Kolejny wywiad z Ben Brode o rozwoju Hearthstone

Tyle co przedstawiliśmy Ci wywiad z głównym projektantem: Eric Dodds i starszym projektantem gier: Ben Brode, a już mamy kolejny, tym razem z samym Ben Brode. wywiad przeprowadził portal LiquidHearth.com Ben Brodeprowadzony przez znany zespół egamingowy Team Liquid, słynący z rozgrywek na wysokim poziomie w Starcraft, DOTA 2 oraz od niedawna Hearthstone. Wywiad po raz kolejny przetłumaczyliśmy w pełni na język polski. Poniżej prezentujemy też własne zestawienie najważniejszych wniosków dla tych, którzy nie mają czasu lub ochoty na przeczytanie całości :)

Najważniejsze informacje:

 • Losowość i używanie kart takich jak Nat Pagle czy Nadiskrownik Opiłek podoba się Blizzardowi i uważają oni, że zwiększa to wymagane umiejętności do grania na najwyższym poziomie.
 • Młodsza Inżynier została osłabiona bo była ważnym czynnikiem talii typu zabij-w-jedną-turę.
 • Przez długi czas na Hearthstone pracowały tylko dwie osoby – Eric Dodds i Ben Brode. Proces ten trwa od lat(!) i dopiero stosunkowo niedawno zespół się powiększył.
 • Mike Donais ma prawdopodobnie jedną z najlepszych prac na świecie – cały dzień gra w Hearthstone i ogląda streamy Hafu, a od czasu do czasu cośtam pomoże przy równoważeniu gry, podobno odgrywa on znaczącą rolę…
 • Nie ma planów na zmianę czegokolwiek z kartą Spuścić psy! i odpowiada ona w pełni Blizzardowi, więc lepiej pilnować ile stronników się stawia przeciwko Łowcy.
 • Prace trwają pełną parą nad zrobieniem wszystkiego co jest wymagane do premiery, czyli – opcja ponownego połączenia, nagrody za rankingi (rewersy kart, złoci bohaterowie) oraz wersja na iPada.
 • Dodatkowo trwają pracę nad rzeczami, które dojdą już po samej premierze, czyli – tryb przygód i same przygody, nowe karty, które będą zdobywane w trybie przygód oraz uwaga przymiarki do dodatku, tak, tak Blizzard już rozpoczął planowanie pierwszego dodatku do Hearthstone!
 • Fajne pomysły, które podobają się Blizzardowi, ale sorry nie mamy czasu teraz, może po premierze – wszelkie opcje eSportów czyli tryb widza, tagi zespołów, rankingi zespołów, turnieje, itd. Ogólnie przyglądają się wszystkim ciekawym pomysłom, notują je i może coś z nimi zrobią, może nie, nie wiadomo bo póki co skupiają się na premierze.
 • Raczej nie będzie już zmian w kartach, chyba że stanie się coś mega dziwnego, wtedy wkroczą i pozmieniają, ale woleliby już nie mieszać bo są zadowoleni z równowagi jaka obecnie panuje i jest wg. nich idealna.
 • Informacje zwrotne od graczy na temat kart są zawsze mierzone w odniesieniu do statystyk i wykresów dla danej karty – w kontekście jej używania przez graczy, wykorzystania jej, skuteczności itd. Same suche „karta jest do bani zmieńcie ją” nie są wystarczające ;)
 • Blizzard jest bardzo zadowolony z tego jak obecnie działa arena oraz rankingi i tego jakie są różnice między nimi, oraz że oba tryby są bardzo ważne i prestiżowe. W przeciwieństwie do poprzedniego rankingu, który nie był wiele wart

Pełen wywiad z Ben Brode:

Na najwyższym poziomie gry wiele gier jest decydowanych przez bardzo losowe karty takie jak Nat Pagle, Nadiskrownik Opiłek i Ragnaros. Czy wśród twórców i ludzi zajmujących się równowagą w grze jest dostrzegany problem z poleganiem na losowości wśród tych popularnych kart?
nat pagleW zasadzie uważam, że losowość może zwiększyć poziom umiejętności wymagany do grania. Gdy wyobrazisz sobie rozgrywkę w Hearthstone z tą różnicą, że poukładałeś z góry wszystkie karty w swojej talii mógłbyś wtedy nauczyć się każdej gry na zasadzie – to gram w pierwszej turze, to gram w drugiej, to w trzeciej, itd. A z uwagi na to, że jest ta losowość w tym jakie karty kiedy dostaniesz możesz często zobaczyć sytuacje, które widziałeś wcześniej lub takie, których nikt nigdy nie widział. Bardzo dobrzy gracze potrafią wymyślić rozwiązanie gdy znajdą się w nowej sytuacji lepiej niż inni. I z uwagi na to karta, która wprowadza więcej losowości do gry może w rzeczywistości zwiększyć poziom wymaganych umiejętności do rozwiązywania zadań w grze. Więc uważam, że losowość dodaje nowe niesamowite możliwości  i napięcie oraz może stworzyć grę bardziej wymagającą jeśli zrobisz to dobrze.

W konsekwencji niektóre turnieje na scenie Hearthstone mówią o wykluczeniu kart takich jak Nat Pagle czy Nadiskrownik Opiłek. Czy popierasz kierunek tej zmiany, w której to społeczność obiera bardziej aktywną role w ustalaniu jak gra będzie grana?
Mimo, że te momenty kiedy ta losowość nie idzie tak jakbyś chciał myślę, że są to chwile, które wymagają użycia większych umiejętności grania. To super, że ludzie biorą sprawy w swoje ręce i tworzą te niesamowite turnieje, ale osobiście lubię te typu efektów i te rodzaje kart.

Ostatnia poprawka – Młodsza Inżynier była dużą kontrowersją z uwagi na to, że była używania uniwersalnie. Idąc tym tokiem czy przyglądacie się teraz Golem Zbożowy czy innym kartom z bliska?
tinkmaster oversparkZdecydowanie przyglądamy się sytuacji w meta grze (najwyższym poziom gry, najlepsze talie – przyp. red) i do tego jakie karty są używane bardzo często. Staramy się nie robić żadnych zmian, chyba że są absolutnie wymagane w tym momencie, ponieważ chcemy aby gracze czuli, że mają siłę aby odeprzeć meta w swój własny sposób. My nie powinniśmy być tymi, którzy odwracają meta grę przez zmianę kart, które są popularne. Młodsza Inżynier była czymś więcej niż po prostu kartą graną często. Była też bardzo pomocna w umożliwianiu niektórych z zabij-w-jedną-turę combo talii ponieważ doprowadzała do Twojego combo szybciej. Dodatkowo dwa punkty życia pozwalały jej zostać na planszy wystarczająco długo aby utrzymać Cię przy życiu troszkę dłużej. Więc Golem Zboża nie spełnia tej pierwszej części – nie pomaga Ci w zdobyciu wszystkich części do Twojego combo szybciej, więc jest mniej zastanawiający dla nas niż Młodsza Inżynier.

Czy możesz zdradzić nam trochę szczegółów na temat wewnętrznego procesu równoważenia kart? Powiedzmy karta X jest za silna i decydujecie, że chcecie ją znerfić (osłabić – przyp. red). Po podjęciu decyzji co chcecie zmienić w karcie jak dużo i jakie testy wewnętrzne są przeprowadzane zanim uaktualnienie zostanie wrzucone dla wszystkich?
To kiedyś wyglądało trochę inaczej niż ma to miejsce dzisiaj. Przez większość czasu tworzenia Hearthstone było tylko dwóch projektantów – ja i Eric Dodds. Po prostu myśleliśmy nad zmianą, wprowadzaliśmy ją i wrzucaliśmy do gry, następnie była ona sprawdzana przez następne miesiące czy lata w naszej fazie testów alfa, zbieraniu informacji i tym podobnych rzeczy. harvest golemTeraz jednak gdy wprowadzamy zmianę ona trafia do prawdziwej publiczności masy ludzi. Więc musimy być bardziej pewni naszych zmian zanim wprowadzimy je do gry. Z uwagi na to zatrudniliśmy Mike Donais, który jest naszym projektantem równowagi, bardzo utalentowany, oraz jednocześnie uzupełniamy skład naszego zespołu do spraw równowagi aby przyjrzeli się dokładnie zmianą jakie chcemy zrobić zanim trafią one do prawdziwej publiczności. Wyłącznie dla Młodszej Inżynier Mike rozegrał masę gier z nową wersją Młodszej Inżynier i wszystkimi zmianami w równowadze. Ciągle ogląda on streamy graczy i gra z tymi na najwyższym poziomie. Mamy bardzo dużo graczy z rangą legendy w naszej firmie, którzy pomagają w dojściu do tego jakie statystyki będą najlepsze i czy chcemy coś osłabić czy polepszyć. Obecnie przeprowadzamy wiele testów przez granie i doskonalimy odpowiednie zmiany.

Zgodnie z ostatnim głosowaniem na LiquidHearth – Spuścić psy! Zostało ocenione jako karta, która z pewnością będzie zmieniona wkrótce. Czy to jest karta, której przygląda się Blizzard i jakie inne karty są „na celowniku” obecnie?
W tej chwili Spuścić Psy! nie jest planowane do żadnych zmian. Ponownie – nie chcemy zmieniać kart chyba, że uważamy, że jest to absolutnie koniecznie. I w tej chwili nie uważamy żeby były jakiekolwiek karty, które wymagają natychmiastowej zmiany. Zawsze patrzymy na wszystko czy jest coś co koniecznie trzeba zmienić, więc poświęcamy wiele uwagi temu, ale nie ma nic co wyróżniałoby się szczególnie.

W związku z falą powstających zespołów, przynajmniej dziewięciu wg. mojego liczenia czy są jakieś plany dla wspierania zespołów czy klanów w Hearthstone? Coś tak prostego jak tagi klanowe czy nawet ranking zespołów byłyby niesamowite.
Nie ma żadnych takich planów w tej chwili. Ale wyobrażam sobie, że tego typu życzenia będą co raz bardziej popularne z czasem gdy już wydamy grę. W tej chwili chcemy aby opcja ponownego połączenia po rozłączeniu była gotowa na premierę, pracujemy nad wersją na iPada, staramy się stworzyć nagrody za rankingi takie jak rewersy kart czy złoci bohaterowie. A poza tymi rzeczami staramy się jeszcze opracować poszerzanie gry o przygody i dodatki – jakie rzeczy musimy zrobić w nich? Funkcje eSportu są zdecydowanie wysoko na naszej liście i mogą być odpowiednimi dla gry. Więc ciągle staramy się opracować właściwy priorytet po premierze.

Jeśli chodzi o eSporty czy zespół Hearthstone ma jakieś plany jak to popchać do przodu? Czy raczej chcecie przyjąć postawę z boku?
unleash the houndsWiesz co, liczyliśmy trochę jeśli chodzi o eSporty, że będzie to coś dla Hearthstone. Bo to super frajda i zawsze oglądaliśmy innych grających w biurze. To co się stało zaskoczyło nas samych, nawet z tą nadzieją. Więc w tej chwili po prostu patrzymy i czekamy. Staramy się nauczyć, staramy się rozgryźć co ekscytuje graczy grających w Hearthstone, co oni lubią, jakie rzeczy działają, a jakie nie w eSporcie. I bierzemy tą całą wiedzę i przynosimy ją ze sobą gdy zaczynamy rozmawiać o tym jakiego wsparcia potrzebuje eSport i co możemy z tym zrobić.

Skoro już jesteśmy przy temacie eSportu muszę zapytać – czy są jakieś postępy odnośnie trybu widza? Czy jakieś inne informacje o nadchodzących ulepszeniach?
Wspominałem o ponownym łączeniu i nowych rewersach oraz złotych bohaterach. To są obecnie nasze główne zajęcia w tej chwili oraz to abyśmy byli na dobrej drodze do dodatku. Poza tym mamy sporo fajnych pomysłów, o które pytali gracze takich jak funkcje eSportów. Ale nie mamy żadnych konkretnych informacji odnośnie tego kiedy takie funkcje zostaną wprowadzone i jak będą one wyglądać.

System rozgrywek rankingowych jest bardzo fajny, ale nie ma nic takiego dla graczy arenowych. Nie ma sposobu na ocenienie swoich ogólnych postępów w arenie ani tego jak ogólnie Ci idzie. W tej chwili talie konstruowane dostają zarówno korzyści systemu rankingowego oraz sceny turniejowej, a arena nie dostaje nic poza funkcją dodania do znajomych. Czy są jakieś plany dla np. trybu turniejowego czy rankingu arenu?
Z pewnością jest to możliwe. Coś z czym męczyliśmy się na początku to znalezienie równowagi między areną, a konstruowaną rozgrywką. Arena miała wiele prestiżu wbudowanego w siebie, dużo sposobów dzięki, którym czułeś, że jesteś lepszy od innych. Tymczasem ranking nie miał tego. W związku z tym nasz nowy system rankingowy spisuje się lepiej w dawaniu wysoko poziomowym graczom tego poczucia prestiżu. Gdybyśmy zrobili coś takiego dla areny, po raz kolejny mielibyśmy do czynienia z brakiem równowagi i konstruowany znowu byłby mniej znaczący. Więc jest to coś co możemy zrobić i byłoby super. Po prostu musimy upewnić się, że odnajdziemy równowagę między tymi dwoma trybami.

Ostatnio gdy się spotkaliśmy w trakcie wywiadu na Blizzconie rzuciłeś nam ciekawy smakołyk – Wściekły Kurczak miał największy stosunek wygranych na rankingu gdy był używany – 10/10. Czy masz jakieś inne interesujące fakty dla nas?
angry chickenDam Ci coś ogólnego. Zabawną rzeczą gdy rozmawiamy o równoważeniu gry jest to, że zawsze dostajemy dużo informacji zwrotnych od graczy na ten temat. Oczywiście dostaje wiele takich informacji na Twitterze czy też z czytania artykułów o równowadze oraz od innych ludzi w firmie. I bardzo często ludzie mówią mi „Hej Ben, ta karta, to najgorsza karta – musisz naprawić tą kartę, ona nie jest dobra” czy coś w ten deseń. I wtedy patrzę na tą kartę wsparty statystykami. Wiesz dostaje dużo informacji zwrotnych itd. Zerknijmy zatem czy faktycznie jest tak zła jak ludzie mówią? I w rzeczywistości w wielu przypadkach gdy patrzę na tą kartę jest to jedna z najlepszych kart w grze. Uważam, że to coś absolutnie fantastycznego – jest bardzo wiele do odkrycia jeszcze i ludzie nie rozgryźli wszystkich kart odnośnie sposobów w jaki są dobre. I często to daje nam dobre wyczucie odnośnie tego jak równoważyć. Ponieważ czasami dostajemy sporo informacji o karcie po czym nie wprowadzamy żadnych zmian nawet jeśli ludzie doszli do wniosku, że nie jest ona dobra. Nie jest grana w wielu grach bo ludzie ignorują niektóre karty. Ale statystyki pokazują, że gdy ludzie grają z tą kartą to wychodzi to bardzo dobrze. I nie mówię o tylko jednej karcie, to miało już miejsce kilka razy w historii Hearthstone.

Czy możesz podać jakieś przykłady?
Podam Ci jeden przykład, który się zmienił od czasu gdy to się stało. Król Mukla był kiedyś kart z statami 5/6 i ludzie byli pewni, że jest fatalny, dostawałem sporo informacji „Król Mukla nie jest dobry. Powinniście go polepszyć” i patrzyłem w statystyki i mówiłem „Patrz, Król Mukla stale jest najlepszą kartą legendarną w grze”. I rzeczywiście skończyliśmy na osłabieniu go do 5/5 mimo, że wszystkie informacje zwrotne jakie dostawaliśmy mówiły o czymś odwrotnym.

Czy kiedykolwiek rozważaliście możliwość dostrajania rzadkości kart w kontekście areny? Dla przykładu niektórzy gracze widzą Maga jako niesamowicie dobrą klasę w arenie częściowo z uwagi na ilość zwykłych Fala płomieni, które możesz dostać.
king muklaNie uważam aby arena była tak zepsuta, że wymaga naprawy, ale jedną z ciekawszych rzeczy z poszerzania gry jest fakt, że gdy dodajemy więcej kart dla Maga, Fala płomieni pojawia się rzadziej na arenie. Ponieważ jest więcej kart na to miejsce, więc problem z czasem niejako mija. Wiesz nie zobaczymy więcej talii Druida z dziewięcioma kartami Zamaszysty cios gdy będziemy mieli dwa razy tyle kart druida w puli. Ciągle trafisz na talie z czterema kartami Zamaszysty cios, ale będzie tak rzadka jak talia z dziewięcioma teraz, tak jakby. Więc ten problem zmieni się z czasem. Jednak największym zmartwieniem dlaczego tego nie zrobimy. Może arena będzie teraz fajniejsza gdybyśmy dali Fala płomieni jako kartę rzadką. Problemem jest to, że Fala płomieni jest kartą podstawową, a my chcemy aby nasz system rzadkości miał masę sensu i był łatwy w zrozumieniu. Dodatkowo chcemy aby Fala płomieni została kartą podstawową bo robi wiele fajnych rzeczy dla nowych graczy. Uczy ich jakie są siły i słabości Maga. To ekscytujące karty sprawiają, że Mag jest ekscytujący w graniu, z tego powodu chcemy aby była ona w tym zestawie podstawowym ponieważ robi tam wiele fajnych rzeczy. I chcemy aby nasz system rzadkości sprawdzał się w każdym trybie. Więc jest wiele presji na naszych kartach aby były one o tej rzadkości jakiej są. I wydaje mi się, że z tego powodu Fala płomieni jest taka jaka jest.

Czy jesteś zadowolony z równowagi w Hearthstone na tą chwile i czy są jakiekolwiek, nawet małe problemy, którym chcesz się przyglądać?
Tak, w zasadzie jestem super podekscytowany równowagą w grze w tej chwili. Dzisiaj akurat patrzyłem na wykresy na najwyższym poziomie gry. Wszystko wygląda dużo lepiej niż kiedykolwiek i wszystko się stale zmienia, wszystko ewoluuje każdego dnia. Patrzyliśmy na trzy dni pod rząd jakiś tydzień czy dwa temu i aż osiem klas było w top 3 klas każdego z tych dni. Trzy różne klasy każdego dnia. To miało miejsce na najwyższym poziomie gry, więc meta gra ewoluuje stale i bardzo szybko. Klasy wydają się być bardzo blisko równowagi między sobą. Więc w tej chwili wszystko jest super, czyli dokładnie tam gdzie chcieliśmy być przed premierą. I jeśli coś niepokojącego wyskoczy nagle to będziemy interweniować i wprowadzać zmiany, ale mamy nadzieje robić takie rzeczy tylko w nagłych przypadkach i nie będziemy tego robić jeśli będziemy mogli tego uniknąć.

Jaka jest Twoja ulubiona strategia z tych, które ostatnio się pojawiły?
Powiem Ci, że w tej chwili w zasadzie gram w naszych wewnętrznych konstrukcjach, testując nowe karty w pierwszych przygodach. Mamy tutaj sporo zwariowanych przygód, nad którymi pracuje, ale oczywiście nie mogę Ci nic powiedzieć na ten temat. (śmiech)

Skoro mowa o nowych przygodach, może podasz jakiś czas kiedy pierwsze z nich ujrzą światło dzienne?
flamestrikeNie mamy w tej chwili żadnego terminu zaplanowanego. Jedną z rzeczy jaka nas zastanawia jest to aby trafić w taki punkt, który nie przytłoczy nowych graczy, którzy dopiero do nas przyłączyli gdy odpalimy wersje na iPada. Nie chcemy wprowadzić nowych graczy do gry i od razu przytłoczyć ich nowymi rzeczami, podczas gdy jeszcze nie rozgryźli aktualnych rzeczy. Jednocześnie chcemy się upewnić, że ludzie, którzy grali w Betę przez długi czas nie będą wygłodniali nowych rzeczy. Więc to trochę podstępne trafić idealnie w moment, w którym wydanie pierwszych przygód będzie idealne. Rozmawiamy sporo o tym i pracujemy ciężko, więc gdy już wyjdzie to będzie bardzo ekscytujące.

Na zakończenie – masz jakiś ulubionych graczy lub streamerów?
Eric Dodds to mój ulubiony gracz. Właśnie wszedł w tej chwili (śmiech). Wiesz, Mike Donais, nasz specjalista od równowagi ogląda streamy cały dzień. Podam Ci kilka jego faworytów. Wiem, że ogląda Hafu. O moim ulubionym streamerem jest YoungWoo, dopiero zaczął streamować. Jest producentem w naszym zespole i gra sporo Łowcą. Proszę, to mój typ.

 

Co uważasz o tym wywiadzie? Jakie wnioski? Swoją drogą szkoda, ze nie zdradzają więcej i jesteśmy ciekawi kiedy nastąpi oficjalna premiera. Pamiętaj śledzić nas na bieżąco!

Author: hearthstone

Share This Post On

9 komentarzy

 1. Te wywiady z developerami zawsze są w podobnym stylu. Jestem pod dużym wrażeniem jak potrafią wyminąć się od odpowiedzi jednocześnie sprawiając wrażenie, że coś fajnego szykują. Mistrzostwo też w mówieniu, że nad czymś nie pracują w taki sposób aby gracze się nie obruszyli, że palcem nie kiwneli…

 2. Ale to działa :)
  Mówią co trzeba i dzięki temu każdy ma wrażenie ze HS rozwija się w super-szybkim tempie. A tak naprawdę idzie to dość wolno. :)
  Całe to gadanie o tym że tryb przygody-kooperacyjny. Że jakieś questy, że nowe klasy. Już kilka miesięcy temu słyszałem że nad tym pracują. Teraz mówią że nie zaczęli, i jedynie myślą o tym czy to będzie. :)
  Ale to nie zmienia faktu że HS i tak nie pozwala mi odejść od kompa ;)

 3. Przed ostatnie zdanie:
  Jest producentem w naszym zespole i gra sporo Łowcom.
  Nie powinno być czasem „Łowcą”? :)

 4. QUOTE

  Przed ostatnie zdanie:
  
  Nie powinno być czasem "Łowcą"? :)

  Tak, dzięki za czujność – poprawione :)

  Zacytuje sam siebie, ale to jest masakra jaką pracę ma ten człowiek…

  Mike Donais ma prawdopodobnie jedną z najlepszych prac na świecie – cały dzień gra w Hearthstone i ogląda streamy Hafu, a od czasu do czasu cośtam pomoże przy równoważeniu gry, podobno odgrywa on znaczącą rolę…

 5. Od rana do wieczora przed kompem w biurze i tylko i jedynie grasz i oglądasz streamy i oczywiście robisz jakieś raporty, bo inaczej sobie tego nie wyobrażam. :)
  Myślę że po dłuższym czasie to jednak męcząca praca… zajebiście przyjemna, ale męcząca. :)
  Nie ukrywam że sam chętnie pracowałbym w ten sposób. :) Fajnie jest pracować przy swoim hobby. Pytanie czy to dalej zostanie twoim hobby.:)

 6. Z pewnością ma w tej pracy gorsze chwile w końcu jak osłabi jakąś dobrą kartę to połowa ludzi się cieszy, a druga chce go zabić :D

 7. Taka praca nie musi wiązać się z 8 godzinami na tyłku z przerwą na lunch. Ludzie w dzisiejszych korporacjach, szczególnie na stanowiskach kreatywnych, zwykle poświęcają pracy znacznie więcej niż 8 godzin, ale nie rzadko można ich zastać np. ciupiącego w coś na PSie przez godzinkę, ot tak, gwoli rozrywki. :)

Submit a Comment