Wielki Turniej

Wielki Turniej

Kompendium drugiego dodatku Hearthstone

Ostatnia aktualizacja: 19 sierpnia 2015.

wielki turniej

 

Najważniejsze informacje:

 • Wielki Turniej to drugi dodatek Hearthstone (pierwszym był Gobliny vs Gnomy). Motywem przewodnim dodatku jest to co powstało po Turnieju Argentu – nowy Wielki Turniej, na który przybywają czempioni z całego Azeroth, bez względu na rasę czy pochodzenie. Dostaniemy zatem różnorakie karty przedstawiające wszystkie znane do tej pory typy – Mechy, Murloki, Piratów, zwykłe, itd.
  • Blizzard jak zawsze w przypadku Hearthstone podszedł na wesoło do poważnej tematyki Turnieju Argentu i stworzył coś nowego, coś co jest zabawne, losowe i śmieszne.
  • Deweloperzy zauważyli, że moce bohaterów zeszły na dalszy plan. Wprowadzona nowa mechanika Inspiracji ma za zadanie zwiększyć rolę i znaczenie mocy bohatera.
  • Możemy spodziewać się zatem różnych ciekawych kombinacji i nowych powiązań pomiędzy różnymi umiejętnościami stronników.
 • Premiera 24 sierpnia!
  • Potwierdzona informacja na blogu Blizzard – premiera Wielkiego Turnieju 24 sierpnia!
  • Potwierdziły się informacje z bugu z zegarem. Premiera będzie miała miejsce 24 sierpnia! Wcześniej dzięki bugowi z zegarem domyśliliśmy się tego samego terminu, więcej przeczytasz tutaj: [Domysły] Premiera Wielkiego Turnieju 24 sierpnia o 19:01?
 • 132 nowe karty. Poznaliśmy wszystkie 132 karty!
  • Karty będziemy zdobywać z nowego rodzaju pakietów (tak jak w przypadku GvG). Ceny za nowe pakiety pozostają takie same jak za stare pakiety zarówno dla złota jak i złotówek.
  • Nowe karty będziemy poznawać praktycznie każdego dnia do czasu premiery.
  • Wszystkie poznane karty znajdziesz poniżej i na dwóch osobnych podstronach:
 • Wszystkie karty będą dostępne na arenie od dnia premiery bez względu na to czy je masz w kolekcji czy nie. Tak samo jak miało to miejsce z GvG.
  • Na arenie nie będziesz dostawał już wyłącznie pakietów GvG, od tej pory przy losowaniu nagrody będziesz mógł otrzymać losowy pakiet – klasyczny, GvG lub Wielkiego Turnieju.
 • Ruszyła już przedsprzedaż pakietów z Wielkiego Turnieju – jest to specjalna oferta, za 44.99 euro (około 185 zł) możesz kupić 50 pakietów Wielkiego Turnieju oraz otrzymasz za to specjalny, nowy rewers. Z promocji można skorzystać wyłącznie przed premierą dodatku, a zestaw można zakupić tylko raz w tej cenie.
  • Oczywiście pakiety najwcześniej otworzysz w dzień premiery.
 • Tematem przewodnim dodatku jest tak jakby Turniej Argentu, ale nie ten znany z World of Warcraft, ale coś co powstało na jego miejscu po pokonaniu Króla Lisza i gdy sprawy na Zamarzniętej Północy uspokoiły się.
 • Pojawi się nowa plansza inspirowana turniejem.
 • Nowa zdolność stronników: Inspiracja.
  • Inspiracja aktywuje się gdy używasz swojej mocy bohatera.
  • Przykładowo karta Pokorny giermek za 1 many z statami 1/2 ma opis „Inspiracja: otrzymuje +1 do ataku.”. Za każdym razem gdy użyjesz swojej mocy bohatera, gdy ta karta będzie na planszy jej atak wzrośnie o 1 pkt.
 • Cały dodatek kładzie nacisk na częstsze i lepsze wykorzystywanie mocy bohatera.
  • Blizzard zauważył, że gracze często ignorują moc bohatera i chce dać nam nowe możliwości zabawy z nią. Dlatego dostaniemy wiele kart z Inspiracją oraz kart, które w jakiś sposób zmieniają naszą moc bohatera, np. zmniejszając jej koszt do 1 pkt. many.

Zapraszamy do udziału w dyskusji na temat dodatku na forum –  Wielka Dyskusja o Wielkim Turnieju

Historia

Tyrion Fordring z SpopielaczemPrzed Wielkim Turniejem był Turniej Argentu. Wielkie wydarzenie w wojnie z Królem Liszem w drugim dodatku do World of Warcraft – Wrath of the Lich King.

Zacznijmy jednak od początku czyli od Krucjaty Argentu. Jest to organizacja stworzona z połączenia Srebrnej Dłoni i Świtu Argentu. Jej twórcą i przywódcą został Tyrion Fordring, który po konfrontacji z Królem Liszem odzyskał i oczyścił Spopielacz i stworzył Krucjatę Argentu przysięgając pokonanie Plagi i Króla Lisza.

Krucjata Argentu stworzyła plan, który zakładał zinfiltrowanie fortecy Króla Lisza przez małą grupę najlepszych bohaterów Azeroth, którzy ostatecznie mieliby za zadanie pokonanie go. W celu wyłonienia najlepszych z najlepszych stworzyli oni Turniej Argentu. Na którym przedstawicielie zarówno Hordy jak i Przymierza oraz różnych innych ras i stron stawali do walki z wszelakimi zadaniami oraz przeciwnikami.

Tereny turniejowe zostały zlokalizowane na kontynencie Północnej Grani (Northrend), na północ od Upadku Sindragosy w rejonie Lodowej Korony (Icecrown).

Przywódcy Hordy i Przymierza nie pokładali jednak całej nadzieji w turnieju i grupce wybranych bohaterów, dlatego i tak każda ze stron przygotowywała swoje armie do ataku na Króla Lisza. Przybywali oni jednak na turniej i wspierali go.

koloseum horda

Przedstawiciele Hordy na Koloseum

koloseum argent

Przedstawiciele Argentu na Koloseum

koloseum przymierze

Przedstawiciele Przymierza na Koloseum

Co każdą pełną godzinę Tyrion Fordring wygłasza takie nawołanie:

koloseumKombatanci Przymierza i Hordy! Witamy was pod sztandarem Krucjaty Argentu.
Na południe leży nasz cel. Pomaszerujemy na Cytadelę (siedzibę Króla Lisza przyp. red.) i wytniemy sercę Plagi tam gdzie bije.
Nie jest to łatwe zadanie.
Zmasowany atak wszystkich zdolnych do walki ludzi zakończyłby się zbędną rzezią. Każdy stracony żołnierz, powstałby jako nasz wróg. Azeroth pozostałby bez obrony przed zagrożeniem ze strony nieumarłych.
Zamiast tego, potrzebujemy małej, skoncentrowanej grupy uderzeniowej, która przeprowadzi udany atak. Z tego powodu stworzyliśmy Turniej Argentu.
Pośród tych ścian zostaniesz sprawdzony. Twoje umiejętności walki zostaną przeciwstawione wszystkiemu co Północna Grań jest w stanie rzucić przeciwko, a twoi przywódcy będą to oceniali wnikliwym okiem.
Twoja dzielność, potęga i spryt będą sprawdzane. Te igrzyska wyłonią najlepszych śmiałków Azeroth.
Zwycięzcy zajmą należne miejsce w ataku na Cytadelę. Staniemy razem w obliczu zła, a Arthas polegnie!

trial of the crusader bossowie

Bossowie Trail of the Crusader – głównego raidu na Turnieju Argentu.

Tematyka Turnieju Argentu była jednak zbyt poważna dla zespołu tworzącego Hearthstone. Nie pasowała im ona do ich ogólnej koncepcji tej gry i postanowili zinterpretować ją na własny sposób. Zamiast cieżkiego, poważnego i decydującego o losach świata Turnieju Argentu mamy zatem Wielki Turniej, który jest jak Hearthstone – zabawny, wesoły, nieprzewidywalny i z Murlokami.

„Na Wielki Turniej, aby walczyć o sławę i chwałę, przybędą wszelakiej maści rycerze z całego świata! Dawno temu członkowie Krucjaty Argentu zorganizowali ten turniej, aby wyłaniać w nim bohaterów zdolnych stawić czoło największym złoczyńcom w Azeroth, jednak dziś Zamarznięta Północ jest mniej niebezpieczna (i nieco cieplejsza), więc Wielki Turniej zyskał atmosferę dobrej zabawy! Ogry, piraci, smoki, a nawet murloki wysyłają swych najlepszych rycerzy, gotowych stanąć w szranki i pokazać, na co ich stać – a wszystko to w imię dobrej zabawy!

czempioni na turnieju

Gdy Król Licz i legiony nieumarłej Plagi stanowiły największe zagrożenie w Azeroth, członkowie Krucjaty Argentu organizowali wspaniały turniej dla najodważniejszych rycerzy Azeroth. Śmiałkowie różnej proweniencji tłumnie przybywali do skutej lodem Północnej Grani, aby rywalizować o chwałę w niesamowitych potyczkach z przerażającymi monstrami. Wprawdzie siły zła Króla Licza zostały pokonane, ale tradycja Wielkiego Turnieju trwa nadal, ba… atmosfera rywalizacji dopiero się rozgrzewa i będzie coraz gorętsza!

Niech rozpocznie się rycerskie święto! Oto żądni zwycięstwa śmiałkowie licznie przybywają na turniej z najdalszych zakątków świata, gotowi dowieść swych umiejętności i bronić swych barw. Niech zwycięży najlepszy!

Wielki Turniej, którego siłę napędową stanowi koleżeńska rywalizacja i świetna zabawa, to miejsce, w którym najwięksi bohaterowie mogą wystawić na próbę swoje umiejętności przy aplauzie wiwatujących tłumów.”

Po sukcesie kampanii Krucjaty Argentu przeciwko Królowi Liszowi i samego turnieju jako środka do wyłonienia najlepszych z najlepszych, bohaterowie postanowili zachować turniej, zmieniając go ku trochę lżejszej formule. Zaproszenia zostały wysłane do bohaterów w całym Azeroth i nawet dalej. Zakres zawodników, którzy przybyli na nowy turniej przekroczył wszelkie oczekiwania z Piratami dosiadającym papug, opancerzonymi Murlokami, a nawet Eteralami z Wypaczonej Otchłani.

Trailery

Blizzard także i tym razem przygotował fantastyczny trailer dodatku zarówno w języku angielskim jak i polskim. Zobacz je poniżej.

Polski trailer Wielkiego Turnieju Hearthstone:

Angielski trailer Wielkiego Turnieju Hearthstone:

Karty

Wielki Turniej wprowadzi do Hearthstone 132 nowe karty. Każda z klas dostanie swoją nową kartę legendarną. Poniżej przedstawiamy karty, które zostały pokazane w trakcie konferencji. Niektóre z nich są już w polskiej wersji, pozostałe w angielskiej.

Wszystkie karty znajdziesz też na osobnej podstronie – Wielki Turniej – karty

Pokazane karty wg. klas

Możesz też zobaczyć wszystkie karty, które poznaliśmy z podziałem na klasy, przygotowaliśmy do tego specjalną podstronę – Wielki Turniej – karty podzielone na klasy

Nowa plansza

Tradycyjnie już wraz z nowym dodatkiem otrzymamy nową planszę do gry. Plansza jest oczywiście w stylu turniejowym, podobno jest ona fantastycznie zaprojektowana i ma wiele „zabawek”.

wielki turniej plansza

Rewers Wielkiego Turnieju

Wszystkie osoby, które dokonają zakupu zestawu 50 paczek Wielkiego Turnieju w przedsprzedaży otrzymają specjalny rewers Wielkiego Turnieju pokazany poniżej. 50 paczek w specjalnej ofercie przedsprzedaży kosztuje 44.99 euro – około 185 zł.

rewers wielki turniej

Przedsprzedaż

Blizzard widocznie zadowolony z wyników przedsprzedaży Czarnej Góry postanowił uruchomić ją także dla Wielkiego Turnieju. Pojawiła się specjalna oferta na zestaw 50 pakietów z specjalnym rewersem w cenie 40 normalnych.

przedsprzedaz wielkiego turnieju

W przedsprzedaży można zakupić 50 pakietów Wielkiego Turnieju za 44.99 euro czyli około 185 zł. Wychodzi 3.70 zł za jeden pakiet, dodatkowo dostajemy specjalny rewers Wielkiego Turnieju.
Dla porównania normalnie pakiety w sklepie kosztują następująco:

 • pakiet rewers2 pakiety – 2.69 euro – 11.10 zł czyli 5.55 zł za 1 pakiet.
 • 7 pakietów – 8.99 euro – 37.12 zł czyli 5.30 zł za 1 pakiet.
 • 15 pakietów – 17.99 euro – 74.30 zł czyli 4.95 zł za 1 pakiet.
 • 40 pakietów – 44.99 euro – 185.80 zł czyli 4.64 zł za 1 pakiet.
 • 60 pakietów – 62.99 euro – 260.15 zł czyli 4.33 zł za 1 pakiet.
 • 1 euro = 4.13zł (z dnia 23 lipca wg. NBP)

Przy powyższym spadku ceny pakietu wychodzi, że dopiero przy zakupie 100 pakietów otrzymalibyśmy cenę 3.7 zł za 1 pakiet. To jest oczywiście tylko symulacja, bo nie ma takiego zestawu obecnie w sklepie.
Symulacja: 100 pakietów – 89.99 euro – 371.66 zł czyli 3.72 zł za 1 pakiet.

Jaki widać promocja jest zatem dość spora, różnica w cenie za 1 pakiet wynosi od 1.85 do 0.63 zł. A do tego dochodzi kolekcjonerski rewers.

Pozostaje pytanie do Ciebie – Czy zakupisz 50 pakietów Wielkiego Turnieju w przedsprzedaży? Weź udział w sondzie na forum!

Premiera

przeciek premieryPremiera będzie miała miejsce 24 sierpnia. Prawdopodobnie około godziny 19, na co wskazuje bug z zegarem, który datę określił dokładnie. Wskazuje na to również fakt, że w Azji premiera ma mieć miejsce 25 sierpnia, a w Amerykach 24. Godzina 19 w europie pasuje zatem do tych założeń – w Azji będzie już 25 sierpnia, a w Amerykach jeszcze 24.

Datę premiery zdradził wcześniej pewien przeciek, a w zasadzie nie przeciek tylko bug z zegarem i datą pozwalający na odkrycie możliwej daty premiery. Dzięki bugowi z zegarem udało się ustalić, że domniemana premiera Wielkiego Turnieju może mieć miejsce 24 sierpnia o 19:01! Informacja to później potwierdziła się. Więcej informacji na temat tego bugu przeczytasz w niusie: Domysły] Premiera Wielkiego Turnieju 24 sierpnia o 19:01?

Dyskusja

To były wszystkie informacje o Wielkim Turnieju jakie są dostępne. Pozostaje zatem dyskusja, przygotowaliśmy na forum kilka miejsc, w które warto zajrzeć i zabrać głos na dane tematy. Podziel się z nami swoimi przemyśleniami czy oczekiwaniami w tych tematach, lub załóż własny: