Kto zabierze zwłoki czyli nerf Grabarza

grabarzModły wielu graczy zostały wysłuchane – Grabarz | Undertaker wkrótce zostanie dotknięty nerfem (zostanie osłabiony).

Grabarz od tej pory zamiast dostawać +1/+1 za każdym razem gdy zagrasz stronnika z Agonią będzie otrzymywał tylko +1 ataku, gdy zagrasz takowego. Jego życie pozostanie zatem na stałym poziomie 2 punktów.

Dokładniej tekst teraz będzie brzmiał: Grabarz – Otrzymuje +1 do ataku za każdym razem, gdy przyzywasz stronnika z Agonią.

Zmiana wejdzie w życie wraz z następną aktualizacją, zapewne w środę 28 stycznia.

Chociaż akurat modły i żale na forach, stronach i ścianach toalet publicznych z pewnością nie były decydującym czynnikiem. Patrząc na historię poprzednich nerfów rolę odegrało kilka czynników – karta była grana w dużej ilości talii, była ośrodkiem w koło którego wiele talii było zbudowanych, wymakała się spod kontroli (jeśli nie miałeś od razu odpowiedzi Twoja sytuacja tylko się pogarszała) oraz oczywiście frustracja jaką czuli gracze gdy grali przeciwko Grabarzowi, a także wiele innych o których możemy nie mieć nawet pojęcia.

Pamiętać trzeba, że Blizzard zbiera bardzo duże ilości danych o tym jakimi kartami gramy, w jaki sposób, z jaką skutecznością, itd. Ta baza danych jest dla nich bardzo istotna przy ocenianiu czy dana karta wymaga osłabienia. Chociaż patrząc na akcje Zamieci można stwierdzić, że developerzy liczyli na to, że Gobliny vs Gnomy namieszają na tyle, że Grabarz wypadnie z łask i nie będzie potrzeby nerfienia go. Tak się jednak nie stało i Blizz wkroczył do akcji.

Co myślisz o tym nerfie? Czy odmieni on metę? Czy kres walącego w ryj łowcy nastanie wraz z nerfem Grabarza? Podziel się z nami uwagami na forum – skomentuj.

Poniżej zamieszczamy zapowiedź nerfa od Blizzarda:

Od czasu premiery dodatku Gobliny vs Gnomy, w miarę jak rozgrywacie coraz więcej meczów z użyciem kart wprowadzonych do Hearthstone, bacznie przyglądamy się balansowi gry. Po przeprowadzeniu dogłębnej analizy zgromadzonych danych zdecydowaliśmy się na wprowadzenie zmian balansu dla następującej karty: Grabarz.

 

Wraz z nadchodzącą aktualizacją do gry zostaną wprowadzone następujące zmiany balansu:

 

 • tekst na karcie Grabarz brzmi teraz następująco: „Otrzymuje +1 do ataku za każdym razem, gdy przyzywasz stronnika z Agonią.”.
  • Gra z przeciwnikami stosującymi kartę Grabarz mogła stanowić dla wielu z was źródło frustracji. Często zdarzało się, że wartość jej współczynników ataku i zdrowia znacznie przewyższała statystyki, jakimi dysponowali inni mało kosztowni stronnicy zagrywani na bardzo wczesnych etapach rozgrywki. Oczekujemy, że dzięki tej zmianie Grabarz nadal okaże się mocniejszy niż pozostali stronnicy kosztujący 1 kryształ many, w taliach, których motywem przewodnim jest Agonia, lecz jednocześnie będzie łatwiej ginąć w starciu z wrogimi stronnikami.

Zamierzamy kontynuować wprowadzanie zmian w balansie Hearthstone w przypadkach gdy będziemy przekonani, że są one absolutnie niezbędne, by zwiększyć różnorodność kart wykorzystywanych na wszystkich poziomach rozgrywki. Chcemy uczynić z Hearthstone jak najciekawsze i możliwie najbardziej interaktywne źródło rozrywki dla wszystkich naszych graczy.

 

grabarz artwork

Author: hearthstone

Share This Post On

13 komentarzy

 1. QUOTE

  Zmiany zdecydowanie na PLUS. Meta dzięki temu znacząco wyhamuje.

  Nie licz na to :P. Po prostu teraz ludzie przerzucą się z huntera na mech mage i jakieś inne agro. Moze stary shockadin?

 2. To bardzo ważny momoent. Została znerfiona karta, nie z pakietu lecz z przygody, to daje precedens. Grabarz jest z czwartego skrzydła. Pytanie co z graczami którzy kupili to skrzydło za kasę? Grabarz jest commonem i zwrot pyłu za niego jest naprawdę mało warty. Co prawda kupiłem całego naxa za gold, ale pozostaje pytanie co z następnymi przygodami, teraz każda karta może zostać znerfiona.

 3. QUOTE

  To bardzo ważny moment. Została znerfiona karta, nie z pakietu lecz z przygody, to daje precedens. Grabarz jest z czwartego skrzydła. Pytanie co z graczami którzy kupili to skrzydło za kasę? Grabarz jest commonem i zwrot pyłu za niego jest naprawdę mało warty. Co prawda kupiłem całego naxa za gold, ale pozostaje pytanie co z następnymi przygodami, teraz każda karta może zostać znerfiona.

  Moim zdaniem pochodzenie karty nie ma najmniejszego znaczenia czy może ona zostać znerfiona czy też nie. Także czy karta jest z Naxxramus czy z GvG czy może nawet karta jest neutralna nie ma znaczenia ;) Równie dobrze mogą zmienić karty które są od początku gry np Yeti ;)

  • Nie rozumiesz o co chodzi. Zatem jaśniej. Znerfili Raga dostaniesz 1600 pyłu, masz inną legende. Kupiłeś skrzydło za 700 golda lub pare euro. Znerfili grabarza, dostaniesz zero pyłu, bo nie można go odczarować albo całe 10 jeśli wprowadzą tę opcje. Dalej nie widzisz różnicy?

   btw zmiana słuszna.

 4. Bardzo cieszy mnie nerf tej karty, ile to razy człowieka szlak trafiał jak nie miał go zdjąć na początku gry a jak już było jak to było za późno. Może walki z hunterami będą teraz bardziej spokojne
  Aż chce się z tej okazji napisać:
  ( ° ͜ʖ͡°)╭∩╮ Hey Undertaker, here’s a „+1/ 1” for you. ( ° ͜ʖ͡°)╭∩╮
  :D

 5. Ale nie płacisz 700 golda za samego Grabarza ;) Poza tym daję głowę że w regulaminie HSa/Blizzarda jest o tym wzmianka, że zastrzegają sobie prawo do zmian ;) Rownie dobrze można się sapać za to że znerfili np. Buzzarda a ktoś dostał go z pakietu za $$$ i chce zwrotu kasy xD

  • Myśle raczej o następnych przygodach. Jak mają łapać nerfy jak zwykłe karty a nie można ich nawet na pył przerobić to nie za bardzo opłaca się golda wydawać. Takie moje zdanie.

Submit a Comment