Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #19 – Władcy Żywiołów

Czym byłoby życie bez wody? Jak wyglądałaby codzienność bez ognia? Jak byśmy się wyżywili bez żyznej ziemi? Wszyscy tak wiele zawdzięczamy żywiołom, chociaż niewielu z nas to pojmuje. Żeby jednak ich moce mogły przysłużyć się dobru, musi być wśród nich zachowana harmonia, a trudno taką utrzymać bez zgody tych, którzy nad żywiołami panują, a niestety ich władcy do uległych nie należą, o czym przekonały się kiedyś boleśnie całe krainy…

wladcy zywiolow

Władcy Żywiołów

Władcy żywiołów należą do najstarszych duchów Azeroth. Istniały jeszcze zanim do niewielkiego świata przybyli tytani. W tamtych pradawnych czasach Pan Ognia Ragnaros, Matka Ziemia Therazane, Lord Wichrów Al’Akir i Łowca Przypływów Neptulon byli porucznikami Starych Bogów – szkaradnych potworów stworzonych z czystego chaosu.

Władcy Żywiołów

W chwili przybycia Panteonu rozpętała się straszliwa wojna między wojskami tytanów a siłami Starych Bogów. Już na samym początku bestie posłały do walki swych poruczników z ich armiami żywiołaków. Potężne konstrukty przełamały jednak linię obrony, rozbijając odziały czterech władców. Również Starzy Bogowie nie mogli równać się z potęgą Panteonu, twórcami i budowniczymi światów. Jeden po drugim ponosili klęskę, trafiając do niewoli tytanów.
Gdy ostatni ze Starych Bogów został pojmany, władcy żywiołów wyszli z ukrycia. Nie mając już swych wszechwładnych panów, rozpoczęli między sobą walki o wpływy w krainie, trwające 5 000 lat. W czasie jednej z licznych walk Pan Ognia, Ragnaros, pokonał w pojedynku Piorunaana, księcia żywiołaków powietrza, wchłaniając niemal całą jego esencję życiową.

Pan Ognia Ragnaros

Rozpętanemu chaosowi nie mogli przyglądać się tytani, którzy pojmali władców żywiołów i ich armie. Z początku chcieli ich całkowicie usunąć z Azeroth, ale okazało się, że są tak mocno złączeni z istotą świata, że ich brak doprowadziłby do straszliwego kataklizmu. Dlatego też Panteon stworzył osobny wymiar zwany Płaszczyzną Żywiołów, który podzielili na cztery osobne części, przypisane każdemu z czterech żywiołów. Umieszczając władców w ich domenach, zamknęli przed nimi dostęp do świata śmiertelników.

Wypędzenie władców

Przez tysiąclecia władcy żywiołów przebywali w spokoju w swych królestwach. Chociaż oddzieleni od świata, zdołali utrzymać połączenie z „naszym” wymiarem, dzięki czemu ich żywiołaki mogły odpowiadać na wezwania szamanów.
Utrzymywana równowaga została zachwiana ponad 200 lat temu, gdy między trzema krasnoludzkimi klanami, Dzikiego Młota, Czarnorytnych i Miedziobrodych wybuchła wojna, zwana później Wojną Trzech Młotów. W końcowej fazie, gdy Dzikie Młoty i Miedziobrodzi połączyli swe siły, aby pokonać złego tana-czarnoksiężnika, Thaurissana, przywódca Czarnorytnych Ragnarossięgnął swymi mocami aż do trzewi ziemi, przywołując do Azeroth samego Ragnarosa. Pojawieniu się władcy płomieni towarzyszył ogromny kataklizm, który rozdarł Góry Czerwonego Grzbietu, przemieniając sporą część krainy w znane dzisiaj Płonące Stepy i Spalony Wąwóz. W samym miejscu przyzwania Pana Ognia powstał ogromny wulkan nazwany Czarną Górą. Osłabiony przywołaniem Ragnaros osiadł w jego wnętrzu, zniewalając Czarnorytnych, którzy przetrwali zniszczenie. Otoczony swymi ognistymi sługami zapadł w sen, zbierając siły na powrót do swej domeny i ogarnięcie w przyszłości płomieniami całego Azeroth. Jego plany pokrzyżowali awanturnicy przemierzający podziemne korytarze góry. Wciąż pozbawiony większości swych sił Ragnaros został przez nich pokonany i wygnany do swego królestwa, gdzie pod jego nieobecność pomniejsze żywiołaki ognia walczyły o płomienny tron.

Ragnaros Hearthstone

Po zaprowadzeniu porządku w swej domenie, Ragnaros sprzymierzył się wkrótce ze Śmiercioskrzydłym, obiecując mu pomoc w zniszczeniu Drzewa Świata. Aspekt Śmierci pomógł żywiołakowi przenieść w pobliże góry Hyjal jego twierdzę, Sulfuron. Niszczycielski marsz powstrzymali druidzi i awanturnicy pod wodzą Malfuriona Burzogniewnego, wspartego siłami Cenariusa i półbogów Kalimdoru. Wspólnie zmusili ognistą armię do wycofania się za mury twierdzy, wkraczając do ognistej części Płaszczyzny Żywiołów. Nawet przeciągnięcie części druidów na swoją stronę nie uchroniło Ragnarosa od porażki. Pan Ognia próbował ratować się ucieczką, ale pochwycony mocami Malfuriona, Cenariusa i Hamuula Runtotema musiał walczyć do samego końca, spotykając w końcu ostateczną śmierć.

Al'Akir HS

Al'Akir

Oprócz Ragnarosa, Śmiercioskrzydłego zdecydował się wesprzeć również Al’Akir, który dzięki swoim zdolnościom i dawnym powiązaniom ze Starymi Bogami, zdołał przeciągnąć na stronę czarnego lewiatana część tol’virów, w zamian za cofnięcie Klątwy Ciała i przywrócenie im kamiennej postaci. Jego również spotkała śmierć z rąk bohaterów Azeroth, którzy odnaleźli władcę żywiołów pod Tronem Czterech Wichrów. Al’Akir walczył jednak dzielniej od Ragnarosa, bez strachu patrząc na upadek swych dżinów i zbliżających się nieprzyjaciół. Nie próbował ucieczki, walcząc aż do końca.

Neptulon

Neptulon WoW

Neptulona ominął smutny koniec swych dwóch braci, ale i on nie ustrzegł się kłopotów w czasie Kataklizmu, a to za sprawą nag, które zapragnęły przejąć jego moce. Zdradzieckie nagi zdołały wywabić Neptulona z jego siedziby i zmusić do bezpośredniej konfrontacji.

Gdy magia wiedźm nag nie pozwoliła pokonać Łowcy Przypływów, wezwały Ozumata, największego z krakenów, który owijając swymi mackami głowę Neptulona, przejął nad nim kontrolę, dając nagom dostęp do jego domeny. Z czasem pan mórz i oceanów zdołał się wyzwolić i z pomocą śmiertelników przegonić intruzów ze swego pałacu.

Therazane

Jedyną z władców żywiołów, która nie doczekała się swojej karty w Hearthstone jest Therazane, ukochana przez taurenów Matka Ziemia i… babka centaurów. Najwrażliwsza z całej czwórki musiała znosić w swojej domenie dawny Aspekt Ziemi, Śmiercioskrzydłego, i przyglądać się jak potwór niszczy Filar Świata wprowadzając zamęt w jej królestwie. Matka ZiemiaGdy przybyli do niej poszukiwacze przygód, z początku nie mogła zdobyć się na życzliwość, mając do tej pory przykre doświadczenia ze śmiertelnikami i światem „ponad”. To tam uciekła jej ukochana córka Theradras, łącząc się ze strażnikiem gaju, Zaetarem, czego owocem były narodziny rasy centaurów. Wieki później awanturnicy zamordowali Theradras, łamiąc tym samym serce Matki Ziemi. Pomimo tego, Therazane potrafiła docenić męstwo tych, którzy wkroczyli do jej podziemnej krainy, przeganiając popleczników Śmiercioskrzydłego i naprawiając Filar Świata, w zamian za co, władczyni pozwoliła im przebywać i odwiedzać w przyszłości jej królestwo.

Poprzednie części Bohaterów Żagiewnego Kamyka znajdziesz poniżej:

 1. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #1 – Arcymag Antonidas
 2. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #2 – Grommasz Piekłorycz
 3. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #3 – Edwin VanCleef
 4. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #4 – Kel’Thuzad
 5. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #5 – Mal’Ganis
 6. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #6 – Tirion Fordring
 7. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #7 – Medivh
 8. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #8 – Alleria Bieżywiatr
 9. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #9 – Rhonin
 10. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #10 – Rwij Czarnoręki
 11. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #11 – Leeroy Jenkins
 12. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #12 – Zaduszniki i Klątwa Bezgłowego Jeźdźca
 13. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #13 – Gruul
 14. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #14 – Liga Odkrywców
 15. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #15 – Uther Światłodzierżca
 16. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #16 – Gul’dan
 17. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #17 – Onyxia
 18. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #18 – Nefarian

Autor:

ventas okoPiotr Budak, znany szerszej publiczności jako Ventas, jest jednym z czołowych znawców historii Warcrafta w naszym kraju. Zasłynął jako autor „Pradawnej Kroniki” (pierwszej polskiej książki o dziejach Azeroth), opowiadań fan fiction „Kroniki Nasturana” oraz serii filmów „Lore of W3” zamieszczanych na kanale YT. Prywatnie z zamiłowania i zawodu nauczyciel języka polskiego oraz pasjonat kuchni – im dziwniejszej, tym lepiej. Jeśli chcecie poznać bliżej twórczość Ventasa, odwiedźcie jego profil Pradawnej Kroniki na FB lub jego kanał na YouTube.

 

BZK Wladcy Zywiolow

Author: hearthstone

Share This Post On

4 komentarze

 1. Czekam na Thyrazane w postaci karty. Moim zdaniem mogłaby np. być tauntem 4/12 za 8 many, który powoduje, że obaj bohaterowie są niewrażliwi.

 2. Szkoda że w WoWie nie było q z ratowanie Neptulona i bardzo mi było szkoda Hamuula Runtotema co go spotkało w jednym z q.

 3. ”Pan Ognia próbował ratować się ucieczką, ale pochwycony mocami Malfuriona, Cenariusa i Hamuula Runtotema musiał walczyć do samego końca, spotykając w końcu ostateczną śmierć.” ”Al’Akir walczył jednak dzielniej od Ragnarosa, bez strachu patrząc na upadek swych dżinów i zbliżających się nieprzyjaciół. Nie próbował ucieczki, walcząc aż do końca.” Jak to możliwe ,że żywioły zginęły?? Przecież tytani odkryli ,że nie można ich zabić bo są za bardzo złączeni ze światem… więc jakiś błąd czy jest na to jakieś wytłumaczenie?

 4. Jeśli zabijesz żywiołaka w naszym wymiarze, jego esencja powróci do rodzimej części Płaszczyzny Żywiołów. Jeśli jednak pozbawisz go życia w jego domenie, umrze definitywnie. Tytani mieli na myśli wszystkie duchy żywiołów tzn. 4 władców i ich niezliczone sługi. Śmierć Ragnarosa czy Al’Akira doprowadzi „jedynie” do walk o tron ognia i wichrów, ale w końcu znajdzie się ktoś, kto zajmie miejsce pokonanych przywódców.

Submit a Comment