Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #18 – Nefarian

Czy smok może zostać szalonym naukowcem? Czemu nie! Skoro inny może być gnomką lub zakochać się w przedstawicielu innej rasy, co stoi na przeszkodzie kariery naukowej? A no tak, wspomniany epitet „szalony”, który zamyka drzwi wielu uczelni, ale z drugiej strony i tak nie odbiorą mu jego dokonań, co najwyżej pozbawią życia…

Nefarian

Nefarian był najstarszym i najpotężniejszym ze wszystkich dzieci Śmiercioskrzydłego i jego faworyty Sinestry. Gdy szepty Starych Bogów wpędziły ojca czarnego stada w szaleństwo, choroba przeniosła się na cały jego ród. Spaczenie było przekazywane z pokolenia na pokolenie, w wyniku czego Nefarian, zwany też Czarnoskrzydłym, stał się równie zły i bezlitosny jak jego rodzic.

Nefarian

Wiktor NefariusGdy królestwa śmiertelników ogarnęła wojna z orkami, czarne smoki wykorzystały zaistniały chaos do powiększenia swych wpływów w krainach. Śmiercioskrzydły posłużył się rycerzem śmierci, Teronem Diabłoskrzepem, nakazując mu transport pakunków z jajami przez Mroczny Portal. Aspekt Śmierci pragnął w ten sposób przemienić odległy Draenor w żłobek dla swych piskląt i w przyszłości zdominować oba światy. W tym samym czasie Nefarian wraz ze swą siostrą Onyxią miał przejąć kontrolę nad wodzem Mrocznej Hordy, Rwijem, ukrywającym się ze swymi wojskami we wnętrzu Czarnej Góry. Potężny żmij z łatwością skruszył wolną wolę syna Czarnorękiego, który uznał jego pełną zwierzchność nad orkami. Wkrótce pod panowaniem Nefariana znalazły się również ogry, a wzmocnione ich brutalną siłą oraz mocą smoczych sług Czarnoskrzydłego zastępy orków mogły stanąć do walki z zamieszkującymi niższe partie góry krasnoludami z klanu Czarnorytnych, mszcząc niedawną śmierć z ich rąk Szarpa, brata Rwija.

Nefarian1

Chociaż udało się ponownie zepchnąć krasnoludy w głąb korytarzy, wynik walki nie był przesądzony. W sercu góry spoczywał sprowadzony przed ponad 200 laty Ragnaros, Władca Ognia i faktyczny pan Czarnorytnych. Porywając do walki swe żywiołaki pradawny awatar płomieni rozpoczął walkę z Nefarianem o pełną kontrolę nad wulkaniczną górą.

Posyłając swych niewolników do bitwy, Czarnoskrzydły przybierając ludzką formę szlachcica Wiktora Nefariusa ogłosił się Panem Płonących Stepów. Dzięki temu, że jego siostra udała się do Wichrogrodu, gdzie pod postacią lady Katrany Prestor stopowała króla w wojennych wypadach, Nefarian nie był nękany z zewnątrz i mógł poświęcić się swym szalonym eksperymentom.

Nefarian2

Smoki w Azeroth skupiały się w pięciu wielkich stadach, różniących się między sobą kolorem i wrodzonymi, unikatowymi zdolnościami powiązanymi z przywódcami rodów, boskimi Aspektami. Syn Śmiercioskrzydłego zmierzał jednak do połączenia ich mocy, tworząc kombinację wszystkich kolorów. Z czasem zdołał uprowadzić do wnętrza góry pisklęta każdego gatunku, przeprowadzając na nich straszliwe eksperymenty. Sekcje czy wiwisekcje zapewne nie były najgorszym, co spotykało schwytane okazy.

Nefarian - głowa

Pomimo licznych prób przez długi czas Nefarian odnosił same porażki. Niewiele z otrzymanych krzyżówek dotrzymywało czasu wyklucia,a nawet jeśli, i tak nie przeżywało okresu pisklęcia. Pierwszy eksperyment, który ukształtował się należycie i przetrwał pierwszy etap życia, został sztucznie postarzony do wieku nadającego się „pod siodło”, stając się wierzchowcem Rwija. Był nim Gyth, pierwszy z nowego gatunku chromatycznych, czyli wielobarwnych smoków.

Ożywiony Nefarian

Gdy knowania Katrany Prestor spaliły na panewce, a mieszkańcy Wichrogrodu poznali jej prawdziwe oblicze, ziemie Wiktora Nefariusa przestały być chronione przez skorumpowanego króla. Zarówno Horda jak i Przymierze obrali sobie Czarną Górę za cel wypadów. Łakomi sławy poszukiwacze przygód wkroczyli w ciemne korytarze. Wysłannicy Hordy pragnęli zakończyć rządy Rwija, podważającego prawa do władzy Thralla, zaś awanturnicy Przymierza przemierzali podziemny kompleks w poszukiwaniu porwanej przez Czarnorytnych córki króla Magniego Miedziobrodego, Moiry. Oczyszczając kolejne piętra z potworności nagromadzonych przez Nefariusa, wojownicy musieli w końcu stanąć oko w oko z panem Czarnej Góry.

Ożywiony Nefarian1

Wcześniej szalone zapędy Czarnoskrzydłego próbował zahamować czerwony smok Vaelastrasz, ale nawet dorosły żmij i wierny sługa Alexstraszy nie był w stanie dorównać sile pierworodnego Aspektu Śmierci. Nefarian powalił smoka i zdominował jego umysł, posyłając go do walki z nadchodzącymi awanturnikami. Bohaterowie zdołali jednak pokonać Vaelastrasza, a wkrótce po tym, po ciężkiej i ofiarnej walce zakończyć życie samego Nefariana, którego głowa została wzięta do stolicy i wystawiona na widok publiczny, podobnie jak jego siostry, Onyxii.

Głowa Nefariana

Po powrocie Śmiercioskrzydłego, Aspekt Śmierci odzyskał głowę swego syna i połączył ją z ciałem, wlewając w niego życiową esencję. Nefarian powrócił jako nieumarłe, rozkładające się monstrum. Na polecenie swego ojca pozostał w Czarnej Górze, kontynuując przerwane eksperymenty, ale i tym razem został odnaleziony przez czempionów Azeroth, zdążywszy jednak wcześniej odzyskać zwłoki Onyxii i, idąc w ślady swego ojca, przemienić ją w nieumarłe straszydło. Ożywiony NefariusPewny siebie i otwarcie drwiący z przybyszów Nefarian nie spodziewał się, że były to jego ostatnie chwile życia, ponownie. Pozostało po nim jedynie wspomnienie i najdziwniejszy w całym Azeroth tytuł, nadany przez niego swym katom, po wyrżnięciu jego eksperymentalnych stworów – „Pogromcy głupich, niekompetentnych i rozczarowujących sługusów”.

Poprzednie części Bohaterów Żagiewnego Kamyka znajdziesz poniżej:

 1. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #1 – Arcymag Antonidas
 2. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #2 – Grommasz Piekłorycz
 3. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #3 – Edwin VanCleef
 4. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #4 – Kel’Thuzad
 5. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #5 – Mal’Ganis
 6. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #6 – Tirion Fordring
 7. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #7 – Medivh
 8. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #8 – Alleria Bieżywiatr
 9. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #9 – Rhonin
 10. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #10 – Rwij Czarnoręki
 11. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #11 – Leeroy Jenkins
 12. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #12 – Zaduszniki i Klątwa Bezgłowego Jeźdźca
 13. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #13 – Gruul
 14. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #14 – Liga Odkrywców
 15. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #15 – Uther Światłodzierżca
 16. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #16 – Gul’dan
 17. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #17 – Onyxia

Autor:

ventas okoPiotr Budak, znany szerszej publiczności jako Ventas, jest jednym z czołowych znawców historii Warcrafta w naszym kraju. Zasłynął jako autor „Pradawnej Kroniki” (pierwszej polskiej książki o dziejach Azeroth), opowiadań fan fiction „Kroniki Nasturana” oraz serii filmów „Lore of W3” zamieszczanych na kanale YT. Prywatnie z zamiłowania i zawodu nauczyciel języka polskiego oraz pasjonat kuchni – im dziwniejszej, tym lepiej. Jeśli chcecie poznać bliżej twórczość Ventasa, odwiedźcie jego profil Pradawnej Kroniki na FB lub jego kanał na YouTube.

 

nefarian bzk

Author: hearthstone

Share This Post On

1 Comment

Submit a Comment