Historia Czarnej Góry

ragnaros w plomieniachW uniwersum Warcraft’a Czarna Góra to strefa pomiędzy Burning Steppes, a Searing Gorge, która łączy oba regiony. Lokacja ta, z pozoru mała, na pierwszy rzut oka wydaje się pusta, jednak szybko można się przekonać o tym, że jest to jedno z najniebezpieczniejszych miejsc w Azeroth. Jest to miejsce, w którym można spotkać dwie walczące ze sobą grupy: Z jednej strony są to siły Ragnarosa i jego sług w postaci niezliczonych zastępów Żywiołaków Ognia i Krasnoludów z Czarnorytnych, z drugiej natomiast siły Czarnego Smoka Nefariana i jego przymierza z Orkami i Trollami. Czarna Góra jest jedną z najważniejszych lokacji w World of Warcraft, jest to miejsce wręcz kultowe nie tylko dla samej gry, ale i dla całego gatunku MMORPG.

Czarna Góra w World of Warcraft jest lokacją 4 instancji i 3 raidów:

 • Blackrock Depths (poziom 48-60, instancja pięcioosobowa)
 • Molten Core (poziom 60+, raid czterdziestoosobowy)
 • Blackrock Spire
  • Lower Blackrock Spire (poziom 52-61, instancja pięcioosobowa)
  • Upper Blackrock Spire (poziom 55-61, instancja dziesięcioosobowa, zastąpiona nową wersją dla poziomów 100 z wejściem Warlords of Draenor)
  • Upper Blackrock Spire (poziom 100, instancja pięcioosobowa)
 • Blackwing Lair (poziom 60+, raid czterdziestoosobowy)
 • Blackrock Caverns (poziom 80-81, instancja pięcioosobowa)
 • Blackwing Descent (poziom 85, raid dziesięcio/dwudziestoosobowy)
bossowie blackwing lair

Blackwing Lair Bossowie

Molten Core Bossowie

Molten Core Bossowie

Blackrock Depths Bossowie

Blackrock Depths Bossowie

Blackrock Spire Bossowie

Blackrock Spire Bossowie

Historia Czarnej Góry

przyzwanie ragnarosa wojna trzech mlotow

Przyzwanie Ragnarosa w trakcie Wojny Trzech Młotów

Góra aktualnie jest wulkanem, który został stworzony na końcu War of the Three Hammers (Wojny Trzech Młotów – wojny domowej pomiędzy trzema klanami Krasnoludów – Wildhammer, Bronzebeard i Dark Iron) kiedy Władca Krasnoludów z Czarnorytnych (Dark Iron), Thaurissan przypadkowo uwolnił Ragnarosa Władcę Ognia z więzienia pod ziemią. Moc uwolniona w skutek jego „odrodzenia” była tak ogromna, że wielka połać terenu Redridge Mountains została spopielona. Zniszczone obszary znane są dzisiaj jako Searing Gorge i Burning Steppes. Ragnaros, po przebudzeniu zniewolił krasnoludy z Czarnorytnych i rozkazał im wykopać sieć tuneli, tworząc tym samym ogromne, podziemne miasto znajdujące się w sercu góry. Zniewolone krasnoludy nazwały później tą górę Blackrock Spire. Nazwy Blackrock Mountain i Blackrock Spire poprzedzały nadejście orków. Blackrock Spire jest częścią Blackrock Mountain i znajduje się w wyższych częściach góry.

rend blackhand

Rwij Czarnoręki

Podczas wydarzeń Pierwszej Wojny, klan orków Blackrock przejął wyższe partie góry. Wódz tego klanu, Rend Blackhand (Rwij Czarnoręki) ostatecznie podpisał umowę z obecnym władcą Czarnych Smoków – Nefarianem, synem Śmiercioskrzydłego.

atak na blackrock spire

Atak na Blackrock Spire

Podczas Drugiej Wojny, Czarna Góra była siedzibą Hordy. Gdy Druga Wojna dobiegała końca, jedna z najbardziej zaciekłych bitew w historii Azeroth, rozegrała się właśnie tutaj, bitwa ta znana jest jako Atak na Blackrock Spire.

 

nefarian artwork

Nefarian

Zarówno Ragnaros i Nefarian prowadzą teraz brutalną wojnę o dominację i kontrolę nad górą. Ragnaros kontroluje Krasnoludy z Czarnorytnych, różne maszyny zbudowane ich rękami, golemy, a także armię żywiołaków i potężnych stworzeń takich jak Baron Geddon, Garr i Sulfuron. Jako Władca Żywiołów, Ragnaros zyskał również przychylność kultu Twilight Hammer. Nefiaran zaś, kontroluje plemiona orków Blackrock, małą armię trolli i ogrów, smoczych poruczników oraz panuje nad swoim najnowszym tworem – Chromatic Dragonflight. Nefarian prowadzi swoje jednostki ze swojego tronu, mając widok na góry, podczas gdy Ragnaros prowadzi je z wulkanicznego rdzenia góry. Oboje mają nadzieje, że stworzą wyjątkowo potężną armię, zdolną przejąć Azeroth. Mamy szczęście, że poświęcają większość swoich sił na walkę między sobą, a nie na krwawym wyścigu, gdyż wtedy nasz los byłby przesądzony…

Onyxia Deathwing Nefarian

Onyxia, Śmiercioskrzydły, Nefarian

Po powrocie Śmiercioskrzydłego do Azeroth (w trakcie wydarzeń z dodatku Cataclysm), opiekunowi Czarnych Smoków, udaje się namówić Ragnarosa, aby dołączył do niego w celu zniszczenia śmiertelnych ras Azeroth. Kult Twilight Hammer tworzy bazę w Blackrock Caverns, które służy jako szlak komunikacyjny między górami a Twilight Highlands, krainą w której znaleźć można główną bazę kultu Twilight Hammer oraz Górą Hyjal. Dzięki temu, możliwe jest wysyłanie kolejnych żywiołaków w strefę wojny. Po śmierci Nefariana, Śmiercioskrzydłemu na rękę było przejęcie jego smoków, następnie wskrzesił on dwa smoki, w tym samego Nefariana. Syn Śmiercioskrzydłego od tamtego czasu ma w głowie chęć zemsty za swoją haniebną klęskę. Zaszył się więc w Blackwing Descent i tworzy tam jeszcze bardziej przerażające eksperymenty. Chociaż Ragnaros jest w Firelands, to jego sojusz ze Śmiercioskrzydłym bez wątpienia ma jakiś istotny wpływ na obecną sytuację wewnątrz Blackrock Mountain, jednakże pełna natura tego zjawiska nie jest w tym czasie znana. Biorąc pod uwagę fakt iż Ragnaros jak i Nefarian służą teraz Śmiercioskrzydłemu, prawdopodobne jest że oponenci zakończyli wojny o Blackrock Mountain oraz że pomagają sobie w celu osiągnięcia celu, którym jest zniszczenie wszelkiego życia na Azeroth. Kiedy Ragnaros obrał sobie za cel spalenie góry Hyjal, Nefarian był zadowolony z tworzenia swoich coraz bardziej pokręconych potworów dla Śmiercioskrzydłego. W końcu Nefarian spotkał swój koniec i przy pomocy Przymierza oraz Hordy zostały zakończone jego przerażające eksperymenty, natomiast Ragnaros został później ostatecznie pokonany w swojej twierdzy, Sulfuron Keep w Firelands, kończąc zło, które kiedyś okupowało górę.

blackrock mountainPodczas inwazji Żelaznej Hordy na Azeroth (w trakcie wydarzeń z dodatku Warlords of Draenor), Warlord Zaela oraz Commander Tharbek, przywódcy Ironmarch przejęli Blackrock Spire z rozkazów Garrosza Piekłorycza i ustawili tam broń, mającą na celu zniszczenie Stormwind wraz z większością terenów dookoła miasta. Ironmarch ostatecznie został zatrzymany przez śmierć przywódców z rąk odważnych podróżników.

Najważniejsze postacie rezydujące w Czarnej Górze

ragnaros atakuje

Ragnaros

Ragnaros

Ragnaros Władca Ognia to potężny żywiołak, władca wszystkich mniejszych żywiołaków ognia. Dawniej rządził z głębi Blackrock Mountain – Molten Core. Ragnaros w przeszłości walczył z Tytanami o dominację nad planetą. Po przegranej bitwie Ragnaros wraz z innymi żywiołakami został wtrącony do więzienia, gdzie przez pięć tysiącleci trwała kolejna walka. Ragnaros zaatakował Thunderaana – Władca Żywiołaków Wiatru. Thunderaan był potężnym przeciwnikiem, nawet Ragnaros nie był w stanie całkowicie go zniszczyć. Istota Thunderaana została uwięziona w talizmanie znanym jako Bindings of the Windseeker. Ragnaros dla bezpieczeństwa, złamał talizman na 2 części, wręczając połówkę Garrowi oraz Geddonowi.

Garr

Garr

Garr

Garr, jeden z przybocznych Ragnarosa, pomagał Ragnarosowi w walce z Thunderaanem oraz nosi jedną z dwóch części talizmanu, w którym uwięziona jest istota Thunderaana. Garr odgrywa kluczową rolę w planie Władcy Ognia, rozprzestrzenia od ogień w krainach Azeroth.

 

Baron Geddon

Baron Geddon

Baron Geddon

Baron Geddon to jeden z najstarszych z wszystkich ognistych żywiołaków. Był prawą ręką Ragnarosa podczas początku wojny z tytanami. Na początku pierwszej bitwy z nieznanymi atakującymi jednostkami tytanów, Geddon został pokonany i zmuszony do upokarzającego odwrotu. Ragnaros natychmiast zdegradował Geddona, myśląc że ten, został pokonany przez słabszego wroga.

 

Majordomo Executus

Majordomo Executus

Majordomo Executus

Na szczycie hierarchii żywiołaków stoi Ragnaros, zaraz po nim Majordomo Executus. Executus jest niemal niepokonany w walkach, zastąpił Barona Geddona i obecnie jest prawą ręką Ragnarosa. Co do jednego wszyscy są zgodni, Ragnaros nie toleruje porażki, dlatego też większość mniejszych żywiołaków oraz oczywiście sam Baron Geddon czekają na odpowiedni moment aby obalić Executusa i odzyskać miejsce obok Władcy Ognia.

 

Dagran Thaurissan

Dagran Thaurissan

Dagran Thaurissan

Dagran Thaurissan jest wodzem Krasnoludów Z Czarnorytnych, potomkiem cesarza Thaurissana i Modgud. Nawet jako przywódca Krasnoludów Z Czarnorytnych nie ma zbyt dużej kontroli nad swoimi poddanymi, gdyż jest pod rozkazami Ragnarosa. Dagran Thaurissan nie rządzi swoim ludem z miasta założonego i nazwanego przez swojego przodka czyli Shadowforge, ale z głębi Blackrock Mountain, niedaleko wejścia do Molten Core.

 

Nefarian

Nefarian

Nefarian

Nefarian, znany także jako Blackwing (Czarnoskrzydły) to czarny smok i najstarszy syn Śmiercioskrzydłego, który pojawia się w ludzkiej formie jako Lord Victor Nefarius. Włada klanami ogrów Blackrock. Czarne smoki były największym zagrożeniem dla życia na Azeroth. Prowadzeni przez Śmiercioskrzydłego, czarne smoki pustoszyły królestwa, jednak w czasie Battle of Grim Batol, Śmiercioskrzydły został pokonany. Nefarian zebrał więc większość czarnych smoków i pod swoją kontrolą rozpoczął bitwę o Blackrock Spire oraz Blackwing Lair traktując je jako swój dom.

 

Chromaggus

Chromaggus

Chromaggus

Chromaggus znajduje się zaraz przed leżem Nefariana. Jest jednym z najtrudniejszych przeciwników ponieważ jest w stanie zmieniać swój kolor, a co za tym idzie, kontrolować moc innych smoczych aspektów. Został stworzony przez Nefariana w wyniku różnych eksperymentów na Ognistych Ogarach.

 

Maloriak

Maloriak

Maloriak

Maloriak był młodym alchemikiem, został przekształcony przez syna Śmiercioskrzydłego – Nefariana – w Dragonman. Wiele zachował on ze swojej dawnej inteligencji, lecz niewiele z jego byłej osobowości.

 

W całej historii Czarnej Góry jest mnóstwo postaci, których historia jest bogata i wypełniona wielkimi jak i strasznymi czynami. Zobaczymy, których z nich Blizzard zdecyduje się umieścić w swojej nowej przygodzie Hearthstone. Do tego czasu, możemy się tylko domyślać. A Ty z kim chciałbyś zmierzyć się w Czarnej Górze?

Historię zebrał w całość i opracował Tomek51882.

nefarian onyxia smoki

Author: hearthstone

Share This Post On

6 komentarzy

 1. QUOTE

  Z tego co mówił ostatnio Eric Dodds to stawiam że następną przygodą będzie Karazhan

  Nie wiem jak w HSie to wygląda, ale w WoWie Blizz gdy zapowiada nowy dodatek to kolejny ma już w fazie prac, a na trzeci ma już kilka pomysłów. Dlatego potem ta fabuła się tak dobrze trzyma razem. W HSie może póki co tak nie jest, ale odniosłem wrażenie z wywiadu, że następna może nie, ale dalej kto wie. Jedno jest pewne – legendarnych miejsc mają całą masę do wykorzystania. Wszystko zależy od tego co będą chcieli zrobić. Teraz chcieli dodać smoki i CG bardzo dobrze do tego pasuje. Jakby kiedyś chcieli nową rasę zupełnie dodać to Ahn’Qiraj jest świetnym miejscem.

Trackbacks/Pingbacks

 1. Ruszyła przedsprzedaż Czarnej Góry | HSArena.pl - Największy oficjalny serwis fanowski Hearthstone - […] Czarna Góra to legendarna lokacja zarówno dla samego Warcrafta jak i całego gatunku MMORPG, przeczytaj jej historię w naszym…
 2. Ukryte Laboratorium – ostatnie skrzydło Czarnej Góry otworzy się po północy! | HSArena.pl - Największy oficjalny serwis fanowski Hearthstone - […] Historia Czarnej Góry […]

Submit a Comment