hearthstone - […] Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #14 – Liga Odkrywców […]
 2. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #19 – Władcy Żywiołów | HSArena.pl - Największy oficjalny serwis fanowski Hearthstone - […] Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #14 – Liga Odkrywców […]

Submit a Comment