Świat Warcrafta #2 – Płonący Legion

Świat Warcrafta, z którego pochodzi Hearthstone ma swoją historię sięgającą dziesiątki mileniów wstecz. Zapraszamy Cię do poznania tej niesamowitej opowieści zaczynając od stworzenia świata i stopniowo przechodząc do bieżących wydarzeń.

Druga część Świata Warcrafta opowie Ci o Płonącym Legionie, który ogrywa dużą rolę w historii tego świata.

W zeszłym tygodniu ukazała się pierwsza część cyklu – Świat Warcrafta #1 – Starzy Bogowie, jeśli jeszcze jej nie czytałeś to warto zacząć lekturę od niej.

etbEaMX

Sargeras to jeden z tytanów.. Był „wojownikiem” lub też czempionem Pantheon’u. Jego zadaniem było pokonanie i uwięzienie demonów, chcących zniszczyć pracę tytanów, polegającą na uporządkowaniu wszechświata i wyeliminowaniu zła. Po niezliczonych tysiącleciach walki z demonami, zapał Sargerasa słabł. Pokonał już tysiące demonów a wciąż nie było widać końca walk. Jaka jest szansa dla światłości i dobroci, że utrzyma się ona w wielkiej czarnej otchłani, pełnej czystego zła? Sprawiedliwość i prawda zaczęła się wydawać Sargerasowi marzeniem, które nigdy nie będzie mogło zostać spełnione. Demoniczni upiorni władcy (znani tez jako Nathrezim) namawiali Sargerasa by ten stanął na ich czele, niszcząc to, co osiągnęli do tej pory Tytani.

„Jeśli nie możesz ich pokonać, dołącz do nich”

Sargeras zaczął uwalniać wszystkie uwięzione przez niego demony, tworząc jednocześnie ogromną, niewyobrażalnie potężną armię. Składała się ona z demonów o niezrównanej sile i innych wyjątkowo brutalnych stworzeń. Część demonów dobrowolnie dołączała do armii, część została splugawiona i siłą do niej zaciągnięta. Każdy kto odmówił został zniszczony przez Legion.

ARGUS I EREDAROWIE

t0VGy2p

Około 25.000 lat temu przed otwarciem Mrocznego Portalu w Azeroth, Legion siał zniszczenie w innych częściach świata. Na odległej planecie Argus, mieszkańcy zwani Eredarami, wznosili i pielęgnowali swoje społeczeństwo, a ich nasycona magią cywilizacja właśnie przeżywała swoją świetność. Istoty te, były mistrzami w sztuce magicznej a w połączeniu ze starożytnym artefaktem znanym jako Kryształ Ata’mal, stworzyli istną utopię.

Planeta Argus przykuła uwagę Sargerasa. Pod postacią szlachetnej osoby przedstawił się przywódcom Argusa i zaproponował im przeniesienie do jeszcze potężniejszych istot, by razem mogli zjednoczyć wszystkie rasy we wszechświecie, w zamian poprosił o niezachwianą wierność. Archimonde i Kil’jaeden zgodzili się bez wahania, ich pierwszym zadaniem będzie zabicie Velena oraz każdego, kto poszedł za nim, gdyż jedynie Velen dostrzegł prawdziwe zamiary Sargerasa.

UCIECZKA Z ARGUS

gyNYWx9

Velen (na zdjęciu powyżej) otrzymał wizję nieszczęścia i zniszczenia, które spotka jego lud, kiedy ten przyłączy się do Sargerasa. Był świadkiem niezliczonych upadłych światów, które zostały skąpane w ogniu, zaznały nienawiści legionu. Płonący Legion, maszerując po jałowych ziemiach zostawiał tylko rozlew krwi, cierpienie i torturowane dusze istot kiedyś tam żyjących… Velen wpadł w rozpacz i modlił się.

Ku jego zaskoczeniu, otrzymał odpowiedź. Istota, będąca czystym i świętym światłem, zwana Naaru odpowiedziała na modlitwy Velena poprzez Kryształ Ata’mal. Został powiadomiony o tym, że zarówno on, jak i jego lud nie są sami oraz że mogą liczyć na pomoc Naaru. Velen miał zostać swoistym pasterzem, który doprowadzi swój lud w bezpieczne miejsce, niestety to jednak wymaga czasu.

Sargeras pragnący śmierci Velena, wraz ze swoimi sprzymierzeńcami, Kil’jaedenem oraz Archimondem zwrócili się przeciwko Ederarom. Ci który dołączyli już do Sargerasa, byli otumanieni jego demoniczną mocą oraz przerażającą nienawiścią.

Gdy wszystko wydawało się stracone a nadzieje były znikome, naaru K’ure przybył z ogromnym statkiem, mającym na celu uratowanie Velena wraz z jego ludem. Światło Naaru, promieniało nad nimi, chroniąc Eredarów od pragnących krwi sług Poległego Tytana. Kiedy wszyscy byli już na pokładzie, ogromny statek gwałtownie wzbił się w powietrze i zniknął w chmurach.

DRAENEI

WXLdsW7

Teraz Velen jest ścigany przez swoich byłych krewnych, Eredarowie stworzyli nową frakcję pod naukami naaru. Uczono ich o sile Światłości, dobrej i sprawiedliwej mocy panującej we wszechświecie. Velen nazwał swój lud „Draenei” co w ich języku oznacza „Wygnani”.

Kierując się wizją Proroka Velena, Draenei przemierzali kosmos z naaru w poszukiwaniu nowych światów, w których mogliby uciec od gniewu Płonącego Legionu. Dzięki wizjom K’une zsyłanych na Velena, Draenei zawsze byli krok przed Płonącym Legionem i zmieniali miejsce swojego zamieszkania przez inwazją Legionu. Wydawało się że zostali skazani na wieczną ucieczkę.

Wszystko się zmieniło kiedy Draenei dotarli na ojczystą planetę Orków, zwaną Draenorem.

POWSTANIE ZANDALARI

z6g4uZK

Kilka tysięcy lat później, z powrotem na Azeroth, jeden z jej kwitnących narodów rozwinął się w pełni do potężnego imperium – Zandalari. Trolle, dzikie i gwałtowne istoty z czasem zaczęły opuszczać plemię Zandalari, tworząc dwa nowe wielkie imperia – trolli leśnych Amani na północy oraz trolli dżungli Gurubashi na południu. Plemiona te nie były do siebie nastawione zbyt przyjaźnie, jednak pomimo tego bardzo rzadko ze sobą walczyły. Plemię Zandalari, najstarsze plemię stanowiące kastę kapłanów było pośrednikiem między wrogimi plemionami. Członkowie tego plemienia byli najbardziej podobni do pierwotnych bogów trolli, z których mogli czerpać swoją siłę.

Siła ta była im potrzebna do bronienia się przed innym rosnącym imperium, próbującym ich zniszczyć. Rasa owadów znana jako Aqir postanowiła zniszczyć wszystkie istoty niebędące insektami. Aqir starało się zaatakować imperium trolli z dwóch stron.

UPADEK IMPERIUM AQIR

tdDAdsp

Konflikt trwał tysiące lat w trakcie których żadna ze stron nigdy nie pokonała drugiej.  Trollom udało się unicestwić aqirów, głównie dzięki wytrwałości i wiary w Loa, pozostawiając małe grupy niedobitków – Nerubianów, stworzeń podobnych do pająków na północy oraz Qiraji, owadów humanoidalnych na południu. Osłabieni i podzieleni Qiraji i Nerubiani uciekli pod ziemię, ukrywając się w szalonych objęciach uwięzionych Starych Bogów.

IvR2LOf

W tym czasie grupa stworzeń* zamieszkała wokół Studni Wieczności (Well of Eternity). Splot czystej, magicznej mocy w sercu kontynentu, powoli nasycał mieszkającą w pobliżu ludność. W ciągu wielu setek lat, bliskość tak potężnego źródła magii spowodowała, że miejscowa ludność zaczęła się zmieniać i ewoluować.

* – nie jest jednoznacznie wskazane co to były za stworzenia, wszystko jednak wskazuje na to, że mogły być to Dark Trolls, które oddzieliły się od imperium trolli i wyruszyły w stronę niezbadanego serca Kalimdoru a pod wpływem bliskości magii bijącej ze Studni wyewoluowały w całkowicie inne istoty.

 

Następna część już za tydzień, a w niej poznasz losy Trolli, Elfów i Demonów. Jak zawsze jeśli masz jakiekolwiek uwagi to pisz śmiało w komentarzu pod tekstem.

Historię zebrał w całość i opracował Tomek51882 na podstawie Lore of Warcraft autorstwa zigzagler.

TbwiO82

Author: tomek51882

Share This Post On

8 komentarzy

 1. O ile tekst z zeszłego tygodnia był bardzo dobry tak ten jest bardzo średni. Strasznie chaotyczny, autor przechodzi z jednego tematu do drugiego bez jakiegoś wyraźnego celu i schematu. I tytuł jest bardzo mylący, gdyż o Płonącym Legionie traktuje de facto 1/3 tekstu.

 2. Ciekawe czy kiedyś zrobią raid w WoWie gdzie ostatnim bossem bedzie Sargeras gdzie zjezdzamy go do 10% i nagle znika.

 3. Został powiadomiony o tym, że zarówno on, jak i jego lud nie są sami oraz że mogą liczyć na pomoc naaru. < -

  Naaru z małej w tekście
  Plemię Zandalari, najstarsze plemię stanowiące kaskę arcykapłanów było pośrednikiem między wrogimi plemionami < -

  Kaska kapłanów, nawet w wowie tylko na jedno liczą :D

  Konflikt trwał tysiące lat w trakcie których żadna ze stron nigdy nie pokonała drugiej, ale głównie za sprawą wytrwałości i wiary w bogów ducha pierwotnych, trollom udało się unicestwić aqirów, pozostawiając grupy niedobitków – Nerubianów, stworzeń podobnych do pająków na północy oraz Qiraji, owadów humanoidalnych na południu. < -

  Strasznie długie to zdanie, można by spokojnie z niego zrobić pięć zdań. Co to jest ‚wiara w bogów ducha pierwotnych’ :)?

  Tekst faktycznie trochę niespójny i chaotyczny dla mnie jako nie znającego świata WOWa.

 4. Yup, kanał Nobbel87 jest prawdziwą gratką dla każdego kto chce się czegoś dowiedzieć o świecie wowa. Multum filmów o wielu, wielu sprawach złączonych z lore azerothu.

 5. – „Demoniczni upiorni władcy (znani tez jako Nathrezim) namawiali Sargerasa by ten stanął na ich czele” – nie namawiali go. Widząc, że nie jest w stanie ich całkowicie zabić, zwątpił w sens swej misji, a potem popadł w depresję ;)
  – „Sargeras pragnący śmierci Velena” – bardziej pragnął jej Kil’jaeden, którego zachowanie krytykował Archimonde. Jego towarzysz zaniedbywał pracę na rzecz Legionu, niemal maniakalnie ścigając Velena.
  – Parę odcinków później nie piszesz już „draenei” a „draenai”. Wybierz jedną wersję.
  – W czasie wojen aqirów z trollami nie było nerubian i qirajiów. Wyewoluowali dopiero później z niedobitków aqirów, które uciekły na północ (nerubianie), południowy zachód (qiraji) i południe (mantidzi).

Trackbacks/Pingbacks

 1. Świat Warcrafta #3 – Trolle, Elfy i Demony | HSArena.pl - Największy oficjalny serwis fanowski Hearthstone - […] zeszłym tygodniu ukazała się druga część cyklu - Świat Warcrafta #2 – Płonący Legion, natomiast jeżeli poznać historię od początku,…
 2. Świat Warcrafta #7 – Wojny Kalimdoru | HSArena.pl - Największy oficjalny serwis fanowski Hearthstone - […] Świat Warcrafta #4 – Rasy Tytanów Świat Warcrafta #3 – Trolle, Elfy i Demony Świat Warcrafta #2 – Płonący…
 3. Świat Warcrafta #8 – Horda Orków | HSArena.pl - Największy oficjalny serwis fanowski Hearthstone - […] Świat Warcrafta #4 – Rasy Tytanów Świat Warcrafta #3 – Trolle, Elfy i Demony Świat Warcrafta #2 – Płonący…
 4. Świat Warcrafta #10 – Pierwsza Wojna | HSArena.pl - Największy oficjalny serwis fanowski Hearthstone - […] Świat Warcrafta #4 – Rasy Tytanów Świat Warcrafta #3 – Trolle, Elfy i Demony Świat Warcrafta #2 – Płonący…
 5. Świat Warcrafta #9 – Rada Tirisfal | HSArena.pl - Największy oficjalny serwis fanowski Hearthstone - […] Świat Warcrafta #4 – Rasy Tytanów Świat Warcrafta #3 – Trolle, Elfy i Demony Świat Warcrafta #2 – Płonący…
 6. Świat Warcrafta #11 – Druga Wojna | HSArena.pl - Największy oficjalny serwis fanowski Hearthstone - […] Świat Warcrafta #4 – Rasy Tytanów Świat Warcrafta #3 – Trolle, Elfy i Demony Świat Warcrafta #2 – Płonący…
 7. Świat Warcrafta #12 – Po drugiej stronie Mrocznego Portalu | HSArena.pl - Największy oficjalny serwis fanowski Hearthstone - […] Świat Warcrafta #4 – Rasy Tytanów Świat Warcrafta #3 – Trolle, Elfy i Demony Świat Warcrafta #2 – Płonący…

Submit a Comment