Sesja pytań i odpowiedzi od devsów – 21 luty

Rok Mamuta przynosi wiele zmian, które nie do końca mogą być jasne. Blizzard organizuje specjalną sesję pytań i odpowiedzi na Twitchu 21 lutego o godzinie 20:00 naszego czasu.

Jeśli chcesz zadać devsom pytania wystarczy napisać tweeta z pytaniem na adres @PlayHearthstone dodając tag #QA. Możesz też zadać pytanie pod angielskim wpisem o konferencji (tutaj). Ewentualnie pozostaje zadawanie pytań na czacie Twitcha w trakcie spotkania kierując je do @PlayHearthstone.
Pytania zadajemy oczywiście w języku angielskim.

Pewnych wyjaśnień udzielił już Ben Brode na różnych kanałach:

 • Zastanawiają się nad odnerfieniem Ognistego Olbrzyma i przeniesienie go do Sali Sławy w 2018 roku.
 • Nie będzie nowych kart podstawowych dla klas, które utracą kartę z powodu przeniesienia jej do Sali Sław.
 • Wszelkie karty do zdobycia w tym roku będą pochodziły z dodatków do gry, misje do dodatków będą tylko dodakiem dla graczy i nie będą nagradzały kart.
 • Misje w dodatkach nie będą wymagały płatności.
 • Dalej nie będziemy mogli kupować pakietów kart z Dziczy.
 • Yong Woo stwierdził, że zastanawiają się nad dodaniem strony z profilem gracza i informacją o jego ulubionych kartach i taliach.

Author: hearthstone

Share This Post On

22 komentarze

 1. Yong Woo stwierdził, że zastanawiają się nad dodaniem strony z profilem gracza i informacją o jego ulubionych kartach i taliach.

  Jedyny podpunkt który mi się podoba i mnie interesuje.

 2. Śmieszą mnie tego typu „zastanawiania się”.
  Zachowują się jak firma z podwórka, która dodaje jedną nowość do gry (nie mówie o nowych kartach) na rok. Tryb turniejowy, jakiekolwiek wymiany kartami, gry o golda, zakłady – można by długo w to wnikać. A statystyki opierające się na [wygrane gry] i poziomach bohaterów to nie statystyki. więc dobrze, niech się zastanawiają czy to rozbudować. może za 2 lata to dodadzą.

 3. Strasznie agresywnie xD trochę się zgodzę, bo fakt – niewiele jako gracze widzimy zmian wprowadzanych przez blizzard co roku (poza dodatkami), jednak muszą coś w końcu zmienić. Same dodatki nie będą aż tak przyciągać nowych graczy ani zachęcać tych którzy już są – aby zostali „na dłużej”. Każda gra online potrzebuje takich zabiegów, a HS tym bardziej, jeśli gdzieś tam na horyzoncie pojawia się GWINT, który dla niektórych może okazać się lepszy/ciekawszy, bo w HSie nic nie zmieniono od X czasu.

  Tak więc…może za bardzo bym tego chciał i za pozytywnie myślę, ale jakichś zmian zacząłbym się spodziewać i wypatrywać ze strony Blizzarda – na pewno ich deweloperzy zdają sobie sprawę z tego, że na horyzoncie zaczyna się pojawiać coraz większa konkurencja i że coś trzeba zmienić.

 4. Nieee, tonacy on jest jest w zadnym wypadku. Do dupy? Tak jak najbardziej :D ale do toniecia jeszcze tyci tyci brakuje. Mysle ze ten 1 dodatek co wyjdzie w tym roku zawazy o wielu aspektach tej gry na przyszlosc. Czemu tak uwazam? Bo ludzie sa tak mocno sfrustrowani tym co sie wyprawia od dluzszego czasu ze no comment. Nie stracilem jeszcze wiary w ta gre ale nie ukrywam ze teraz dla nich w miare zbalansowac ta gre I wybic sie to zadanie prawie na miare mission impossible… :P

 5. Ale co Wam znowu nie pasuje w tych zapowiedziach areny? Jedyne co mnie smuci to format Standard ale Ben Broda powiedział, że jeśli jakieś zmiany się nie przyjmą to je cofną. Niektórzy to po prostu narzekają już żeby ponarzekać.

 6. W skrócie – myślimy nad wszystkim poza tym żeby gra była czymś więcej niż grą do kibla. Przynajmniej od jakiegoś czasu przestali nas oszukiwać. Ja już narzekać nie będę, HS nigdy nie stanie się tym czym chciałem żeby był i tym czym mógłby być przy odrobinie wysiłku. Nie to nie, są inne karcianki z przyszłością.

 7. Ja bym nawet i pewnie został grając od niechcenia, ale trochę ta decyzja o wzroście kosztów grania… No bo generalnie… sytuacja w grze jest no… zła od dawna. Jest źle, dotatek temu było źle, dwa dodatki było źle, ludzie są coraz bardziej znużeni, z coraz mniejszą wiarą patrzą na kolejne dodatki, więc w teorii mniej funu = gra staje się mniej wartościowa, a tu boom, płaćcie więcej. I to nawet nie tyle chodzi o samo kasę, co o podejście. Blizz się zachowuje jak taki typowy janusz-przedsiębiorca z naszych rodzinnych stron.

  No coś tu nie gra z kolejnością. Kupcie mnie, sprzedajcie swoje pomysły, pokażcie się warto – a wtedy spoko, możemy pogadać.

 8. Podchodzicie do tego od złej strony. Zauważcie, że Blizz obiecał Daily Login Rewards i pakiety za misje z dodatków 2 i 3. Całkowity koszt grania może pozostać taki jak obecnie tak naprawdę, ale nie ma co spekulować, dopóki nie ma szczegółów

 9. Owszem, może. Aczkolwiek na razie dostajemy średnio 3,33 coina za wina, co pozwala mi być mało pesymistycznym :D generalnie normalnie za 700 golda mieliśmy legendę, a przy 7 paczkach to często nawet i epic nie padnie, dochodzi do tego, że kart będzie więcej, musieliby naprawdę od serca dołożyć golda w grze, by to się wyrównało.

 10. no ale pamietajmy ze grajac i nic nie wydajac nie powinnismy oczekiwac ze bedziemy mieli wszystkie karty z dodatku. i tak bedziemy mieli wszystkie commony/rary, grywalne epiki i polowe grywalnych legend na 100%, a to wedlug mnie sporo nie wydajac nawet zlotowki

 11. Bardzo dobrze napisane. Ja nie wydając złotówki z Gadżetonu uzbierałem w sumie pięć legend (cztery z paczek, jedna craftowana) – raczej nie powinienem oczekiwać, że grając normalnie zdobędę wszystko.
  Mam jasno pokazane: ile mogę zarobić na dzień, ile mniej więcej czasu mi to zajmie, ile kart jest w dodatku, mam doświadczenie odnośnie tego jak często jaka karta wypadnie -> nie czuję się negatywnie traktowany.
  W przeciwieństwie do wielu te zapowiedzi biorę bardzo optymistycznie ;)

 12. Nie no jasne, że tak. Jasne, że nie można oczekiwać, że będziemy mieć wszystkiego za darmo. Jasne, że zawsze można jakoś tam grać f2p (pytanie ile gramy dziennie i ile to nam daje funu).

  Osobiście gram bardzo mało (5-8 gier dziennie maksimum przy złotych okresach), więc zwyczajnie by mieć sensowną ilość kart, a tym samym czerpać większą przyjemność z gry, czuje potrzebę kupowania czasem pakietów.
  No i jak z wszystkimi rzeczami za pieniądze: „uwielbiam czekoladki, które są za 2 zł. Ok, podrożała – 2,50 – do przeżycia, w końcu są takie dobre! Nie no 3zł to już przesada… wezmę sobie wafelka, w sumie i tak mi się przejadły te czekoladki.”

  Z grami, rozrywką jest identycznie. Gdzieś mają tą swoją granicę opłacalności. HS (a przynajmniej wg. większości osób na forum) ma tendencję spadkową. Mówiąc inaczej – gra nam oferuje coraz mniej przyjemność, za tą samą cenę. I teraz dochodzimy do momentu, gdzie mało kto wierzy, że blizz zrobi coś dobrego w kolejnych dodatkach i w tej samej chwili cena nam rośnie – i to jest ten moment gdzie zaczynamy się zastanawiać, czy to się jeszcze opłaca.

  I jasne, że można przejść na f2p, można płacić tyle samo i po prostu mieć mniej % kart z formatu, ale to zawsze się jakoś odbije na możliwość gry, czyli tym samym na radości jaka gra nam daje.

  No i zobaczymy. Stanie się cud i po dodatku gra się odrodzi i będę gotowy wydawać więcej niż poprzednie. Może będę tyle samo dawał/przejdę na f2p i pójdę sobie na wilda. A może zwyczajnie to być gwóźdź do trumny, jestem w stanie znaleźć inną grę która w tej samej cenie da mi więcej radochy. I właściwie to tyle. Po prostu póki co jestem mocno pesymistycznie nastawiony i myślę, że następny dodatek będzie przełomowy jeśli chodzi o moją (i pewnie kilku osób z gry) przyszłość z HSem i tak sobie teraz siedzimy, marudzimy i czekamy tak sobie na ten ostatni gwóźdź.

 13. QUOTE

  Podchodzicie do tego od złej strony. Zauważcie, że Blizz obiecał Daily Login Rewards i pakiety za misje z dodatków 2 i 3. Całkowity koszt grania może pozostać taki jak obecnie tak naprawdę, ale nie ma co spekulować, dopóki nie ma szczegółów

  To jest prosta matematyka. Już nie licząc dokładnie ile trzeba pakietów, żeby mieć pełną kolekcję 130 kart, chociaż pewnie gdzieś w necie takie wyliczenia ktoś zrobił:
  LoE: 45 kart: 5 legend, 2 epiki (razem 4), 13 rarów (razem 26).
  Żeby te karty dostać trzeba było wydać 700 golda za cztery skrzydła – razem 2800 golda – czyli ekwiwalent 28 pakietów. Na dodatkek średnio kupuje 100 pakietów i jestem daleko od całej kolekcji.
  Co więcej te 72 pakiety, których nie wydawałem ekstra przy okazji dodatku w ciągu roku inwestowałem w karty z dwóch dodatków. Teraz nie dość, że nie będę miał tych odłożonych dzięki przygodzie 72 pakietów, to jeszcze dojdzie mi konieczność dokupienia kolejnych 100 pakietów. Czyli pi razy drzwi w ciągu roku będę musiał znaleźć golda na dodatkowe 172 pakiety (co w dalszym ciągu nie gwaranyuje pełnej kolekcji, jak w przypadku przygody). Żeby ta strata była „zrekompensowana” musiałbym dostawać raz na dwa dni darmowy pakiet.

 14. A ja pamiętam początki HS po premierze, jak ludzie narzekali że po tylu miesiącach Naxx dodaje tylko 30 kart, a GvG też tylko 120.

 15. Chcesz mieć pełną kolekcję grając za darmo rób codziennie po 100 golda za wygrane partie i codziennie otwierasz pakiet (nie wliczając żadnego daily). Przyjmując średnią z zadań na poziomie tylko 50g dostajesz kolejny pakiet co 2 dni. Średnio w miesiącu 45 pakietów. Dodatkowy pył z cotygodniowego brawla, czasem zadanie na paczkę. Patrząc, że dodatki są 3, więc średnio wyjdą co 4 miesiące. W tym czasie możesz otworzyć 180 pakietów w każdym dodatku nie wydając ani złotówki. I nie dostając ani jednego darmowego pakietu od blizzarda.

  Z doświadczenia po Old Godsach i Gadzetonie wiem, że po 180 pakietach jesteś w stanie stworzyć wszystko co jest GRYWALNE.

  Jeśli ktoś dalej narzeka jak to gracze f2p mają źle, polecam wybrać jedną z dróg:
  1) Zainwestować więcej czasu
  2) Zainwestować realną gotówkę

 16. QUOTE

  Jeśli ktoś dalej narzeka jak to gracze f2p mają źle, polecam wybrać jedną z dróg:
  1) Zainwestować więcej czasu
  2) Zainwestować realną gotówkę

  To prawda :)
  Nie wiem do kogo skierowałeś ten wpis, ale jeżeli do mnie to a) nie narzekam, tylko stwierdzam fakt, że będzie to droższe i udowadniam to na liczbach. b) porównuje dwie sytuacje – ile przykładowo masz pakietów i jak to się ma do całej kolekcji przy dotychczasowym swoim rytmie, a ile będziesz miał w nowym układzie.
  Niezależnie czy ktoś jest f2p, czy płaci realną kasę, to w nowym układzie będzie musiał wydać więcej.

 17. Dopóki nie dowiemy się jak Blizzard planuje dla nas bonusy nie ma mowy o stwierdzaniu faktów :) Wszystko to domysły i przemyślenia. Fakty wyjdą na jaw jak skończy się ten rok i będziemy po 3 dodatkach. Wtedy możemy podliczyć co faktycznie było lepsze ;)

  Aktualnie nie wydaje już ani złotówki na HS’a jednak jeśli Blizzard da jakiś fajny bonus za preorder czy pokaże ciekawe promocje to pewnie i tak zajrzę do portfela ;)

 18. Ale gdzie masz domysły i spekulacje, jeżeli prosta symulacja czarno na białym pokazuje, że będziesz potrzebować przy średnim zakupie 100 pakietów na dodatek 172 pakiety więcej do kupienia w przypadku dodatku zastęującego przygodę. Niezależnie, czy płacisz goldem, czy prawdziwą gotówką :) To na tyle duży impact (86% więcej pakietów będziesz potrzebować rocznie), że nie będzie zasypany dodatkowymi możliwościami zdobycia pakietów – i nawet nikt nie zamierza tego zasypywać, bo celem tej zmiany jest zwiększenie zysków.

 19. Dalej moim zdaniem jest błędne założenie, że potrzebujesz WSZYSTKICH kart z dodatku i kolejny, że WSZYSTKIE karty z przygody były/są grywalne.

 20. Po pierwsze ta symulacja nie zakłada, że potrzebujesz wszystkie – zakłada tylko, że kupujesz 100 pakietów na dodatek, a po drugie w żaden sposób nie ocenia grywalności karty.

 21. Dziś pojawi się nowe Uncle Brode’s Vdeo. Zapowiadali o już w piątek, więc może chodzić o coś dużego. Nie wiadomo tylko, o której godzinie, ale pewnie wieczorem naszego czasu.

Submit a Comment