Świat Warcrafta #12 – Po drugiej stronie Mrocznego Portalu

Świat Warcrafta, z którego pochodzi Hearthstone ma swoją historię sięgającą dziesiątki mileniów wstecz. Zapraszamy Cię do poznania tej niesamowitej opowieści zaczynając od stworzenia świata i stopniowo przechodząc do bieżących wydarzeń.

Jedenasta część opowie Ci o przebiegu Drugiej Wojny.

Jeżeli chciałbyś cofnąć się do poprzedniej części cyklu, to poniżej znajdziesz spis wszystkich opublikowanych do tej pory części:
Świat Warcrafta #11 – Druga Wojna
Świat Warcrafta #10 – Pierwsza Wojna
Świat Warcrafta #9 – Rada Tirisfal
Świat Warcrafta #8 – Horda Orków
Świat Warcrafta #7 – Wojny Kalimdoru
Świat Warcrafta #6 – Wysoko Urodzeni, Ludzie i Młoty
Świat Warcrafta #5 – Pandaria
Świat Warcrafta #4 – Rasy Tytanów
Świat Warcrafta #3 – Trolle, Elfy i Demony
Świat Warcrafta #2 – Płonący Legion
Świat Warcrafta #1 – Starzy Bogowie

 

Czarnoksiężnik

Horda, która szalała we Wschodnich Królestwach (Eastern Kingdoms), została stłumiona i zmuszona do powrotu na swoją ojczystą planetę Draenor. Khadgar, po przeanalizowaniu ksiąg magii oraz pism wykonanych przez Medivha, był w stanie zniszczyć piekielną bramę raz na zawsze, w każdym razie tak myślał.

Zniszczenie portalu pozostawiło po sobie rozłam w zniszczonych Czarnych Bagnach, które zmieniły nazwę na Piaszczyste Ziemie (Blasted Lands). Khadgar nadzorował budowę warowni, służącej do pilnowania owego rozłamu, gdyż Horda mogła znaleźć sposób na ponowne dotarcie do Azeroth.

PO ZAKOŃCZENIU DRUGIEJ WOJNY

Genn Greymane

Podczas Drugiej Wojny, pojmano i uwięziono dużą ilość orków. Nadszedł czas, aby Przymierze zdecydowało co zrobić z więźniami.

Genn Greymane (na zdjęciu), król Gilneas, jak również Thoras Trollbane z Stromgarde głosowali za egzekucję więźniów. Jednak pozostali członkowie Przymierza chcieli tymczasowo osiedlić orków, dając im szansę na spokojne życie.

To spowodowało wiele konfliktów pośród ludzkich królestw, ponieważ budowa obozów oraz ich utrzymanie i pilnowanie nie było tanie. Wielu uważało, że Horda nie zasłużyła na taką łaskę i powinna odpokutować za swe zbrodnie

Gilneas wycofało swoje poparcie Przymierza, odmawiając udzielenia pomocy przy obozach orków.

Stromgarde, mimo niezadowolenia z powodu wyników głosowania, działało zgodnie z planami Przymierza. Danath Trollbane, bratanek Króla Thorasa oraz jednostki militarne Stromgarde zostały zobowiązane do czuwania nad obozami.

WIZJA ŚMIERCI

Ner'zhul

On i jego klan wrócili do Doliny Księżycowego Cienia (Shadowmoon Valley), izolując się od reszty świata, podczas gdy pozostałe klany toczyły między sobą wojny.

Ner’zhul zobaczył wizję śmierci lecz była ona niejasna. Namalował na swojej twarzy czaszke, symbolizującą ponure wróżby.

Teron Gorefiend, nieumarły Rycerz Śmierci, przyszedł do Ner’zhula z propozycją kradzieży artefaktów z Azeroth potrzebnych do zasilenia większej ilości portali, które będzie można wykorzystać do grabieży i podboju innych światów.

LOS GUL’DANA

Gul'dan

Gul’dan, najpotężniejszy czarnoksiężnik, który kiedykolwiek żył, pokonany przez własne pożądanie większej mocy. Przez czytanie myśli Medivha, poznał położenie Grobowca Sargerasa  oraz jego historię i wyruszył w morze, ze swoim klanem Łupieżców Burzy oraz Młotem Zmierzchu Cho’Galla.

Czarnoksiężnik chciał zdobyć moc pokonanego awatara Sargerasa. Kiedy Gul’dan wykorzystał swoją moc i podniósł grobowiec z dna oceanu. Ork nie dotarł do sarkofagu z ciałem tytana, ale za to dotarły do niego demony, rozszarpując go oraz jego klan na strzępy.

CZASZKA GUL’DANA

Czaszka Gul'dana

Dwa lata po porażce Hordy w Azeroth, Ner’zhul uzyskał czaszkę Gul’dana od orków z klanu Przeżuwaczy Kości (Bonechewer Clan). Gdy czaszka była w jego rękach, martwy czarnoksiężnik zaczął przemawiać do niego w myślach. Gul’dan, nawet po śmierci, niszczył wszystko co miało z nim styczność.

Rosła chęć Ner’zhula do uzyskania większej mocy i jednocześnie malała jego troska o Hordę. Zatrzymał on czaszkę Gul’dana oraz przy jej pomocy udało mu się rozszerzyć rozłam powstały przez zniszczenie portalu, dzięki czemu orkowie mogli odbudować i ustabilizować portal.

Z ponownie otwartym portalem, Horda zaatakowała Azeroth raz jeszcze, tym razem w celu zdobycia trzech artefaktów, potrzebnych do otwarcia portali, prowadzących do innych światów.

UMOWA ZE ŚMIERCIOSKRZYDŁYM

Śmiercioskrzydły

Horda prowadzona przez Terona Gorefielda, napotkała na swojej drodze Śmiercioskrzydłego. Czarny Aspekt wiedział, że przez doprowadzenie klanu Smoczej Paszczy do Alexstraszy, pozostałe smoki mogą się na nim zemścić. Zaproponował więc podarowanie orkom smoków, aby służyły im jako wierzchowce w zamian za ukrycie się w Draenorze razem se swoim potomstwem.

Śmiercioskrzydły oraz kilka czarnych smoków w tym jego małżonka Sinestrą, uznali za swój dom Góry Krańca Ostrza (Blade’s Edge Mountains). Byli przekonani, że są w bezpiecznym miejscu i zaczęli składać jaja i zwiększać liczbę czarnych smoków.

Tymczasem na Azeroth, Teron Gorefiend użył czarnych smoków do przełamania obrony Fioletowej Cytadeli (Violet Citadel) w Dalaranie, a następnie ukradł Oko Dalaranu (Eye of Dalaran), magiczne urządzenie używane do skupiania tajemnej magii.

SYNOWIE LOTHARA

Alleria

Horda Ner’zhula szybko zaatakowała, zdobywając Oko Dalaranu z Fioletowej Cytadeli, Księgę Medivha uzyskaną od lorda Perenolda w zamian za odbicie Alterac z rąk Przymierza oraz Berło Sargerasa, zdobyte w Grobowcu Sargerasa.

Podczas kiedy orkowie zdobywali artefakty potrzebne do swoich tajemniczych celów, Przymierze Lordaeronu, ponownie zebrało swoje siły i przygotowało specjalną ekspedycję. Członkowie tych sił, znani byli jako Synowie Lothara (Sons of Lothar).

Synowie Lothara to grupa składająca się z bohaterów wszystkich trzech ras Przymierza: Ludzi, krasnoludów i wysokich elfów, która miała wejść do Draenoru, aby następnie zniszczyć Mroczny Portal od drugiej strony.

Wśród nich był Arcymag Khadgar, Thane Kurdran (i jego gryf Sky’ree), Kapitan łuczników Alleria Bieżywiatr (Alleria Windrunner), dowódca Danath Trollbane oraz Turalyon, który służył u Anduina Lothara.

Ci bohaterowie zostali przygotowani na podróż, z której nie było powrotu.

PO DRUGIEJ STRONIE MROCZNEGO PORTALU

Draenor

Siły Przymierza zepchnęły jednostki do odbudowanego Mrocznego Portalu, wysyłając orków z powrotem do Draenoru. Synowie Lothara przybyli za nimi do Dżungli Tanaan (Tanaan Jungle), a właściwie do tego co z niej zostało. Niegdyś kraina ta była tętniąca życiem, przepełniona niewiarygodnie niebezpieczną fauną i florą. Lecz przez demoniczną energię, spaczenie zaczęło niszczyć dżunglę. I tak jak Czarne Bagna (teraz Piaszczyste Ziemie) zostały zniszczone, tak Dżunglę Tanaan spotkał ten sam los. Od tej pory, kraina znana była jako Półwysep Piekielnego Ognia (Hellfire Peninsula).

Synowie Lothara musieli powstrzymać Ner’zhula, zanim wprowadził on swój plan ze skradzionymi artefaktami. Stoczyli mnóstwo bitew, zapuszczając się w głąb obcego świata z zamiarem otoczenia Ner’zhula w swojej Cytadeli Piekielnego Ognia (Hellfire Citadel).

Niezależnie od ich losu, Khadgar wiedział, że muszą zamknąć portal od strony Draenoru. Jednak brakowało im do tego mocy, arcymag zdecydował więc, że muszą odnaleźć oraz zdobyć Czaszkę Gul’dana i przy jej pomocy zamknąć portal, prowadzący do Azeroth.

BITWA W GÓRACH KRAŃCA OSTRZA

Gronn

W czasie swoich walk w całym Draenorze, Synowie Lothara odkryli, że Czaszkę Gul’dana posiada Śmiercioskrzydły, ukrywający się na północy Draenoru. Khadgar udał się do Gór Krańca Ostrza (wtedy znane jeszcze jako Gorgrond i Frostfire Ridge), gdzie wraz ze swoimi kompanami, znalazł się w centrum konfliktu między czarnymi smokami, a rodowitymi mieszkańcami krainy – Gronnami.

Gronny były cyklopami z wystającymi kamieniami z ich skóry, a ich przywódca, Gruul, był największy z nich wszystkich. Gruul strącał smoki z nieba i nabijał je na kamienne szpikulce, których było mnóstwo w Górach Krańca Ostrza. Zabił on tyle smoków, że zyskał przydomek Smokobójca.

Śmiercioskrzydły był tak rozłoszczony na Grulla, że sam zleciał do niego i zaatakował go. Wszystko to obserwował z wysoka Khadgar. Kiedy rozwścieczony Śmiercioskrzydły zajęty był walką z Gruulem, Khadgar, za pomocą prostego zaklęcia, usuwał nity trzymające wielkie płyty przy ciele Czarnego Aspektu. W końcu Śmiercioskrzydły stał się podatny na ataki Gruula i zmuszony został do ucieczki. Śmiercioskrzydły uciekł z Draenoru zostawiając za sobą swoje jaja Czarnych Smoków, wracając do Azeroth, gdzie przyjął postać Lorda Davala Prestora i zamierzał zniszczyć Przymierze od wewnątrz.

Khadgar zabrał czaszkę Gul’dana z legowiska Śmiercioskrzydłego. Posiadając czaszkę, arcymag wrócił do Półwyspu Piekielnego Ognia, gdzie wspomagał resztę Przymierza.

ZNISZCZENIE DRAENORU

Outland

Synowie Lothara walczyli o przejęcie Cytadeli Płonącego Ognia. Po kilku miesiącach oblężenia, w końcu udało im się wtargnąć do cytadeli. Jednakże, w tym czasie Ner’zhul rozpoczął otwieranie nowych szczelin, prowadzących do innych światów.

Choć czaszka nie była już w jego posiadaniu, to zepsucie powodowało, że Ner’zhul coraz rzadziej interesował się Hordą. W końcu uświadomił on sobie, że nic go już nie łączy z tym światem. Aby uniknąć śmierci, Ner’zhul wprowadził swój plan, nie zważając na konsekwencje.

Dzięki połączeniu mocy Berła Sargerasa, Księgi Medivha oraz Oka Dalaranu, szaman otworzył portale w całym Draenorze. Niesamowity przepływ mocy, towarzyszący temu spowodował, że portale zrobiły się niestabilne, a następnie zaczęły rozrywać cały Draenor. Ner’zhul uciekł przez jeden z takich portali i słuch o nim zaginął. Zniszczenie było tak olbrzymie, że wszystkie tereny poza tymi zakotwiczonymi do nowych portali oderwały się od siebie i zostały zniszczone.

Niebo zostało oderwane, pojawiły się gwiazdy i wielki księżyc Draenoru widoczny w świetle dnia. Magiczne energie krążyły w powietrzu w wielkich jaśniejących wiciach, a morza zostały wyssane w otchłań. Bujne i trawiaste tereny Farahlon zostały wystawione na działanie energii Wypaczonej Otchłani, która zaraziła je magiczną mocą i absolutnym brakiem życia. Spirale Arak, dom stworzeń przypominających ptaki, znanych jako Arakkoa został totalnie zniszczony.

Od tej pory Draenor miał być znany jako Outland czyli Odludzie.

ZAMKNIĘCIE MROCZNEGO PORTALU

Okolice Mrocznego Portalu

Mimo bliskiego zniszczenia całej planety, ekspedycja Przymierza zwyciężyła. Choć Ner’zhul zabrał ze sobą Berło Sargerasa, to Synowie Lothara posiadali pozostałe trzy artefakty.

Korzystając z połączonej mocy Czaszki Gul’dana i Księgi Medivha, Khadgar rzucił zaklęcie, które zamknęło Mroczny Portal. Ponieważ zamykanie portalu chwilę trwało, arcymag wręczył czaszkę oraz Oko Dalaranu krasnoludowi z klanu Dzikich Młotów. Krasnolud miał przelecieć przez zamykający się portal, oddając artefakty do Azeroth, gdzie będą bezpieczne. Niestety podczas lotu, przed krasnoludem otworzyła się szczelina, która zabrała go ze sobą.

Szczelina między światami została zamknięty, pozostawiając jedynie ruiny wielkiego, kamiennego portalu. Zagrożenie ze strony Hordy się skończyło, leczy Synowie Lothara uwięzieni byli w obcym świecie.

UPADEK MROŹNYCH WILKÓW

Draka

Kiedy Horda pierwszy raz zaatakowała Azeroth, kierując się w stronę królestw Stromgarde oraz Lordaeron, wygnany klan Mroźnych Wilków ukrył się w ośnieżonych górach doliny Alterac.

Wódz klanu Mroźnych Wilków, Durotan, powstrzymał swój klan przed wypiciem krwi Mannorotha, która napędzała inne klany rządzą krwi oraz chciał ostrzec swojego przyjaciela Orgrimma Zgładziciela przed zdradą Gul’dana. Niestety, Gul’dan odkrył plany Durotana i wysłał kilku orków, aby zabili wodza Mroźnych Wilków oraz jego żonę Drakę (na zdjęciu) , który wracali właśnie od Orgrima.

Zabójcy mieli też zabić ich dziecko, lecz postanowili, że zostawią je na pożarcie dzikim zwierzętom.

Niestety, na chwilę obecną jest to ostatnia część naszego cyklu. Jeżeli tylko pojawi się kolejna, na pewno ją opublikujemy.
Jak zawsze jeśli masz jakiekolwiek uwagi to pisz śmiało w komentarzu pod tekstem.

Historię zebrał w całość i opracował Tomek51882 na podstawie Lore of Warcraft autorstwa zigzaglerKorekta i poprawki błędów w historii: Piotr „Ventas” Budak, autor Pradawnej Kroniki.

Author: tomek51882

Share This Post On

2 komentarze

  1. Tak, ale trochę zmieniona. W W2 osobiście zabijamy Gul’dana i Cho’Galla przy wejściu do grobowca Sargerasa. W książce Tides of Darkness (oraz w W3) dowiadujemy, że warlock dostał się do środka i został rozerwany na kawałki przez demony. W W2 walczyliśmy z Deathwingiem, ale towarzyszył nam Kudran Wildhammer. W książce Beyond of the Dark Portal, która zawiera w sobie obowiązującą wersję historii, dowiadujemy się, że w tamtym czasie krasnolud był na południu razem z Danathem i ścigał uciekającego do Black Temple Ner’zhula. W W2 nie było też Gruula, arakkoa i draenei. Pojawili się dopiero w „przepisanej” historii.

Trackbacks/Pingbacks

  1. Bohaterowie Żagiewnego Kamyka #1 – Arcymag Antonidas | HSArena.pl - Największy oficjalny serwis fanowski Hearthstone - […] mieliście okazję poznać sporą część historii Warcrafta w cyklu Zigzaglera przetłumaczonego przez Tomek51882. Tym razem chcemy przybliżyć Wam dokładniej…

Submit a Comment