Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #5 – Mal’Ganis

W piątej części cyklu Ventasa – Bohaterowie Żagiewnego Kamyka poznasz historię Mal’Ganisa, nathrezima który sprowadził Arthasa na ścieżkę zła.

Poprzednie części Bohaterów Żagiewnego Kamyka znajdziesz poniżej:

 1. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #1 – Arcymag Antonidas
 2. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #2 – Grommasz Piekłorycz
 3. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #3 – Edwin VanCleef
 4. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #4 – Kel’Thuzad

Mal’Ganis

Parę lat temu Nyhm zmontował w WoWie teledysk „Hard like Heroic”. Zapewne, gdyby poznał bliżej historię Mal’Ganisa i jego pobratymców, zastąpiłby poziom trudności rajdu definitywnym zabiciem upiornego władcy… Dlaczego? Zapraszam do zapoznania się z poniższym tekstem.

MalGanisBohaterem tego artykułu jest Mal’Ganis, jeden z nathrezimów, pomniejszych demonów na usługach Płonącego Legionu, zwanych przez nas j/w upiornymi władcami. Chociaż jemu podobni nie wyróżniają się wśród innych demonicznych ludów siłą fizyczną, dzięki swym demonicznym zdolnościom posiadają wrodzony talent do zniewalania i spaczania dobrych ras. Dodatkowo, nieważne w jak brutalny sposób zabija się nathrezimów, zawsze odradzają się, aby ponownie nawiedzić krainy śmiertelników. To sprawiło, że Sargeras, pan Legionu, zrobił z nich swych szpiegów, wysyłanych w tajemnicy do nowych światów, aby przyszykować je na przybycie Archimonda na czele armii demonów.

Podobnie wyglądała rzecz z naszym Azeroth, z tym, że razem z upiornymi władcami przeniesiono na Północną Grań Króla Lisza zamkniętego w bryle lodu. Nathrezimowie pod dowództwem Tichondriusa stali się strażnikami Ner’zhula, mającymi czuwać nad rozwojem plagi nieumarłych oraz nad posłuszeństwem samego Lisza. Korzystając z jego mocy, mieli pozbyć się wszystkich, którzy mogli powstrzymać powrót Legionu, w szczególności sił Lordaeronu i wysokich elfów z Quel’Thalas.

Varimathras czyli Mal'Ganis z HSa

Plaga w krótkim czasie pochłonęła ludzkie osiedla na Północnej Grani i zaczęła zbierać pierwsze żniwa w granicach Lordaeronu. Do walki z zarazą wysłano legendarnego Uthera Światłodzierżcę i jego wychowanka, Arthasa Menethila, syna króla Terenasa.

Mal'GanisGdy Ner’zhul wybrał młodego księcia na swego przyszłego czempiona, upiorni władcy posłali do Lordaeronu ambitnego i sprytnego Mal’Ganisa, aby sprowadził Arthasa na północny kontynent, gdzie czekało na niego Ostrze Mrozu, wyrwane z więzienia Ner’zhula. Upiorny Władca poprzez Króla Lisza dobrze poznał charakter księcia – oddanego swej sprawie, ale bardzo impulsywnego i dającego się łatwo sprowokować młodzieńca. Za pośrednictwem Kel’Thuzada nathrezim przesłał mu zaproszenie do Stratholme, przedstawiając siebie jako głównego winowajcę rozprzestrzenienia zarazy i pana Plagi. Arthas szybko złapał zastawioną przynętę, podążając za wskazówkami nekromanty na miejsce spotkania, gdzie czekał na niego Mal’Ganis, zaraziwszy wcześniej wszystkich mieszkańców nieumarłą chorobą. Impulsywny książę nakazał od razu oczyścić miasto z mieszkańców, co spotkało się z ostrym protestem Uthera i Jainy Proudmoore. Nie mogąc patrzeć na dantejskie sceny, towarzysze opuścili Arthasa, wydając go bezwiednie w ręce Mal’Ganisa. Upiorny władca objawił się księciu, przemieniając na jego oczach poddanych Lordaeronu w bezmózgie zombie. Z rosnącą desperacją Arthas ścigał po uliczkach miasta Mal’Ganisa, ale ten umiejętnie unikał ataków młodego paladyna, podsycając jego gniew. Książę Lordaeronu walczył zawzięcie z demonem o każdego mieszkańca miasta, ale jego starania z góry były skazane na niepowodzenie. Każdego uratowanego i tak musiała spotkać śmierć, aby uniknąć rozprzestrzenienia zarazy. Gdy Mal’Ganis wyczuł, że serce Arthasa przepełniła czysta nienawiść do jego osoby, opuścił płonące miasto, nakazując mu podążyć swoim śladem na północny kontynent.

Spotkanie w Stratholme:

Opętany chęcią wymierzenia sprawiedliwości Arthas podążył za Mal’Ganisem na Północną Grań, powoli staczając się w otchłań. Demon obserwował z ukrycia moralny upadek księcia, a gdy uznał, że ten jest gotów poświęcić życie swych towarzyszy w zamian za Ostrze Mrozu, przystąpił do oblężenia jego obozu. Przyparty do muru Arthas postąpił zgodnie z planem Mal’Ganisa, porzucając swych towarzyszy i zdobywając przeklęty miecz, który skradł jego duszę, przemieniając go w sługę Króla Lisza. Dumny ze swego sukcesu Mal’Ganis nie podejrzewał, że zdobycie Ostrza Mrozu przez Arthasa było pierwszym krokiem Króla Lisza do uwolnienia się spod władzy Legionu. Wykorzystując miecz, Ner’zhul porozumiał się z upadłym księciem i nakazał mu zabić upiornego władcę. Stojąc przed nowym sojusznikiem, Mal’Ganis nie był przygotowany na atak. Runiczne ostrze zagłębiło się w ciele nathrezima, dopełniając zemsty Arthasa. Niestety nawet tak potężna broń jak Ostrze Mrozu, zdolne przecież do pochłaniania dusz swych ofiar, nie było w stanie zniewolić ducha upiornego władcy.

Mal'Ganis TCG

Kilka lat po upadku Legionu, gdy Król Lisz w ciele Arthasa przebudził się z długiego snu i rozpoczął przygotowania do inwazji na południowe królestwa, powrócił również, powszechnie uważany za martwego, Mal’Ganis. Wszyscy uważali go za martwego, zwłaszcza Arthas. Nathrezim jednak przeżył zdradziecki cios Ostrza Mrozu. Jego dusza ponownie przyoblekła się w cielesną powłokę i rozpoczęła przygotowania do zemsty. Podobnie jak wcześniej inny nathrezim, Balnazzar, w ciele Saidana jeden z nathrezimówDathrohana założył Szkarłatną Krucjatę i sprowadził ją na krawędź samozagłady, tak Mal’Ganis skrywając się pod postacią admirała Bareana Westwinda objawił się przywódcy niedobitków, Brygidzie Abbendis, która zebrała pozostałości zakonu i udała się na Północną Grań, gdzie założyła Nowe Hearthglen, zmieniając nazwę zgrupowania na Szkarłatną Nawałnicę. Krzyżowcy z radością powitali zaginionego przed laty na wodach Północnej Grani bohatera, nie podejrzewając jego prawdziwej natury. Mal’Ganis z łatwością przejął kontrolę nad zdesperowanymi fanatykami, zamierzając ostatecznie sprowadzić ich na mroczne ścieżki i wykorzystać jako narzędzie w zemście na Królu Liszu. Jego plany pokrzyżowali awanturnicy zatrudnieni przez zbuntowanych rycerzy śmierci z Hebanowego Ostrza, zdobywając siedzibę krzyżowców, zabijając Brygidę Abbendis i zmuszając Mal’Ganisa do porzucenia swej ludzkiej powłoki i ucieczki do demonicznego wymiaru. Przed odejściem upiorny władca obiecał dopełnić zemstę na Arthasie oraz na awanturnikach, którzy pokrzyżowali jego plany. Chociaż niedługo później Król Lisz poległ, nathrezim nie porzucił swych planów. Wciąż przy życiu pozostawali bohaterowie, którym również coś obiecał, a nathrezimowie dotrzymują takich obietnic.

Ciekawostka: Obrazek z karty Ma’Ganisa tak naprawdę przedstawia nie jego, a innego nathrezima, Varimathrasa.

Autor:

ventas okoPiotr Budak, znany szerszej publiczności jako Ventas, jest jednym z czołowych znawców historii Warcrafta w naszym kraju. Zasłynął jako autor „Pradawnej Kroniki” (pierwszej polskiej książki o dziejach Azeroth), opowiadań fan fiction „Kroniki Nasturana” oraz serii filmów „Lore of W3” zamieszczanych na kanale YT. Prywatnie z zamiłowania i zawodu nauczyciel języka polskiego oraz pasjonat kuchni – im dziwniejszej, tym lepiej. Jeśli chcecie poznać bliżej twórczość Ventasa, odwiedźcie jego profil Pradawnej Kroniki na FB lub jego kanał na YouTube.

 

BZK Malganis

Author: hearthstone

Share This Post On

5 komentarzy

 1. Co działo się z Arthasem jak Król Licz przejął jego ciało??
  CO się stało z nim i królem Liczem jak Arthas zginął (wzmianka w tym tekście) ??

  pytam z czystej ciekawości

 2. @Wally57 Niezupełnie przejął… Ner’zhul liczył, że zdoła zawładnąć Arthasem bez problemu, jednak rycerz śmierci poczuł się oszukany (miał uwolnić swego władcę, ale nie oddać mu swe ciało) i zaczął wewnętrzną walkę z duchem Króla Lisza. W czasie długiego snu bitwę o ciało toczył zły Arthas, duch Ner’zhula (Król Lisz) i cień dawnego, dobrego Arthasa pod postacią małego chłopca (było to ucieleśnienie jego uczuć do Jainy, Uthera i ojca). W końcu zły Arthas zdołał wyciszyć Ner’zhula i swoją dobrą połowę i stać się dominującą osobowością. Wtedy przebudził się i rozpoczął przygotowania do inwazji na południowe królestwa.
  Co się stało z ciałem Arthasa po upadku Króla Lisza? Nie wiemy, ale niektórzy sądzą, że został pochowany w grobowcu w Stormwind oznaczonym znakiem Lordaeronu.

 3. COLOR=#333333][FONT=Ubuntu]Przed odejściem upiorny władca [B]obiecał[/B] dopełnić zemstę na Arthasie oraz na awanturnikach, którzy pokrzyżowali jego plany. Chociaż niedługo później Król Lisz poległ, nathrezim nie porzucił swych planów. Wciąż przy życiu pozostawali bohaterowie, którym
  Hej,
  nie to że hejt ale wydaje mi się, iż ten tekst pisałeś lekko zmęczony albo w pośpiechu – porównując do pozostałych.
  Wciąż jest super, jednak odstaje od poprzedników.
  Pisałeś też że jesteś polonistą z zawodu – czy to nie jest aby czasem POWT! (tak pisała moja polonistka) :D

  
  
  Przed odejściem upiorny władca 

  obiecał dopełnić zemstę na Arthasie oraz na awanturnikach, którzy pokrzyżowali jego plany. Chociaż niedługo później Król Lisz poległ, nathrezim nie porzucił swych planów. Wciąż przy życiu pozostawali bohaterowie, którym również coś obiecał, a nathrezimowie dotrzymują takich obietnic.

 4. @DeerDance Owszem, jestem zmęczony i to bardzo. Pracuję na ponad etat w gimnazjum z uczniami rodem z dowcipów („Paryż to kontynent” etc.)… Wracając do domu nie wiem nawet jak się nazywam. Obiecał-obietnic użyłem specjalnie dla zaakcentowania groźby, ot taka sztuczka literacka ;) Co do powtórzenia planów biję się w pierś – mea culpa, nie dopatrzyłem. Dzięki ;)

Trackbacks/Pingbacks

 1. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #17 – Onyxia | HSArena.pl - Największy oficjalny serwis fanowski Hearthstone - […] Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #5 – Mal’Ganis […]

Submit a Comment