Nowy format Hearthstone – Standard

Witajcie.

Jeśli śledzicie oficjalnego bloga Hearthstone to wczoraj, całkowicie niezapowiedzianie mogliście przeczytać o pewnej rewolucji, która zmierza do Hearthstone. A dokładnie wprowadzeniu formatów.

Jednak zamiast rozpoczniemy omawianie co to oznacza dla gry – czym są formaty? Format to najprościej mówiąc system, który wyklucza z gry starsze dodatki. Ma to kilka celów – choćby brak potrzeby ciągłego tworzenia coraz silniejszych kart, łatwiejszy próg wejścia dla nowych graczy oraz odkostnienie rozgrywki – w ten sposób wykluczane są często karty, które wręcz muszą być grane. Meta jest wywracana do góry nogami i trzeba szukać nowych rozwiązań, co wprowadza olbrzymi powiew świeżości. Dodam, że format jest opcją standardową dla karcianek, więc dla osób siedzących w karciankach nie jest to wywrócenie świata do góry nogami ani szalony pomysł Blizza ;)

BKGAKS5DDZU11454386172857

A jak to będzie wyglądało dokładnie? Śpieszę z tłumaczeniami.

Gra zostaje podzielona na dwie opcje:

 • Format Dziki (Wild) – Tutaj wygląda wszystko jak dotychczas. Wszystkie dodatki są legalne.
 • Format Standard – W tym formacie grane są tylko: karty podstawowe, karty eksperckie (wypuszczone razem z grą) oraz dodatki i przygody, które zostały wydane w ciągu ostatnich 2 lat.

W momencie wydania pierwszego dodatku w nowym roku (przy okazji zdradzono, że wiosną 2016 będzie nowy duży dodatek) standard format jest aktualizowany. Oznacza to, że na wiosnę odpadną wszystkie dodatki wydane w 2014 – czyli Naxxramas oraz Gobliny vs Gnomy. Czujecie rewolucję w powietrzu?

Dodatkowo pojawiło się sporo użytecznych informacji:

 • Zostanie zwiększona ilość slotów na talie – z 9 do 18.
 • Oba formaty będą miały osobne rozgrywki rankingowe, jednak nagrodę dostanie się tylko z tej lepszej.
 • Wraz z wprowadzeniem formatu Blizzard dokona dużej aktualizacji kart dla kart podstawowych i i eksperckich (dlatego jeśli ktoś ma nadmiar tych drugich to rozsądne jest poczekanie z pyłowaniem ich).
 • Nie będzie można już kupować dodatków ani przygód, których nie ma w standardzie. Oznacza to, że na wiosnę Golbiny vs Gnomy oraz Naxxramas zostaną wycofane ze sprzedaży. Zarazem karty z przygód, które znikną ze sklepu (w tym roku to tylko Naxx) będą mogły być pyłowane oraz craftowane.
 • Każdy rok będzie miał jakąś tematykę – ten będzie Rokiem Krakena I będzie trwał aż do momentu gdy w 2017 roku wydadzą pierwszy dodatek.

W ten oto sposób Blizzard upewnił się, że nowe dodatki będą wprowadzać więcej niż 1-2 karty do istniejących archetypów. Każdy rok będzie skutkował wywróceniem rozgrywki do góry nogami i wielkim zalewem świeżych pomysłów. Zarazem nowy gracz nie będzie musiał zdobywać coraz większej ilosci kart, by być w stanie normalnie pograć.

Czy jesteście zadowoleni z takiego stanu rzeczy? Dawajcie znać w komentarzach. Mnie osobiście to cieszy, ponieważ zmiana formatu bardzo wzmacnia kreatywność i pozwala pograć taliom, które choć były ciekawe i grywalne, to niestety odrobinę zbyt słabe w porównaniu do istniejących archetypów. Teraz się to zmieni.

Ponieważ informacja ta rodzi bardzo wiele pytań – jeszcze dzisiaj powstanie FAQ, które postara się rozwiać wasze wątpliwości.

Author: Eerion

Share This Post On

27 komentarzy

 1. Wszystkie karty nie należące do standardu pójdą na pył, ale lipa, Blizzard nie potrafi zbalansować kart, więc co roku będzie je „usuwał”, za to na miejsce wywalonych OP kart, będzie dodawał nowe OP karty, fuck logic!
  Ps. Czy coś takiego nie obowiązuje w MTG?
  Ps.2 Czyli, pakietów z dodatków do standardu nie można będzie kupić? A jak z nagrodami na arenie, tam dalej bedą losowane pakiety jako nagroda ze wszystkich dodatków, czy też tylko ze standardu?

 2. QUOTE

  Ps. Czy coś takiego nie obowiązuje w MTG

  W MTG Standard polega tak na prawdę na graniu gównianymi kartami. Przynajmniej takie jest moje zdanie, bo fanatykiem tego formatu nie jestem. W gruncie rzeczy zasady są te same, tyle że w MTG turnieje są organizowane też dla innych formatów.

 3. QUOTE

  Wszystkie karty nie należące do standardu pójdą na pył, ale lipa, Blizzard nie potrafi zbalansować kart, więc co roku będzie je "usuwał", za to na miejsce wywalonych OP kart, będzie dodawał nowe OP karty, fuck logic!
  Ps. Czy coś takiego nie obowiązuje w MTG?
  Ps.2 Czyli, pakietów z dodatków do standardu nie można będzie kupić? A jak z nagrodami na arenie, tam dalej bedą losowane pakiety jako nagroda ze wszystkich dodatków, czy też tylko ze standardu?

  Jakiś format obowiązuje w chyba wszystkich TCG (Trading Card Games) a na pewno we wszystkich liczących się. Ma to MTG, Yu-gi-Oh, Pokemon TCG. WoW TCG też go miał.
  I nie robią tego ze względu na balans, tylko ze względu na karciankę. Za kilka dodatków nie dałoby się rozpocząć przygody z Hearthstone bo by ci brakowało setek kart. Według mnie to jest kluczowy aspekt. Balansowanie wydanych kart to akurat nie jest tak wielki problem.
  Pakiety standardowe będzie można kupić. Tylko dodatki i przygody odpadają.

  Jak wrócę z pracy to pozbieram pytania i odpowiedzi (bo jest wiele źródeł) i stworzę FAQ, które powinno wyklaryfikować co i jak.

 4. Mnie sie bardzopomysl podoba, sa dwie opcje „Dziki” ( co teraz gramy i wszystko jest dozwolone,zdobywac ranking, zadania itp) oraz „Starnard” (karty podstawowe, karty eksperckie i dodatki wydane w ciagu 2 lat, podobnie mozna zdobywac ranking, zadania itp), ja jako stary gracz zostane na dzikiej opcji :)

  • DZIKI TRYB pozostanie tylko ciekawostka, tak jak bojka, wszyscy beda grac i wbijac range w standardzie, bo turnieje beda tez w standardzie, za dziki nie ma punktow do quali, wiec nie oplaca sie ladderowac na nim :P

   • a co to za różnica opłaca się żeby dostać punkty do equali to trzba być w top 100 legendzie mało kto tam dochodzi około 0.5% graczy więc każdy gra jak lubi chyba że będziesz chciał dostać się na mistrzostwa ale wtedy to byś musiał bardzo dużo grać :D

 5. Wydaje mi się że na a standardzie będzie górował druid bo nax i gvg nie dali mu super kart. Za to największe straty poniosą mag i paladyn.

 6. Chyba, że jego eksperckie/klasyczne karty zostaną znerfione co może (ale nie musi) się wydarzyć. Myślę, że twórcy z tego akurat sobie zdają sprawe, ze niektóre klasy zaistniały dopiero przy GvG (jak Paladyn).
  Paradoksalnie mocny może być też Łotr bo niby straci Olejek, ale inne klasy stracą sporo więcej.

 7. W artykule napisano że dodatki i przygody które ukazały się w przeciągu ostatnich 2 lat.
  GvG wyszło w grudniu 2014 czyli 2 lata miną w grudniu 2016, a zatem za 9 miesięcy od marca.
  Z kolei Naxx to lipiec 2014, również nie minęły 2 lata od daty premiery. Ktoś mi to wyjaśni? :P

 8. QUOTE

  W artykule napisano że dodatki i przygody które ukazały się w przeciągu ostatnich 2 lat.
  GvG wyszło w grudniu 2014 czyli 2 lata miną w grudniu 2016, a zatem za 9 miesięcy od marca.
  Z kolei Naxx to lipiec 2014, również nie minęły 2 lata od daty premiery. Ktoś mi to wyjaśni? :P

  chodzi o to ze w 2016 bedzie sie grac dodatkami z 2015roku i z 2016roku. w 2017 bedzie sie gralo dodatkami z 2016roku i 2017roku :)

 9. Ciekawe czy nowe dodatki będą się pojawiały tylko w pierwszej połowie roku czy nikomu nie będzie przeszkadzało, że w jeden dodatek będziemy grać dwa lata (bo np. będze miał premierę w marcu 2016) a w inny 14 miesięcy (bo np. wyjdzie w listopadzie 2016 i zniknie na początku 2018).

 10. QUOTE

  DZIKI TRYB pozostanie tylko ciekawostka, tak jak bojka, wszyscy beda grac i wbijac range w standardzie, bo turnieje beda tez w standardzie, za dziki nie ma punktow do quali, wiec nie oplaca sie ladderowac na nim :P

  Dziczy nic się nie zmieni. Tak jak do tej pory, będziemy mogli wypełniać zadania, zdobywać złoto, wspinać się w rankingu, wygrywać rewersy, osiągać rangę legendy i wykorzystywać wszystkie dotychczas zebrane karty

 11. Pytanie moje brzmi, bo w całej tej dyskusji nigdzie nie trafiłem na odpowiedź: Przygody będą mogły być craftowane, ok. Ale czy to samo dotyczy pakietowych dodatków, np. GvG? Wiadomo że nie będzie już pakietów w sklepie, ale jeśli jakichś dobrych kart mi brakuje a chciałbym w tym całym Wildzie pograć to będę skazany na to co zdobyłem do premiery Standardu czy będę mógł dorobić potrzebne karty?

 12. SIZE=3]
  [FONT=Open Sans][B]Czy
  Fragment oficjalnego FAQ:

  
  
  
  

  Czy nadal będzie można tworzyć i odczarowywać karty, które nie są częścią Standardu?

  Tak, będzie można tworzyć lub odczarowywać wszystkie takie karty – w tym również karty z przygód, z którymi wcześniej nie dało się tego robić – za normalną wartość tajemnego pyłu. Wyjątek stanowią karty podstawowe, których nie można tworzyć ani odczarowywać.
  Pamiętaj, że można również tworzyć i odczarowywać karty z przygód w formacie standardowym, pod warunkiem, że udało ci się je zdobyć wygrywając odpowiednie wyzwania.
 13. QUOTE

  Pytanie moje brzmi, bo w całej tej dyskusji nigdzie nie trafiłem na odpowiedź: Przygody będą mogły być craftowane, ok. Ale czy to samo dotyczy pakietowych dodatków, np. GvG? Wiadomo że nie będzie już pakietów w sklepie, ale jeśli jakichś dobrych kart mi brakuje a chciałbym w tym całym Wildzie pograć to będę skazany na to co zdobyłem do premiery Standardu czy będę mógł dorobić potrzebne karty?

  Przygody i dodatki, które nie są uwzględnione w formacie standardowym nie będą już dostępne w sklepie w tym roku dotyczy to rozszerzeń Naxxramas oraz Gobliny vs Gnomy, lecz bedziesz mogl je stworzyc z pylu i po grac w Dziczy

 14. Jakby to działało tak, ze Gvg wypada i ma szanse wrócić po jakimś czasie to by było spoko. Jak ma to polegać na tym, że zawsze obowiązuje x najnowszych dodatków to meeeh.

 15. samo podzielenie gry na dwa tryby jest ok, ale po co usuwać pakiety ze sklepów?
  Ja w tą grę gram też dla kolekcjonowania, nie wyobrażam stworzyć wszystkie złote kart z GvG za pył, a jaki problem dla blizzarda zostawić stare pakiety w sklepie? Tylko kasy więcej będą mieć, a jak ich to boli, to niech podzielą w sklepie rubryki z pakietami na „Użyteczne w roku np. Krakena” i „pakiety weterany” i problem z głowy. W takiej postaci jak to ma być teraz, Hearthstone dużo traci w moich oczach bo uzupełnić kolekcji nie mogę :(
  (wiem że za pył można, no ale bez przesady… pył na nowe i użyteczne kary wolę wydawać niż dwieście lat zbierać by gówniane legendy złote tworzyć tylko po to by uzupełnić kolekcie, np. Mełko Gromiłło złotego chciał bym w pakiecie dostać, ale z pyłu go zrobić to aż boli ;p)

 16. Dopóki nie zrobią starych kart tylko za kasę prawdziwą to… w sumie jakoś mnie nie wkurza. Znaczy troc’e ambiwalentne uczucia mam ale dopóki nie zrobią tego co miało Duel of Champions (stare karty tylko za gotówkowy wariant… niby pieczęci można z zadań itd. ale i tak pff) to w miarę się nie boję. Inna sprawa, że mam wszystkie przygody (co prawda BRM jakoś tydzięn temu ostatnie skrzydło :D), a z pakietów to epiki mnie radują… czasem.

 17. QUOTE

  samo podzielenie gry na dwa tryby jest ok, ale po co usuwać pakiety ze sklepów? 
  Ja w tą grę gram też dla kolekcjonowania, nie wyobrażam stworzyć wszystkie złote kart z GvG za pył, a jaki problem dla blizzarda zostawić stare pakiety w sklepie? Tylko kasy więcej będą mieć, a jak ich to boli, to niech podzielą w sklepie rubryki z pakietami na "Użyteczne w roku np. Krakena" i "pakiety weterany" i problem z głowy. W takiej postaci jak to ma być teraz, Hearthstone dużo traci w moich oczach bo uzupełnić kolekcji nie mogę :(
  (wiem że za pył można, no ale bez przesady... pył na nowe i użyteczne kary wolę wydawać niż dwieście lat zbierać by gówniane legendy złote tworzyć tylko po to by uzupełnić kolekcie, np. Mełko Gromiłło złotego chciał bym w pakiecie dostać, ale z pyłu go zrobić to aż boli ;p)
  
  A jeśli już o Gromiłło mówimy to boję się, że te zmiany w kartach tak zakręcą, że nie będą to poprawki tylko np. właśnie Mełko zmieni się w Huka ale nie tak symbolicznie tylko będzie miał opis taki jak on czy coś, albo Wulkaniczny furiat będzie zadawał 5 pkt. obrażeń gdy zagramy kartę, połowę kart nie poznamy i to będzie dziwne...

  Ugh, ja także należę do osób, które w Hearthstone są głównie kolekcjonerami i strasznie mnie boli, że nie można będzie kupować GvG… :< Jeszcze tyle złotych kart przede mną, tyle legend... Chyba do końca życia bym nie uzbierała wystarczającej liczby pyłu, żeby je wszystkie scraftować.

 18. Nie rozumiem waszego płaczu o to, ze nie będzie można kupić kart gvg. Jak wam tak zależy weźcie swój portfel, cale złoto jakie macie i kulcie teraz, bo skoro i tak musiscie mieć nagle WSZYSTKIE złote karty

 19. QUOTE

  samo podzielenie gry na dwa tryby jest ok, ale po co usuwać pakiety ze sklepów? 
  Ja w tą grę gram też dla kolekcjonowania, nie wyobrażam stworzyć wszystkie złote kart z GvG za pył, a jaki problem dla blizzarda zostawić stare pakiety w sklepie? Tylko kasy więcej będą mieć, a jak ich to boli, to niech podzielą w sklepie rubryki z pakietami na "Użyteczne w roku np. Krakena" i "pakiety weterany" i problem z głowy. W takiej postaci jak to ma być teraz, Hearthstone dużo traci w moich oczach bo uzupełnić kolekcji nie mogę :(
  

  jeszcze więcej kasy będą mieli po tej zmianie. Wydasz dużo więcej na paczki żeby tylko zebrać te tony pyłu do craftu niż wydałbyś na same paczki z kartami. Taki jest ich plan. Jak nie wypali to pewnie przywrócą możliwość kupowania paczek z wycofanych dodatków za kasę tak jak jest obecnie. Jak słupki pójdą w dół to wtedy Ben na YT nagra coś takiego: „Minął już rok, kolejna rocznica HSa… to skłania do refleksji na Duchem Gry… W związku z tym przywracamy możliwość kupna starych paczek bo Was Kochamy”. Ale na razie postanowili zarobić na tym jeszcze więcej dlatego ta zmiana.

 20. Bzdura, wycofali to żeby casuale nie mieli pretensji, że kupili paczkę i nie mogą grać kartami. Serio myślisz, że usunęli ze względu na te 10 osób chcących mieć set zmuszając ich do pyłowania? Dawni głupszej teorii nie słyszałem

 21. nie wiem czy teoria Binoriego jest prawdziwa ale wydaje mi sie ze jest duzo kolekcjonerow i stanowia bardzo duze zrodlo zyskow dla blizzarda

 22. Kolekcjonerzy, którzy chcieli już dawno mają całe sety. A ciułacze nie stanowią targetu dla Blizza. Z zakupionych paczek ciężko zrobić złotego seta, trzeba ich kupić naprawdę mnóstwo. I kto chciał już dawno to zrobił

 23. QUOTE

  jeszcze więcej kasy będą mieli po tej zmianie. 

  Wydasz dużo więcej na paczki żeby tylko zebrać z duplikatów te tony pyłu do craftu niż wydałbyś na same paczki z kartami. Taki jest ich plan. Jak nie wypali to pewnie przywrócą możliwość kupowania paczek z wycofanych dodatków za kasę tak jak jest obecnie. Jak słupki pójdą w dół to wtedy Ben na YT nagra coś takiego: „Minął już rok, kolejna rocznica HSa… to skłania do refleksji nad Duchem Gry… W związku z tym przywracamy możliwość kupna starych paczek bo Was Kochamy”. Ale na razie postanowili spróbować zarobić na tym jeszcze więcej dlatego ta zmiana.
  Kolekcjonerzy wydają gruby hajs na tą grę.
  Jeśli ktoś gra F2P a chce mieć wszystkie pełne kolekcje (jeszcze złote) to dla niego bez znaczenia jakie boostery sa do kupienia – ma spokojnie rozłożony plan na najbliższe 5 lat+3 za każdy dodatek. To tak jakbym ja powiedział, że jestem numizmatykiem bo odkłądam okazjonalne dwuzłotówki.
  Dlatego jak te paczki znikną – a będzie to niecałe 1,5 roku po wydaniu GvG ci kolekcjonerzy, którzy płacą już dawno mają wszystko co chcą.
  Zupełnie nie trafiłeś z tym argumentem. Trochę mniej krwi na oczach nie zaszkodzi

 24. wiadomo czy te zmiany w kartach podstawowych to tylko osłabienie ich, czy też ulepszanie? Miło by było zobaczyć Illidana w grze :)

Submit a Comment