Hearthstone IEM Katowice podsumowanie

W niedzielę na Intel Extreme Masters w Katowicach odbył się najbardziej medialny turniej Hearthstone od czasu Blizzconu. Walczyło w nim niestety tylko czterech zawodników, ale aż dwóch z nich to Polacy – Lothar (wygrał polskie kwalifikacje) i Gnimsh (zaproszony przez organizatorów). Po długich opóźnieniach turniej w końcu wystartował, a ponad 20 tysięcy ludzi śledziło go na żywo na kanale Twitch.tv.

>>> Filmy z IEM <<<

W pierwszej walce zmierzyli się Lothar z Artosisem – zwycięsko z tego pojedynku wyszedł niestety Artosis. Nie chcemy żeby to brzmiało jak tłumaczenie, ale trzeba przyznać, że Lothar zdecydowanie miał sporo pecha w tej rozgrywce jeśli chodzi o karty. Artosis rozprawił się z nim 3:0 i awansował do finału.

W drugiej walce zmierzyli się SineX (znajomy Lothara z teamu Planetkey Dynamics) oraz Gnimsh (znajomy Artosisa z teamu Doge House). Po ekscytującym pojedynku, który zakończył się wynikiem 3:2 do finału awansował Gnimsh.

Niestety mecz o trzecie miejsce nie został rozegrany w normalny sposób. Poprzednie turnieje na IEM przeciągnęły się przez co organizatorzy chcieli jak najszybciej zakończyć całą imprezę. Lothar z SineXem zostali zmuszeni do szybkiego rozegrania meczu między sobą i byli ciągle poganiani przez organizatorów, aby mecz nie trwał dłużej niż finał. Więcej na ten temat przeczytasz od samego Lothara w mini wywiadzie poniżej.

W finale spotkali się Artosis i Gnimsh w bratobójczej walce zespołu Doge House. Gnimsh zaskoczył wszystkich przynosząc ze sobą niecodzienną talią maga z najmniej spodziewaną kartą całego turnieju – Elitarnym Taureńskim Czempionem. W finale mieliśmy sporo emocji i kolejne zagrania, w których dużą rolę odgrywało RNG. Zdecydowanie trzeba przyznać, że bóg losowości RNGesus sprzyjał Gnimshowi, ale to dobre umiejętności planowania, znajomość gry i ogólny skill zapewniły mu finalne zwycięstwo nad Artosisem!

Zwycięzcy (z tymi kartami w rękach) na wspólnym foto:

iem hearthstone finalisci

Zatem Gnimsh wrócił do domu bogatszy o 2000$, Artosis dostał 1000$, SineX 600$, a Lothar 400$. Dodatkowo każdy otrzymał specjalne karty zrobione dla nich przez Blizzard, a Gnimsh zebrał jeszcze kufel ;-)

hearthstone iem nagrody

Chyba łatwo można zgadnąć, kto otrzymał jaką kartę? ;)

Dodatkowo w trakcie IEM Blizzard miał rozstawione swoje stanowisko, na którym pokazywali Hearthstone. Można było zmierzyć się z przeciwnikiem naprzeciwko używając tylko podstawowych talii, co jakiś czas były też mini turnieje z nagrodami typu koszulki, smycze, itp.

Oczywiście na całej imprezie był też Lothar, Gnimsh i reszta ekipy:

Lothar Sinex manager

Od lewej: manager (Planetkey-Dynamics), Lothar, SineX. Zdjęcie zrobił i wrzucił na Twitter Gnimsh

Niestety nie wszystko było tak pięknie i trzeba przyznać, że ESL potraktował turniej Hearthstone, a może bardziej nas – widzów po macoszemu. Opóźnienia się zdarzają, szczególnie na takich imprezach i to można jeszcze wybaczyć, niestety inne rzeczy już gorzej. Przede wszystkim komentatorzy – byli po prostu fatalni. Mieli bardzo małe pojęcie o grze, mylili nazwy kart i sugerowali bardzo dziwne zagrania. Pojawił się nawet kawał – Jak zabić się w trakcie oglądania Hearthstone IEM? Pij kolejkę za każdym razem gdy komentator popełni błąd. Porównując to do poziomu komentarza Artosisa, Kripparriana czy nawet innych komentatorów chociażby z serii Fight Night na ESGN TV komentarz z IEM wypadł blado i wręcz fatalnie. Turniej komentowały znane osoby z doświadczeniem w tym, ale bez doświadczenia w HSie i to ujęło wiele frajdy z oglądania pojedynków. Artosis powinien im był zabrać mikrofony gdy nie grał i samemu komentować ;-)

Średnim pomysłem okazało się też umieszczenie Hearthstone na samym końcu IEM. Z powodu opóźnień organizatorzy wyprosili widzów z turnieju. Tak, zawodnicy grali niestety do pustej sali :( Z drugiej strony jednak HS był tam niszową i nową dyscypliną niczym curling na zimowej olimpiadzie w 1998 i widzowie zainteresowani LoLem i SC mogliby się zanudzić nie znając mechaniki gry ani kart. Kolejnym minusem dla ESL jest fakt, że wszystkie filmy z innych dyscyplin zostały wrzucone od razu na youtube, tymczasem nagrań z Hearthstone próżno tam szukać. Prawdopodobnie ESL zapomniał włączyć archiwizowanie streamów na Twitchu. Podobnie ma się sytuacja jeśli chodzi o zdjęcia – nie ma żadnego podczas gdy z innych dyscyplin i całej imprezy jest masa zdjęć. Napisaliśmy do ESL z prośbą o komentarz i odpowiedzią na parę pytań, niestety póki co nie dostaliśmy odpowiedzi. Jeśli ją dostaniemy to z pewnością zamieścimy na stronie. Turniej był super, ale nie dzięki ESL, tylko dzięki jego uczestnikom!

Co by jednak tylko nie psioczyć na ESL trzeba przyznać, że ogólny trend idzie w dobrym kierunku i Hearthstone jest co raz bardziej rozpoznawany, a i jego przyszłość na esportowej arenie jawi się w jasnych barwach. Ale dość o tym co my myślimy, posłuchaj co do powiedzenia mają nasi polscy zawodnicy – Gnimsh i Lothar!

elitarny taureński czempionGnimshJestem wyjątkowo szczęśliwy, że udało mi się zdobyć tytuł mistrza IEM. Dodatkowo wyrwałem go z rąk mojego przyjaciela i team mate’a Artisisa, który do teraz był właścicielem najbardziej prestiżowego tytułu w świadku Hearthstone. Udało mi się to zrobić własną talią i ulubioną klasa korzystając z zaskakujących kart jak ETC, co tym bardziej zwiększa poczucie satysfakcji. Dziękuję wszystkim fanom za wsparcie i mam nadzieje ze podobało wam się show. Hearthstone to wyśmienita gra i da nam dużo zabawy i okazji do rywalizacji w przyszłych latach!

Gnimsh obiecał też opisać szerzej swoje wrażenia gdy już dotrze do domu i będzie miał chwilę, z pewnością je wrzucimy!

Na zakończenie mamy bardzo fajny mini wywiad z Lotharem!
HSArena.pl: Jaka atmosfera panowała w IEM?
Lothar: Atmosfera była po prostu niesamowita. Nie da się tego opisać, esport rozrósł się do gigantycznych rozmiarów, szczególnie mając okazję oglądać ten rozrost przez ostatnie 10 lat gamingu. Chyba nikt się wtedy tego nie spodziewał, że esportowe igrzyska będą w stanie zapełnić stadion.
HSArena.pl: Jak oceniasz ogólnie imprezę i obecność Hearthstone na niej?
Lothar: Jeszcze nie byłem na tak wielkiej imprezie jak tegoroczny IEM, dla mnie to była niesamowita okazja poznać graczy, organizatorów I fanów. Jestem bardzo zadowolony. Sam turniej Hearthstone niestety pozostawiał wiele do życzenia, było czuć, że został on dodany do programu na ostatnią chwilę już w trakcie Qualifierów ale mam nadzieję, że kolejne turnieje pod patronatem IEM będą już dopięte na ostatni guzik.
HSArena.pl: Jak oceniasz swój występ?
Lothar: Wyniki – oceniam dla siebie bardzo źle, stety/niestety mam świadomość że po prostu robiłem co mogłem, podejmowałem najlepsze moim zdaniem decyzje podczas gry ale po prostu nie byłem w stanie wyciągnąć gier na swoja korzyść mając takie karty na ręce jakie miałem. Mam nadzieję, że w kolejnych turniejach pech mnie opuści.
HSArena.pl: Czemu taki dobór bohaterów, jakie były założenia taktyczne dla decków?
Lothar: Control Warrior to obecnie najsilniejszy deck, trzeba nim grać bo jest po prostu bardzo silny.
Mój Hunter był stechowany na wszelkie agro i midrange, ale niestety tylko Gnimsh grał takimi deckami, a z nim nie miałem okazji się zmierzyć.
Handlock był kontrą na inne kontrole, ale jak widać nawet jeśli w założeniu masz kontrole, to dobierając nieodpowiednie karty w nieodpowiednim miejscu będzie to oznaczało porażkę.
HSArena.pl: Trzeba przyznać, że miałeś sporo pecha jeśli chodzi o losowość w grze (np. karty na ręce). Wielu graczy zarzuca Blizzardowi, że Hearthstone jest zbyt losową grą aby mógł być prawdziwym esportem czy w ogóle fajną grą. Jako zawodowy gracz jakie jest Twoje zdanie na ten temat?
Lothar: Granie w karty zawsze ma element losowy, MTG, WoW TCG czy jakikolwiek inny tytuł tradycyjny ma praktycznie taki sam element RNG a jakoś im to nie przeszkadza w rozgrywaniu turniejów na poziomie profesjonalnym. Prawda jest taka, że mimo, że gra ma element losowy to większość turniejów będą wygrywali gracze, którzy reprezentują najwyższy poziom umiejętności.
HS to moim zdaniem idealny tytuł do profesjonalnego esportu.
HSArena.pl: Jak przygotowywałeś się do tego turnieju?
Lothar: Niestety nie było zbyt wiele czasu z racji, że byłem zajęty remontem mieszkania I paroma innymi sprawami, ale gdy tylko miałem okazję to rozmawiałem z członkami mojej drużyny.
HSArena.pl: Znając teraz decki przeciwników co byś zmienił w swoich?
Lothar: Ciągle uważam, że to była dobra kombinacja decków, może bym lekko inaczej zbudował huntera z racji, że tylko Gnimsh miał agro deck.
HSArena.pl: Co powiesz o najdziwniejszym zagraniu turnieju czyli ETC Gnimsha?
Lothar: Staty dobre za koszt many, a Marcin chciał zrobić coś ciekawego “pod publikę” ;) Wykonał bardzo dobre posunięcie używając tej karty.
HSArena.pl: Czy mecz o trzecie miejsce został rozegrany? Jak zostało ustalone kto zdobywa trzecie miejsce?
Lothar: Z racji, że przez turniej FIFA oraz parę innych spraw, nasz turniej został opóźniony o 2,5h nie mogliśmy rozegrać meczu normalnym trybem. Uznaliśmy z Sinexem, że dzielimy nagrodę i zagramy na szybko nasz mecz poza kamerami, z racji, że nie mogliśmy grać dłużej niż finał i byliśmy przez ten fakt bardzo pośpieszani, co w żaden sposób nie wpływa na graczy, szczególnie na mój (wolny) sposób gry.
HSArena.pl: Jak wrażenia po grze w legendarnym Spodku przed publicznością na żywo i dziesiątkami tysięcy oglądającymi transmisję na żywo?
Lothar: Niesamowite uczucie, nie mogę się doczekać kolejnych okazji.
HSArena.pl: Jakie plany na przyszłość, gdzie zobaczymy Cię w najbliższym czasie?
Lothar: W najbliższy weekend startuje na Pyrkonie, w pierwszym polskim turnieju LANowym HSa, w kwietniu będę startował w turnieju kwalifikacyjnym do 2p.com EU vs Chiny, będę teraz więcej streamował i mam nadzieję, że wraz z moim teamem dostaniemy się do ESGN Fight Night.
HSArena.pl: Co chciałbyś dodać od siebie?
Lothar: W sumie to nic ;d Pozdrawiam czytelników hsarena.pl ;)

A Tobie jak podobał się IEM w Katowicach? Oglądałeś do późnych godzin nocnych rozgrywki Hearthstone?

Author: hearthstone

Share This Post On

Trackbacks/Pingbacks

  1. Hearthstone IEM Katowice VOD! | HSArena.pl - Hearthstone wiadomości, arena, poradniki, Hearthstone po Polsku - […] a organizatorzy w trakcie turnieju wygonili widzów ze Spodka, o wszystkim tym przeczytasz w naszym podsumowaniu IEM. Znajdziesz tam też…
  2. Hearthstone na Pyrkon! | HSArena.pl - Hearthstone wiadomości, arena, poradniki, Hearthstone po Polsku - […] wystartują na Pyrkonie będzie Lothar, którego w poprzedni weekend można było oglądać na IEM Katowice, gdzie zajął czwarte miejsce.…
  3. Ranking graczy w czwartym sezonie testowym | HSArena.pl - Hearthstone wiadomości, arena, poradniki, Hearthstone po Polsku - […] Lothara, który zajął 70 miejsce w europie, a przecież miał na głowie w tym sezonie występ na IEM Katowice…
  4. Turniej Nescafé Hearthstone | HSArena.pl - Hearthstone wiadomości, arena, poradniki, Hearthstone po Polsku - […] z Team Doge House – obaj są naszymi rodakami i mogliśmy ich oglądać ostatnio na turnieju IEM Katowice, a…
  5. Pierwsze oficjalne polskie spotkanie przy kominku! | HSArena.pl - Hearthstone wiadomości, arena, poradniki, Hearthstone po Polsku - […] ono zorganizowane przez tą samą ekipę, która organizowała IEM Katowice i turniej HSa na Pyrkonie – […]
  6. Podsumowanie Dreamhack | HSArena.pl - Hearthstone wiadomości, arena, poradniki, Hearthstone po Polsku - […] – szerokiemu światu pokazał się na IEM Katowice, gdzie dostał się wygrywając polskie kwalifikacje. Jest członkiem zespołu Planetkey Dynamics,…
  7. Finał Intel Extreme Masters 9 ponownie w Katowicach! | HSArena.pl - Hearthstone wiadomości, arena, poradniki, Hearthstone po Polsku - […] marcu tego roku w Katowickim Spodku odbył się finał Intel Extreme Masters. Mogliśmy na nim oglądać także turniej Hearthstone, w…
  8. Finał kwalifikacji do IEM Katowice 2015 | HSArena.pl - Największy oficjalny serwis fanowski Hearthstone - […] Aby przejść do finału muszą oni wygrać te pojedynki, zatem stoi przed nimi nie lada wyzwanie. Z drugiej strony…
  9. Hearthstone na IEM Katowice | HSArena.pl - Największy oficjalny serwis fanowski Hearthstone - […] Zobacz też jak rozgrywki Hearthstone na IEM wypadły w zeszłym roku – tutaj. […]

Submit a Comment