Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #17 – Onyxia

Onyxia – córka Śmiercioskrzydłego i siostra Nefariana, pokrętna manipulatorka i źródło wielu problemów Wichrogrodu. Poznaj pełną historię tej zdeprawowanej smoczycy w siedemnastym odcinku Bohaterów Żagiewnego Kamyka od Ventasa.

Onyxia

Powiadają, że z rodziną wychodzi się dobrze tylko na zdjęciach. Z Onyxią i jej stadem było inaczej. Wszyscy byli równie źli, równie szaleni i tak samo oddani swemu ojcu (niektórzy mogą uznać za wyjątek Wrathiona, ale ostatni potomek Śmiercioskrzydłego przed wykluciem został oczyszczony z obłędu zesłanego przez Starych Bogów, więc nie może być brany pod uwagę).

Onyxia była córką upadłego Aspektu Ziemi, Nelthariona, zwanego od czasu Wojny Starożytnych Śmiercioskrzydłym oraz jego faworyty Sinestry. Po zdradzeniu pozostałych smoków, zewsząd nękane czarne stado stało się obiektem polowań. Wiedząc, że w konfrontacji z połączonymi siłami swych pobratymców mieli niewielkie szanse, dzieci Śmiercioskrzydłego zmuszone były pozostać w cieniu.

onyxia_by_justdbear

Szansę na poprawę ich losu dało przybycie do Azeroth przez Mroczny Portal Hordy. Aspekt Śmierci wsparł ich potajemnie, nakierowując orków na miejsce ukrycia Duszy Demona, licząc, że z pomocą artefaktu zdołają pojmać jego największego wroga – Alexstraszę i jej czerwone smoki. Po klęsce Orgrima Zgładziciela i ponownym otwarciu portalu, Śmiercioskrzydły wyszedł z ukrycia objawiając się grupie Terona Diabłoskrzepa, która wracała spod Czarnej Góry po nieudanej próbie zwerbowania braci Czarnorękich. Synowie zamordowanego przez Zgładziciela pierwszego Wodza zgromadzili we wnętrzu góry znaczące siły orków, zbierając rozrzucone po krainach niedobitki z armii Orgrima. Śmiercioskrzydły musiał poświęcić swoją uwagę Teronowi, ale nie chcąc zmarnować potencjału Czarnorękich polecił swemu najstarszemu synowi Nefarianowi, zwanemu Czarnoskrzydłym, oraz córce Onyxii udać się do wnętrza wulkanicznej budowli i przejąć kontrolę nad Mroczną Hordą.

Onyxia2

Onyxia-tcgWykonanie rozkazu nie stanowiło problemu dla dzieci Aspektu Śmierci, które z niemal dziecinną łatwością owinęły wokół swych szponów Rwija Czarnorękiego. Sukcesu nie odniósł natomiast Śmiercioskrzydły, a nikczemny plan przemiany Draenoru w żłobek dla jego stada, zakończył się niemal całkowitym wybiciem czarnych smoków. Nie był to jednak koniec. Dając czas swemu ojcu na podniesienie się z upadku, Nefarian i Onyxia nie zaprzestali knowań, rozpoczynając poszerzanie swych wpływów w krainach, siejąc zamęt i trwogę.

OnyxiaTCGW czasie, gdy Czarnoskrzydły pod postacią lorda Wiktora Nefariusa pochłonięty był swoimi plugawymi eksperymentami wewnątrz góry, Onyxia udała się na północ do odbudowywanego po wojnie królestwa Wichrogrodu. Na miejscu przybrała ludzką postać, podając się za Katranę Prestor, krewną Davala Prestora – młodego szlachcica, który oddał nieocenione zasługi dla Przymierza krótko po zakończeniu Drugiej Wojny. Chociaż jego pozycja była tak silna, że król Terenas planował wydać za niego swoją córkę, Calię, młodzieniec któregoś dnia przepadł bez wieści. Nikt nie podejrzewał, że był nim Śmiercioskrzydły, który dzięki swym mocom zdominował umysły królów, doprowadzając do skłócenia i rozłamu Przymierza.

KatranaOnyxia zdecydowała się pójść w ślady ojca. Wykorzystując dobrą opinię Davala, została wliczona w poczet rodów szlacheckich Wichrogrodu. Niestety, chociaż Onyxia posiadała ogromną moc, nie mogła dorównać zdolnościom swego ojca, czy chociaż Nefariana. W dodatku król Wichrogrodu, Varian Wrynn, miał zbyt silną osobowość i hart ducha, żeby ulec jej urokom. Aby plan przemiany młodego władcy w swoją marionetkę mógł się powieść, musiała go najpierw osłabić. Jako Katrana wykorzystała rodzący się konflikt między szlachtą Wichrogrodu a Gildią Kamieniarzy Edwina VanCleefa, podburzając obie strony. Zleceniodawcy zaczęli wierzyć, że ludzie Edwina dopuścili się wielu nadużyć i próbowali dodatkowo podbić cenę za swe usługi. Kamieniarze zaś byli przekonani, że szlachta nie miała zamiaru wypłacić im należnej kwoty za wykonanie zlecenia. Doszło do zamieszek ulicznych, w czasie których królowa Tiffina została trafiona „przez przypadek” kamieniem w głowę, ginąc na miejscu. Owdowiały Varian popadł w rozpacz, stając się łatwym celem dla Onyxii. Smoczyca spętała jego osłabiony umysł, wyłączając Wichrogród z polityki zewnętrznej na całe 10 lat, przez co pozostał on głuchy na problemy Lordaeronu z plagą nieumarłych i Legionem. Katrana czuła się faktycznym władcą królestwa, ale nie mogła nie zauważyć, ze z każdym rokiem od śmierci Tiffiny jej urok tracił na sile, a Varian zaczynał odzyskiwać stabilność emocjonalną dzięki kontaktom ze swoim synem, Anduinem. Ponownie smoczyca nie doceniła jego siły woli. Król w końcu odzyskał nad sobą kontrolę, wracając do pracy na rzecz Przymierza i odnajdując radość w dorastającym potomku.

kataryna onyxia

Katrana Prestor TCGOnyxia nie miała zamiaru dać za wygraną. Dowiedziawszy się, że król Varian planował podróż morską na wyspę Theramore, gdzie wraz z Jainą Proudmoore miał omówić przyszłe stosunki między Przymierzem a Hordą, smoczyca zawarła pakt z Bractwem Nieskornych, pomagając im przejąć królewski okręt i porwać Variana. Na wyspie Alcaz Onyxia rzuciła na swego więźnia straszliwe zaklęcie, rozrywając jego duszę i ciało na dwie oddzielne istoty. Pierwszy Varian zachował silną wolę i umysł, drugi zaś, obok opanowania, talentu dyplomatycznego i umiłowania do wygód, był przede wszystkim bardzo podatny na manipulacje. Z niego właśnie córka Śmiercioskrzydłego planowała zrobić swój pionek, ale rytuał został przerwany nagłym atakiem nag. Morskie stwory porwały słabszego Variana. Widząc to, Onyxia próbowała zabić silniejszego Wrynna, ale ten zdołał ją oszukać, fingując własną śmierć i zeskakując z klifu do morza.

Rozczarowana smoczyca wróciła do Wichrogrodu, ale wciąż nie chciała złożyć broni. Przekonała przyjaciela króla, Bolvara Fordragona, który objął tymczasowe rządy, aby przekazać koronę małoletniemu Anduinowi i wspólnie sprawować nad nim piecze. Katrana dzięki magicznemu amuletowi zdołała zawładnąć umysłem Bolvara, ponownie paraliżując Wichrogród i pozwalając, aby Bractwo Nieskornych rozpanoszyło się po okolicznych ziemiach.

OnyxiaBlizzard

Po odnalezieniu słabszej połowy Variana, Katrana zaplanowała wykupienie go z bandyckich rąk i zorganizowała huczny, uroczysty powrót króla do stolicy. Początkowa radość Anduina i poddanych szybko zmieniła się w zdziwienie, a potem w oburzenie nagłą zmianą charakteru króla, który przejmował się jedynie lady Katraną i jej zachciankami. Nawet jednak osłabiony umysł Variana momentami wymykał się spod kontroli dzięki miłości do Anduina. Onyxia uznała, że jedynym wyjściem będzie ostateczne pozbycie się chłopca, Onyxias_head_mounted_in_SWale nie zdążyła zrealizować swych planów. Do stolicy przybył drugi Varian, który po okresie niewolnictwa u orków, licznych perypetiach i zmaganiach z amnezją, poznał swoją tożsamość, jak i prawdziwe oblicze Katrany Prestor. Zdemaskowana smoczyca uciekła do swego leża w Pyłowych Moczarach, porywając z sobą Anduina.

Obaj Variani wraz z Jainą Proudmoore oraz nowymi towarzyszami Wrynna – Valeerą i Brollem, ruszyli w pościg za Onyxią. W podziemnej jaskini niedaleko Theramore rozegrała się ostateczna bitwa, w czasie której smoczyca ponownie rzuciła na Varianów zaklęcie manipulacji, ale tym razem czar nie rozdzielił, a scalił obie połówki, przywracając Varianowi jego właściwą formę. Król Wichrogrodu chwilę po tym zadał Onyxii śmiertelny cios, zabierając do stolicy łeb gada jako trofeum i wywieszając go w Dolinie Bohaterów. Niedługo potem podobny los spotkał Nefariana, którego domena bez pasywnej polityki siostry stała się obiektem licznych awanturniczych wypadów.

Po powrocie Śmiercioskrzydłego, Aspekt Śmierci przywrócił do życia swego syna, nakazując mu kontynuowanie przerwanych eksperymentów. Największym dziełem Nefariana było odzyskanie, połatanie i ożywienie truchła Onyxii, jednak rodzeństwo nie uciekło na długo od śmierci, ponownie ginąc w boju z żądnymi sławy wojownikami Przymierza i Hordy.

Zobacz próbę zamachu na Katranę Prestor w kultowej machinimie „Craft of War: Blind”

Ożywiona OnyxiaPoprzednie części Bohaterów Żagiewnego Kamyka znajdziesz poniżej:

 1. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #1 – Arcymag Antonidas
 2. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #2 – Grommasz Piekłorycz
 3. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #3 – Edwin VanCleef
 4. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #4 – Kel’Thuzad
 5. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #5 – Mal’Ganis
 6. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #6 – Tirion Fordring
 7. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #7 – Medivh
 8. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #8 – Alleria Bieżywiatr
 9. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #9 – Rhonin
 10. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #10 – Rwij Czarnoręki
 11. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #11 – Leeroy Jenkins
 12. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #12 – Zaduszniki i Klątwa Bezgłowego Jeźdźca
 13. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #13 – Gruul
 14. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #14 – Liga Odkrywców
 15. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #15 – Uther Światłodzierżca
 16. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #16 – Gul’dan

Autor:

ventas okoPiotr Budak, znany szerszej publiczności jako Ventas, jest jednym z czołowych znawców historii Warcrafta w naszym kraju. Zasłynął jako autor „Pradawnej Kroniki” (pierwszej polskiej książki o dziejach Azeroth), opowiadań fan fiction „Kroniki Nasturana” oraz serii filmów „Lore of W3” zamieszczanych na kanale YT. Prywatnie z zamiłowania i zawodu nauczyciel języka polskiego oraz pasjonat kuchni – im dziwniejszej, tym lepiej. Jeśli chcecie poznać bliżej twórczość Ventasa, odwiedźcie jego profil Pradawnej Kroniki na FB lub jego kanał na YouTube.

BZK Onyxia

Author: hearthstone

Share This Post On

Submit a Comment